Koľko darčekov plánujete kúpiť na Vianoce?

Kristina Böhmer | 21. december 2021
Vianočné darčeky

Rodičia by zo samej lásky najradšej celý byt obložili darčekmi. Pretože ich deti si to zaslúžia. O tom niet pochýb. Všetky deti si zaslúžia to najlepšie. Ale je tým najlepším kopa darčekov...?

„Šťastné dieťa je to, ktoré má pozornosť rodičov, je milované a cíti sa v kruhu svojej rodiny a mimo neho bezpečne,” odpovedá psychologička Zuzana Polťáková. Tvrdí, že ani všetky hračky sveta dieťaťu nezaručia šťastie, hoci, na druhej strane, to ani nevylučuje schopnosť rodičov zabezpečiť jeho emocionálne potreby svojou pozornosťou a láskou. Ako však dodáva: „Žiadne dieťa nepotrebuje k zdravému vývinu kopy hračiek.”

To, čo si želá

Pri nákupe vianočných darčekov sa vôbec netreba zamýšľať nad tým, či to je dosť. Či sme minuli dosť peňazí, pretože finančná hodnota nehrá žiadnu rolu. Podľa Z. Polťákovej je dôležité to, aby dieťa cítilo, že ho rodič plne vníma a rešpektuje. „Som zástancom toho, že pod stromček má dieťa dostať niečo, čo si skutočne želá – niekedy to môže byť i väčšia hodnotnejšia vec – samozrejme, netreba dopĺňať kvantitu, teda veľa ďalších vecí, ktoré sú v podstate pre dieťa nepodstatné,” hovorí psychologička.

Podľa nej netreba deti zahrnúť hračkami, ak o ne nestoja, pretože sa s nimi pravdepodobne hrať nebudú. Budú iným, vraj často nevhodným spôsobom pútať pozornosť rodiča. „Dieťa sa s rodičom chce a potrebuje hrať! Nejde teda o počet (málo či veľa), ale skôr o emocionálnu hodnotu a znovu – čas a plnú pozornosť venovanú dieťaťu v čase spoločnej hry a zábavy,” prízvukuje psychologička.

Pre dieťa je teda lepšie kúpiť mu menej hračiek, ale hrať sa s ním. Ak mu kúpime lego, stavajme ho s ním. Ak mu kúpime knihy, čítajme spolu. Nespoliehajme sa na to, že ak ho obdarujeme, bude také šťastné a vďačné, že sa na týždeň zavrie do izby a bude sa hrať samo.

Len žiaden stres z Vianoc

Počas sviatočných chvíľ vypustime z hlavy všetko, čo musíme, a riešme len to, čo chceme. „Jediné, čo mi v dnešnej uponáhľanej dobe na popise vianočných sviatkov nesedí, je ten pokoj. Keď prehrmí začiatok školského roka, ľudia už začínajú zháňať darčeky a všetko ostatné, čo počas sviatkov nemôže chýbať v žiadnej domácnosti. Naozaj nemôže?” pýta sa Veronika Camberová, mama dvoch chlapcov, ktorá sa okrem nich venuje aj iným deťom v komunitnom centre BaoBab. 

Aj podľa nej sa každý teší na darčeky, preto by deti určite nejaké dostať mali. Treba sa však zamyslieť nad tým, koľko by sme ich mali kúpiť, a čo presne by to malo byť. „Je ťažké ulahodiť každému, ale verte, že deťom naozaj nezáleží na počte – ak ich to nenaučíme my dospelí,” dodala. 

Veronika funguje so svojimi synmi už pár rokov rovnakým spôsobom. Majú adventné vrecúška, do ktorých chlapcom od 1. decembra chystá drobnosti, napríklad nálepky, pastelky, postavičku z lega, alebo na papierik napíše, čo môžu spolu v daný deň robiť. Malo by to byť niečo, čo ich v danom období zaujíma. Jeden rok im tam napríklad skrývala aj vianočné ozdoby, ktoré potom spolu vešali na stromček. Občas pribalí sladkosť, a takto pekne si skracujú čas. Keďže pár drobností dostanú v týchto vrecúškach, pod stromčekom to už  nepreháňa.

Koľko darčekov plánujete kúpiť na Vianoce a podľa čoho vyberáte?

Lenka a Damian (2 roky)

„Synovi plánujem kúpiť tri darčeky, aby mal násobnú radosť, ale aby toho nebolo priveľa. Určite pod stromček nezabalím praktické veci typu oblečenie alebo topánky. Hľadám zaujímavé hračky alebo knihy, s ktorými sa môže opakovane a dlho hrať, aby to nebolo na jedno použitie, a zároveň ho v niečom posunuli. Čiže to asi nebude autíčko, ale skôr niečo v štýle lega, plastelíny, farbičiek, spoločenských hier ap.“

Katka a Robko (3 roky)

„Darčeky neriešime podľa počtu kusov, no snažíme sa tak, aby ich nebolo málo. Vyberáme väčšinou podľa toho, čo ho aktuálne baví a zaujíma. Máme aj katalóg z hračkárstva, kde si môže vybrať, čo by chcel, čo sa mu páči. Samozrejme ale chápe, že Ježiško mu nedonesie všetko, na čo ukáže prstom.“ 

Ivana a Simonka (5 rokov)

„Viem, že by som to nemala preháňať, ale nemôžem si pomôcť. Veľmi sa mi páči atmosféra, keď je celý byt vyzdobený a pod stromčekom sú hŕby darčekov. Nechcem ale kupovať množstvo hračiek, preto balím aj praktické veci ako oblečenie a kozmetiku. Simonka má náhodou celkom radosť, keď dostane nejaký šampón alebo sprchovací gél, na ktorom je nakreslená nejaká princezná.“

Denisa, Tomáško (6 rokov) a Sofinka (8 rokov)

Snažím sa to udržať v rozumnej miere, nechcem, aby boli decká príliš rozmaznané. Nemám to rada, keď vidím, ako deti vydierajú svojich rodičov, ručia ako o život v obchode, keď im niečo nechcú kúpiť. Nechcem svoje k tomuto viesť, preto sa aj v decembri držím na uzde. Dostanú to, čo napíšu Ježiškovi, ale len tri, štyri veci zo zoznamu, lebo minulý rok napísali asi po dvadsať.“

Majka a dvojičky Alžbetka a Terezka (14 rokov)

Baby dostanú po jednom darčeku, ako my rodičia. Dievčatá ho vyrábajú samy. Dohodli sme sa tak ešte pred pár rokmi, že nás najviac potešia, keď darček vyrobia, a odvtedy to tak funguje. Napríklad ručne vyšívané vianočné pohľadnice, prípadne nám namaľujú obraz. Vždy to robia potajme, takže je to prekvapenie. Čo sa týka darčekov od nás pre baby, tak to, čo potrebujú, sa snažím kupovať v priebehu roka. Vianočné darčeky sa snažíme vyberať podľa toho, po čom si myslíme, že túžia, nie to, čo potrebujú. Aby sme im urobili radosť.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: