Potrebuješ pauzu... skôr, ako sa zlomíš, mama

MK | 12. máj 2023
Potrebuješ pauzu

Vylož si nohy a uvoľni sa. Prosím.

Keď som si prečítala štúdiu (ext. zdroj štúdia), ktorá odhalila, že matky pracujú v priemere 98 hodín týždenne, uľavilo sa mi. Prečo?

Uľavilo sa mi...pretože nedávno som sa pristihla pri tom, že sa stále cítim unavená.
Uľavilo sa mi...pretože už sú to roky, čo som mala celý týždeň voľna od práce, detí alebo akýchkoľvek  domácich povinností.
Uľavilo sa mi...pretože mám pocit, že všetko, čo robím, je starať sa o deti, upratať alebo pracovať.
Keď som si prečítala, že mamy pracujú každý týždeň ako na dva a pol úväzku, bol to AHA moment. 

PRETO som taká unavená.

Potrebuješ pauzu

Matky sú preťažené a potrebujú prestávku

Štúdia zistila, že ženy sa začínajú starať o deti v priemere okolo 6:00 ráno a zastavia sa po 20:00. Pridajte záchvaty hnevu, upratovanie, hranie,  odvozy a odchody, školské aplikácie a milióny mikro vecí  medzi tým. (A to je, samozrejme, ‚dobrý‘ deň – bez problémov so spánkom, chorôb či nočných úvah o farbe dinosaurích chvostov...) Takže samozrejme, že sme vyčerpané.

Ale nikto nás nebude nútiť, aby sme si zobrali dovolenku, alebo išli na masáž - ani nám nepovie, aby sme prestali pracovať do noci. Len my môžeme formovať život, ktorý chceme žiť. A ja chcem sedieť na mieste vodiča svojho života. 

Cítim sa nedostatočne, aj keď viem, že robím to najlepšie, čo môžem. Stále vo mne drieme pocit, že by som mala urobiť VIAC – aj keď hlavná vec, ktorú naozaj potrebujem, je prestávka.

Tak si dávam pauzu.

Dávam si pauzu

Dávam si pauzu od pocitu viny, že nie som „dokonalá“ mama, a namiesto toho si kupujem hrnček „Najlepšia mama na svete“. Moje deti sú v bezpečí, šťastné, zdravé a milované. darí sa nám dobre.
Každú noc si dávam prestávku od práce na notebooku a dovolím si spomaliť a popíjať čaj, keď moje deti zaspia.
Dávam si pauzu od toho, aby som so svojimi deťmi hrala všetky tie správne vývinovo zamerané hry.
Dávam si prestávku od myslenia, že môj dom musí vždy vyzerať „dokonale“.  Bývame tu. Je tu rušný, rodinný život v pohybe.
Dávam si pauzu od myslenia, že by som vyzerala TAK ÚŽASNE, keby som schudla zvyšok svojej tehotenskej váhy.
Dávam si pauzu od robenia VŠETKÝCH VECÍ a posielam manželovi úlohy, ktoré môže zvládnuť aj počas služobnej cesty. Žiadosť o dotáciu na stravu môže vyplniť online, naplánovať preventívky pre deti u zubára tiež, – dokonca aj keď cestuje. Zapojení otcovia, haló!
Dávam si pauzu od toho, že nestačím. Aj keď mám stále veľa #CIEĽOV, menej sa zameriavam na pocit nedostatočnosti a viac na malé kroky, ktoré urobím, aby som sa tam dostala.

Materstvo je tá úžasná a vyčerpávajúca cesta – a ja som jediná osoba, ktorá môže skutočne kontrolovať, ako ju zvládnem.

Chcem byť vzorom pre svoje deti – chcem, aby vedeli, že ich mama miluje a je oddaná aj svojej práci – ale potrebuje čas aj pre seba. Potrebujem pauzu, kým sa zlomím, a viem, že je to dobré aj pre moje deti.

Tak si vylož nohy a uvoľni sa aj ty, mama. Prosím. 

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: