5 zlozvykov, ktoré nám bránia udržať si váhu (a niekedy aj zdravý rozum)
Udržať si vytúženú hmotnosť býva občas drina. Začneme nadšene, s vervou a jasným plánom: pravidelné cvičenie, zdravá strava, žiadne nočné nájazdy na chladničku. Ale potom to príde – stres v práci, rodinné oslavy, lenivá nedeľa, keď najradšej zaliezame pod deku s vreckom čipsov...
Za neúspechom našich predsavzatí často stoja drobné zlozvyky, ktoré sa nenápadne (a niekedy až drzo) priplichtia do našich životov. Nasledujúcich päť patrí medzi tie najúpornejšie.
12 potravín, ktoré nám môžu brániť schudnúť
1. Odmeňovanie sa jedlom za každú maličkosť
V živote treba oslavovať a radovať sa. To nám nik nevezme! Ale ak je každá drobnosť dôvodom rozbaliť čokoládu alebo zhltnúť poobednú pizzu, je to cestička vedúca do (väčších) nohavíc. V zahraničí sa často spomína tzv. „food reward system“ – keď sa jedlo stáva hlavným zdrojom radosti. Potom aj malé úspechy oslávime prehnane výdatným obedom. Skúste namiesto obrovskej porcie cestovín zaradiť iné odmeny: novú knihu či prechádzku. Nuž a keby predsa len prišiel hlad, uvarte si niečo ľahké a chutné – budete sa cítiť lepšie (a aj bruško bude mať lepší pocit).
2. Sychravé večery a nočné vyjedanie chladničky
Priznajme si – koľkokrát sme sa ukradomky priplížili k chladničke s myšlienkou: „Dám si len kúsok syra, veď je to bielkovina!“ A v sekunde, keď sa syr ocitne v našich útrobách, do hry sa zapojí aj saláma, treska, nátierka, čokoládový puding či pohár vína. Nočné jedenie vedie nielen k nárastu váhy, ale aj k narušeniu spánkového režimu. Lepšie je pred spaním konzumovať ľahšie veci a vyhnúť sa zároveň vzrušujúcim seriálom s kopou popcornu.
Chcete schudnúť? S podporou to ide ľahšie
3. „Nemám čas na spánok, chcem žiť naplno!“
Nedostatok spánku je taký nenápadný sabotér. Ľudia, ktorí dlhodobo spia menej ako šesť hodín denne, majú väčší sklon k naberaniu hmotnosti. Prečo? Keď sme unavení, hormóny hladu (ghrelín a leptín) sa rozhodnú pobaviť na náš účet. Nielenže máme sklon viac jesť, ale aj strácame kontrolu nad veľkosťou porcií. A navyše, ruku na srdce, kto má chuť cvičiť, keď je nevyspatý? Doprajte si kvalitný spánok aspoň sedem hodín, inak môžete zabudnúť na efektívne chudnutie a budete pripomínať unavenú pandu s kruhmi pod očami (a kruhmi navyše aj okolo pása).
4. Prepínanie stresu do jedla
V práci máme hory deadlinov, doma nespokojné deti a do toho všetkého ešte aj prerábku kúpeľne. Človek by sa rád „upokojil“ aspoň teplým koláčikom alebo sušienkou. Tento jav volá „emotional eating“ – jedlo nám dočasne poskytne psychickú úľavu, no dlhodobo spôsobuje ďalší stres a pocity viny. Stres navyše zvyšuje hladinu kortizolu, čo môže viesť k ukladaniu tukov najmä okolo brucha. Namiesto toho skúsme stres „vybehať“ alebo „vychodiť“: krátka pauza na čerstvom vzduchu dokáže zázraky. Alebo si pustite vtipný stand-up a nechajte stres rozpustiť v záchvatoch smiechu. Koláčik je príjemný, ale radosť z úsmevu je často oveľa trvalejšia.
5. Výhovorky na všetko a všetkých
Kto by nemal kamaráta (alebo možno sme to aj my sami), ktorý neustále vyhlasuje: „Ja nemôžem chudnúť, lebo máme v rodine zlé gény“ či „Dnes je zlé počasie, dnes nebudem behať.“ Samozrejme, sú vážne zdravotné dôvody, prečo sa človek nemôže hýbať či dodržiavať prísne diéty. No ak je jedinou bariérou iba kopa výhovoriek, treba spozornieť. Namiesto sťažovania sa na dedičnosť a predpovede počasia si nastavte reálne, malé ciele. Nemusíte hneď zabehnúť maratón, stačí obísť blok. A keď prší, vyhrabte doma činky (alebo aspoň fľaše s vodou) a posilňujte s hudbou v pozadí. Ak sa chce, riešenie sa nájde. Aj v papučiach.
Už ste sa dnes prechádzali? Výhody chôdze vás presvedčia
Zbaviť sa týchto piatich zlozvykov neznamená, že máte od zajtra jesť iba šalát a chodiť spať o ôsmej
Snažte sa radšej krok za krokom vedome vylepšovať svoj životný štýl. Odmeňujte sa inak ako jedlom, znížte nočné vyjedanie, spite kvalitne, upokojte stres a prestaňte si vymýšľať dôvody, prečo to nejde. Nastavte si dlhodobé a udržateľné zmeny namiesto extrémnych diétnych výmyslov. A nezabudnite, že zdravé telo je nielen o číslach na váhe, ale aj o tom, aby sme sa cítili dobre – aby sme vládali žiť, pracovať, smiať sa a nebyť rukojemníkom vlastných zlozvykov. Udržať si váhu je maratón, nie šprint.