Chudnutie po pôrode: Fakty o zhadzovaní kíl nabraných počas tehotenstva

Redakcia | 17. marec 2021
Chudnutie po porode

Tipy, ako zhodiť „prilepené“ kilogramy s láskou k svojmu telu, ktoré práve porodilo nový život.

Aj keď by bolo úžasné, keby všetky tie kilogramy navyše zmizli v okamihu, keď sa dieťa narodí, faktom je, že  nikto - ani celebrity! – svoje telo nevráti do pôvodnej formy hneď po  narodení dieťaťa.

V závislosti od veľkosti vášho novorodenca, ktorá je zvyčajne medzi 2,5 až 3,5 kilogramami, a presnej hmotnosti vašej plodovej vody a placenty, môže väčšina tehotných žien počas pôrodu schudnúť až 5 kilogramov. Vzhľadom na to, že ženy s priemernou hmotnosťou by mali v tehotenstve pribrať od 10 do 20 kíl, je to zdravý začiatok!

Odkiaľ teda pochádza zvyšok tých kíl? Vaše prsné tkanivo, prekrvenie, tukové zásoby a zväčšená maternica. Pôrod v skutočnosti nemusí celkom zmenšiť vaše „tehotenské“ bruško (ext. zdroj zmenšiť bruško)  - minimálne počas prvých šiestich týždňov, kým sa vaša maternica nezmenší zhruba na veľkosť pred tehotenstvom.

Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa opäť dostali do formy

Ale je skutočne dôležité dať si pauzu: Vaše telo práve zrodilo ďalšiu bytosť. Veci vo vašom tele sa hýbali, naťahovali a rástli, aby sa tak mohlo stať. Nezameriavajte sa na „získanie vášho tela späť“ (v skutočnosti to nikam nevedie!), ale na vytvorenie zdravej, šťastnej a - možno trochu inak tvarovanej - vás.

Stanovenie realistických cieľov pri chudnutí po dieťati

Po pôrode budete pomaly chudnúť. Možno budete chcieť veci urýchliť spoluprácou so svojím lekárom, aby ste si stanovili bezpečný a rozumný cieľ. Zatiaľ čo veľa čerstvých matiek sa zbaví väčšiny tehotenských kilogramov do 6 mesiacov dieťaťa, každá zhadzuje svojim vlastným tempom. Bolo preukázané, že  vašu cestu  chudnutia ovplyvňuje veľa faktorov.

 • Prvým z nich je váš vek:
  Váš metabolizmus sa každú dekádu spomaľuje asi o 2 percentá po 25. roku života, takže s pribúdajúcimi rokmi spálite prirodzene menej kalórií.
 • Ďalším faktorom je vaša strava:
  Keď budete jesť viac bielkovín ako sacharidov a budete jesť väčšie jedlá skôr počas dňa, vaše telo spáli viac kalórií a bude pracovať efektívnejšie. 
 • A nakoniec ďalšie faktory zahŕňajú vašu úroveň aktivity:
  Čím viac sa hýbete, tým viac kalórií spálite. Neposlednú rolu zohráva aj váš prirodzený metabolizmus, ktorý je určený vašimi génmi.

Pamätajte tiež na to, že najmä ak ste počas tehotenstva pribrali viac ako 15 kilogramov, chudnutie môže trvať dlhšie - od 10 mesiacov do dvoch rokov.

Dojčenie a chudnutie

Aj keď sa zhadzovanie 10, 20 alebo viac kilogramov po narodení dieťaťa môže javiť ako neprekonateľné, môže to zabrať menej „práce“ - alebo aspoň menej hodín na rotopéde - ako by ste si mysleli. Je to preto, že dojčenie pomáha zhodiť kilá (ext. zdroj zhodiť kilá dojčením) v rekordnom čase , čo vám potvrdí veľa čerstvých mamičiek.

chudnutie po porode

V skutočnosti môže dojčenie spáliť až 500 kalórií za deň, v závislosti od toho, koľko mlieka vyprodukujete. A čo viac, stimuluje uvoľňovanie hormónov, ktoré pomáhajú zmenšiť vašu maternicu a tým pádom aj vaše bruško po narodení dieťaťa. Bohužiaľ, bez ohľadu na to, čo ste počuli, nemusíte sa pri dojčení pridržiavať mýtu - ďalších päť kíl hmotnosti ako rezerva - takže posledných pár nepoddajných kíl môže v skutočnosti vyžadovať ďalšie potenie sa v posilňovni.

Po ukončení dojčenia má vaše telo menej práce, čo znamená, že spaľuje menej kalórií, ako keď ste dojčili. Zároveň si môžete všimnúť, že odstavenie prirodzene znižuje vašu chuť do jedla - prirodzený spôsob tela, ktorý vám dáva správnu stravu (takže ho počúvajte!).

Vaša strava po narodení dieťaťa

Pretože vaše telo potrebuje dostatočný odpočinok a výživu, aby sa zotavilo z pôrodu, zabránilo infekcii a nakŕmilo vaše dieťa, nemali by ste ani len uvažovať o diéte, kým vaše dieťa nebude mať najmenej 6 týždňov alebo viac - bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte vtlačiť späť do oblečenia pred tehotenstvom.

Akonáhle sa budete cítiť pripravená začať s diétou po narodení dieťaťa a budete mať zároveň podporu, či súhlas  lekára, uistite sa, že stále prijímate dostatok kalórií. Nárazové diéty nie sú rizikové iba pre vás: Ak dojčíte a nemáte dostatok kalórií, vaše telo bude produkovať menej mlieka - čo znamená, že vaše hladné a rastúce dieťa drží diétu s vami. A čo viac, príliš rýchle spaľovanie tukov môže spustiť uvoľňovanie toxínov, ktoré končia v materskom mlieku.

Aj keď nedojčíte, konzumácia príliš malého množstva kalórií môže spôsobiť, že si vaše telo bude myslieť, že hladujete. Tento zmätok môže skutočne spomaliť váš metabolizmus, a preto je z dlhodobého hľadiska ťažšie zhodiť kilá navyše.

Pamätajte, že ak dojčíte, vaša potreba kalórií je počas prvých šiestich mesiacov po pôrode ešte väčšia ako v poslednom trimestri tehotenstva. Váš lekár vám môže pomôcť presne určiť, koľko kalórií by ste mali jesť, pretože ich počet sa bude líšiť v závislosti od vášho BMI pred tehotenstvom a úrovne vašej aktivity.

Dbajte na to, aby potraviny, ktoré konzumujete, boli nabité správnymi výživnými látkami. Pamätajte tiež, že čím menej vážite, tým menej kalórií vaše telo potrebuje - takže pri chudnutí bude pravdepodobne potrebné upraviť príjem kalórií.

chudnutie po porode

Cvičenie po pôrode

Mali by ste mať na pamäti ešte jednu vec: Cvičenie prospieva telu. A aj keď ste veľmi zaneprázdnená, vždy sa nájde spôsob, ako začať cvičiť s dieťaťom. Môže byť celkom jednoduché - stačí  vytiahnuť kočíka alebo detský nosič a dať sa do pohybu. Len sa uistite, že ste od svojho lekára dostali zelenú skôr, ako začnete s cvičením, a nikdy necvičte do tej miery, že budete vyčerpaná (pravdepodobne ste dosť unavená z nedostatku spánku!).

Nájdite činnosť, ktorá vás baví - jogging, jóga, bicyklovanie, plávanie, chôdza - a naplánujte si ju. Okrem toho, že vám rýchla prechádzka s dieťaťom v blízkom parku alebo na ihrisku pomôže s chudnutím po pôrode, je skvelým spôsobom, ako spoznať ďalšie mamičky, ktoré môžu byť na rovnakej misii chudnutia ako vy. Existujú dokonca špeciálne formy cvičení zostavené pre ženy po pôrode. V súčasnosti sú dostupné aj mnohé online cvičenia, či tréningové programy. 

Tipy, ako zhodiť „prilepené“ kilogramy

Bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzate na ceste za chudnutím po narodení dieťaťa, kľúčom je trpezlivosť. Držanie diéty môže byť zložité, ale tieto tipy vám môžu pomôcť zostať na dobrej ceste:

 • Spojte sily.
  Potrebujete všetku podporu, ktorú môžete získať - preto zapojte aj svojho partnera. Po večeri sa namiesto sledovania televízie choďte poprechádzať a dohodnite sa, že budete diétu po narodení dieťaťa držať spolu. Začnite tým, že chladničku a komoru zbavíte tukových a prefabrikovaných potravín, či polotovarov a potom sa zásobte ovocím, zeleninou, celozrnnými výrobkami, mliečnymi výrobkami, chudým mäsom, hydinou a rybami - a strážte tiež stravovacie návyky ostatných vo vašej domácnosti.
 • Aj maličkosti sa počítajú.
  Naplánujte si do svojho denného režimu aj niečo navyše. Každý krok sa počíta, takže nepodceňujte ani maličkosti. Boli by ste prekvapení tým, koľko kalórií spálite z množstva každodenných mamičkovských aktivít (ext. zdroj spálite).
 • Zostaňte pozitívna.
  Zamerajte sa na to, čo ste doteraz dokázali, a na váhu, ktorú ste už schudli, a pamätajte, že kondícia je viac než len číslo, ktoré vidíte na váhe. 

Slová na záver pre vás, mamičky

Pamätajte, že priberanie vám trvalo deväť mesiacov a chudnutie bude pravdepodobne rovnako náročné ako pred tehotenstvom. Aj keď dosiahnete svoju cieľovú váhu, pripravte sa na to, že tvar tela sa vám môže javiť trochu odlišný od stavu pred narodením dieťaťa. To je v poriadku! Pamätajte, že ste vytvorili úžasnú ľudskú bytosť, ktorá vás zbožňuje - vás všetkých. Takže namiesto toho, aby ste sa dívali na svoje bruško, nahliadnite do očí svojho krásneho dieťaťa. 

Zdroj: www.whattoexpect.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: