Chcete schudnúť? S podporou to ide ľahšie

Michaela Klamová | 1. február 2022
Chudnite s podporou

Ak chcete zhodiť nadbytočné kilá, máte na výber z veľkého množstva rôznorodých diét. Aj keď mnohé z nich lákajú na rýchle chudnutie, mali by ste radšej voliť tie, ktoré postupne zmenia vaše stravovacie návyky, čím sa vyhnete nielen jo-jo efektu, ale aj ďalším negatívnym vedľajším účinkom.

5:2

Jednou z nových diét je aj diéta 5 : 2, čo je typ prerušovaného pôstu (ext. zdroj prerušovaný pôst). V praxi to znamená, že päť dní sa stravujete normálne (začína to dobre), a dva dni s výrazným obmedzením príjmu kalórií, zvyčajne okolo 500 kalórií na deň. 

Zatiaľ čo niektoré výskumy (ext. zdroj výskumy) naznačujú, že prerušovaný pôst nie je o nič lepší ako konvenčná diéta na dlhodobé chudnutie, iné druhy experimentov naznačujú významné výhody spojené s časovo obmedzeným stravovaním – vrátane zdravotných výhod plynúcich z pôstu, ktoré môžu ísť ďaleko za diéty.

Štúdia londýnskej univerzity rozdelila 300 obéznych účastníkov do troch skupín.

  • Prvá skupina dostala od odborníkov jednorazové konvenčné školenie ohľadom kontroly porcií, vedenia denníka jedla a tipov, ako sa vyhnúť zbytočnému prejedaniu.
  • Druhá „svojpomocná“ skupina, dostala jednorazové školenie o diéte 5 : 2 a informačné materiály. Jej dodržiavanie bolo už na účastníkoch.
  • Tretia skupina dostala podobné školenie o diéte 5 : 2 ako druhá skupina, no navyše mali účastníci možnosť sa ďalších 6 týždňov zúčastňovať podporných sedení, počas ktorých mohli diskutovať o svojich otázkach či problémoch ohľadom diéty. 

Chudnite hlavne s podporou

Výsledky po roku chudnutia boli priemerné. V prvej skupine schudlo aspoň 5 % hmotnosti približne 15 % účastníkov. V druhej to bolo 18 % a v tretej 28 %. Najväčší rozdiel bol však vo vnímaní diéty. Posledná skupina, ktorá sa zúčastňovala podporných sedení hodnotila svoje skúsenosti s chudnutím oveľa pozitívnejšie a viacero z účastníkov v diéte pokračovalo aj po skončení experimentu. 

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: