Na vlastnej koži: Ako funguje prerušovaný pôst?

Eva Valentíny | 12. február 2021
Prerušovaný pôst

Jennifer Aniston i Lopez nedajú na prerušovaný pôst dopustiť. Tak som ho skúsila aj ja.

Aj vy počítate každú prijatú kalóriu a popôrodná konfekčná veľkosť sa vás drží ako kliešť? Možno vás prekvapí staronová skutočnosť. Nie je dôležité len množstvo a zloženie toho, čo si naložíte na tanier. Oveľa dôležitejšie je, kedy to telu doprajete. V čase boomu varenia, keď kuchári vymýšľajú nové a ešte novšie dobroty od výmyslu sveta, preniká na svetlo sveta dávno zabudnuté slovo: pôst. 

Pôst

Cesta, ktorá sľubuje priam zázračné chudnutie na počkanie a zároveň aj anti-aging techniku, ktorá v sebe skrýva oveľa viac, než by jeden pažravec dnešnej doby tušil. 
Zistilo sa to tak trochu náhodne. V laboratóriách si vedci všimli zvláštnu vec: krysy, ktoré dostávali menej potravy, žili dlhšie. Pre názornú predstavu však musím upozorniť na to, že žili oveľa dlhšie. K podobnej zvláštnosti došlo počas veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia v USA.  Ľudia dlhodobo nemali dostatok potravy.

Predpokladalo sa, že priemerná dĺžka života v danej oblasti klesne, ale na počudovanie všetkých, veľmi radikálne stúpla. Podobné „náhody“ si začali všímať aj jednotlivci, ktorí si odskúšali dobrovoľný alebo nútený pôst sami na sebe. Veľmi zaujímavý je napríklad príbeh v našich končinách nie až tak známeho vitariána Markusa Rothkranza (ext, zdroj: wiki). Markus žil svoj americký sen na plný plyn.

 Bol úspešným hollywoodskym scenáristom, až kým mu v 27 rokoch telo odmietlo slúžiť. Myslel si, že čoskoro zomrie a tak sa zbavil všetkého majetku a odišiel do texaskej púšte na takmer 40 dní. Celý čas prijímal iba vodu.

Človek by čakal, že svoj experiment neprežije. On však zistil, že sa mu v mnohých smeroch zdravotne polepšilo a mnohé problémy, ktoré pretrvávali roky, jednoducho zmizli. Stal sa priekopníkom zdravého životného štýlu a veľkým zástancom surovej stravy a pôstu. Ak si teraz hovoríte, že chcem od vás priveľa, zadržte. Postiť sa dá aj inak – a síce prerušovane. Tak, aby to zvládol aj celkom normálny smrteľník; inak povedané matky starajúce sa o ďalšie hladné ľudské bytosti.

Princíp prerušovaného pôstu spočíva v rozdelení času na dve skupiny

Hodiny alebo dni by sa mali deliť na tie, kedy jesť môžete a tie, kedy máte dovolenú iba čistú vodu, čaje a kávu bez mlieka. Cieľom je dosiahnuť cyklus jedenia a cyklus pôstu. Najbežnejšia metóda je 16/8. Pri nej má človek dovolené jesť čokoľvek počas 8 hodín a následne 16 hodín nejesť. O niečo ľahšia alternatíva  je 14/10, keď si môžete dopriať pôžitky z jedla až 10 hodín denne.

Zaujímavosťou je, že zástancovia tejto metódy odporúčajú vynechať raňajky a praktizovať športovú aktivitu na lačný žalúdok. Mimochodom, na tento spôsob cvičenia nedá dopustiť Victoria Beckham (či a nakoľko jej to funguje, posúďte sami). Ak by ste si z tejto ponuky nevedeli vybrať, existuje ešte diéta 5 : 2 (5 dní hodujete a 2 dni nejete, alebo prijímate do cca 600 kcal denne), strava bojovníka (strava sa prijíma len 4 hodiny denne) a pôst každý druhý deň alebo raz týždenne.

V tomto článku sa budem venovať predovšetkým metóde 14/10, ktorú som si aj na vlastnej koži vyskúšala. 

Prerušovaný pôst - Cesta k lepšiemu zdraviu?

Ak si myslíte, že cieľom prerušovaného pôstu je „iba“ chudnutie, mýlite sa. Prerušovaný pôst (ext. zdroj prerušovaný pôst)  sa dnes považuje za dokázateľne úspešnú anti-aging stratégiu (proti starnutiu), ktorá okrem chudnutia prináša i množstvo ďalších benefitov.

Znižuje krvný tlak, zlepšuje trávenie a kvalitu spánku, zvyšuje hladinu rastového hormónu v tele (čím človek rýchlejšie získava svalovú hmotu). Priam zázračne v tele spúšťa proces tzv. autofágie – bunky trávia samy seba a odstraňujú vlastné staré nefunkčné proteíny. Spúšťajú sa zmeny vo funkcii génov, ktoré súvisia s dlhovekosťou a ochranou pred ochoreniami.

Inými slovami, nastávajú reakcie, ktoré znižujú oxidačné pôsobenie na bunky a posilňujú ich ochranu. Ak teda chcete dosiahnuť dlhovekosť a zdravie zároveň, máte v rukách (až dych vyrážajúco jednoduchý a lacný) recept. 
Pozor, prerušovaný pôst sa neodporúča vrcholovým športovcom, chorým, diabetikom a tehotným ženám. U dojčiacich tiež stojí za zváženie, nakoľko dojčenie si vyžaduje zvýšené nároky na organizmus.

Prerušovaný pôst - je telu prirodzený?

Teória prerušovaného pôstu znie vznešene a edukovane, ale v skutočnosti je pre človeka prirodzená. Siaha do obdobia, keď sa človek konečne vzpriamil a začal cielene konzumovať veci navôkol. Je logické, že pračlovek nemal poruke chladničku s jedlom. Jeho dni sa celkom prirodzene delili na tie, keď si pochutnával na mamutovi a tie, keď bol rád, že má aspoň vodu z potoka (niekedy ani tú). 

To, ako sa človek stravuje dnes, nie je prirodzené jeho ľudskej podstate. Zdravý rozum hovorí, že tak, ako je dôležité jesť prestrú a vyváženú stravu, je veľmi dôležité aj NEJESŤ a dať tráveniu svätý pokoj. Mimochodom, keď už som pri slove svätý v súvislosti s pôstom, chcela by som podotknúť, že nie náhodou je pôst veľmi dôležitou súčasťou takmer všetkých svetových náboženstiev. Ak prestanete riešiť, či si dáte na večeru hummus alebo palacinky (pretože žiadna večera nebude), ostane vám veľa mentálneho priestoru na ostatné veci.

Ak zmizne čas, ktorý venujete zháňaním a prípravou jedla, ostane vám pomere veľa času na niečo podstatnejšie. A práve toto je dôvod náboženských pôstov, z ktorých sa môže inšpirovať aj dnešný homo sapiens, márne súperiaci s časom. 

prerušovaný pôst

Na vlastnej koži - ako som prežila prerušovaný pôst

Dosť bolo teórií. Ako som už spomínala, odhodlala som sa vyskúšať tento zázrak sama na sebe. Jedla som v cykle 10 hodín denne a následných 14 hodín denne NIČ. Po 5 dňoch rátania, vypočítavania a spúšťania pomocnej aplikácie som zistila, že ak „oknami“  hýbem, je to pre mňa príliš logisticky komplikované a na všetkých podozrivo kričím. Ehm. Ak sa totiž najete o 19.00 večer, máte dovolené jesť na druhý deň až o 9.00. Tým sa vám posunie nové denné okno a ja som neustále riešila odkedy – dokedy a či už vôbec môžem jesť. Preto som sa rozhodla, že si to zjednoduším a nebudem jesť po 17.00. 

Zrazu sa stal zázrak. Po troch dňoch si zvyklo moje brucho aj hlava a ja som sa cítila úžasne. Niečo ako hlad som cítila iba prvých pár dní. Povedala by som, že som zažívala úľavu z toho, že žalúdok bol prázdny – a celkom nad očakávania si prestal pýtať viac. Čakali ma už len dve výzvy: stihnúť sa naposledy najesť do 17.00 a odmeniť sa večer inak ako pohárom vína.

Druhá bola ťažšia; nebudem vám klamať. Zachránila ma možnosť piť čaj a stal sa zo mňa čajový gurmán. Ak čakáte, že vás ohúrim tým, ako som schudla, sklamem vás. Schudla som „iba“ 1 kilo. Ale ten pocit, keď sa ráno zobudíte a cítite sa ľahký a tešiaci sa na nový deň, je na nezaplatenie. Povedala som si, že 14 dní je predsa len málo na ďalšie výsledky a v mojom testovaní plánujem pokračovať, tentoraz v prísnejšej verzii: 16/8. 

Ako som schudla JA!
Prečítajte si tiež:

Ako som schudla JA!

Ako sa darilo s prerušovaným pôstom iným mamičkám? 

Blanka (37 rokov):

„Ja takto fungujem už štvrtý rok. Keď som sa na to dala, za 9 mesiacov som schudla z 80 na 58 kg. Odvtedy si hmotnosť bez problémov držím. Okrem toho, že som schudla, zbavila som sa viacerých zdravotných ťažkostí. Najviac mi to zabralo na hormonálne problémy – od puberty som ani jediný raz nemala pravidelnú menštruáciu. Nijaká liečba nezaberala, nikto nevedel prísť na príčinu. Bola som prakticky neplodná. Po tom, ako som nabehla na tento systém stravovania, za mesiac som dostala menštruáciu a odvtedy ďalšiu zakaždým presne po 28 dňoch. No a ako bonus mám dnes dve deti.“

Elena (34 rokov):
„Dala som sa na to, ale porušujem to, čo sa týka večerného popíjania s manželom. Ani veľmi netrpím, a predsa sa cítim oveľa lepšie...  Aj keď nechudnem, aspoň nepriberám. Aspoň zatiaľ, uvidíme, čo so mnou spraví ďalší lockdown.“

Katka (39 rokov):
„S prerušovaným pôstom som začala pred piatimi mesiacmi. Dlho som nevydržala, pretože vždy večer ma prepadne veľká chuť na sladké. Mám malé deti a často sa večer odmením kúskom čokolády, pokojne aj o 10. večer. Môj muž sa však ku mne pridal a doteraz to drží. Neschudol, ale ani nepribral, veľmi však potreboval nabehnúť na takýto životný štýl. Veľmi mu to vyhovuje. Ja som z neho ale niekedy nervózna, pretože je hladný a tak si dávam tú večernú čokoládu už aj kvôli nemu.“

prerušovaný pôst

Jennifer Aniston i Lopez nedajú na prerušovaný pôst dopustiť

A tiež Kourtney Kardashian, Halle Berry a mnohé ďalšie celebrity na prerušovaný pôst odprisahajú.  Ich selfies ohurujú svet a máte pocit, že pretočili čas. Je to preto, že ich dogmou nie je byť len ultraštíhla, ale byť zdravá. A k tomu prerušovaný pôst prispieva. Ak sa aj vy cítite ako zakliata v tele s popôrodnými kilami, začnite cvičiť, prestaňte jesť neorganizovane a choďte na ročnú preventívnu prehliadku.

Nie preto, aby ste mali peknú selfie na sociálnej sieti. Ale preto, aby mali vaše deti krásnu fotku zo stužkovej so sexi zdravou mamou. Pretože vy ste – a ešte dlhú dobu budete – tou najdôležitejšou osobnosťou vo vašej rodine.

A jedným zo spôsobov, ako sa dopracovať k dlhému životu, ale aj menšej veľkosti oblečenia, je tiež prerušovaný pôst. Ak nad ním uvažujete, urobte tak až po dôkladnom zvážení a prípadne sa poraďte aj so svojím lekárom. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: