11 tipov, ako sa nezblázniť, ak majú deti spoločnú izbu
V dnešnej dobe bežná situácia. V rodine je viac detí než detských izieb. Ako to s prehľadom vyriešiť? Ponúkame vám niekoľko tipov ako na to.
Viac detí a len jedna detská izba
Rodičia často nemajú na výber. Túžia mať dve a viac detí, no finančná situácia nepustí. Uskromniť sa, či zaobstarať si iba jedináčika?
Poviete si, kde je problém? Aj v minulosti to bolo bežné. Dve, tri deti v spoločnej izbičke bola predsa bežná prax. Aj my sme tak vyrastali a nikomu to neublížilo.
Výskumy súrodencov – aký vplyv na vývin a život dieťaťa majú súrodenci?
Spoločná detská izba
Pokiaľ nemáte ideálnu vekovú kombináciu detí, môže to byť zložitejšie ako sa na prvý pohľad zdá! Kombinácia novorodenec-batoľa, prípadne novorodenec-adolescent, nemusí byť práve ideálna.
11 tipov z praxe ako nájsť ideálne riešenie
Od skúsených viacdetných mamičiek a zároveň spánkových expertov, sme zozbierali tipy, ktoré vám môžu pomôcť.
1. Počkajte do chvíle, kým bábätko prespí celú noc
Minimálne do veku 6 mesiacov, alebo pokiaľ je bábätko v noci dojčené, nie je vhodné presúvať ho do samostatnej izbičky k staršiemu súrodencovi. Bežná prax je postieľka v spálni rodičov, prípadne bábätko v posteli s rodičmi.
2. Uspite bábätko v inej izbe
Uspávať dve malé deti je miestami nemožné. Určite poznáte ten pocit, keď mladšie bábätko horko-ťažko uspíte a v tom vám ho zobudí starší súrodenec. Podobným hororovým scenárom sa dá vyhnúť, keď najprv uspíte bábätko v inej izbe a k súrodencovi ho prenesiete až tvrdo spiace. Aj keď – tvrdo spiace bábätko môže byť pre niekoho fikcia, v horšom prípade provokácia.
3. Uložte najskôr staršie dieťa
Dáva to zmysel. Batoľa či predškolák potrebujú pred spaním kontakt s rodičmi. Či už spoločné čítanie rozprávky alebo iná rutina. Naučte staršie dieťatko zaspávať skôr, venujte mu čas, ktorý strávi len s vami. Zároveň máte istotu, že keď prinesiete bábätko spať k súrodencovi, staršie dieťa už bude vo fáze tvrdého spánku a tak ľahko ho bábätko neprebudí. Za pokus to stojí!
4. Zadajte staršiemu dieťaťu úlohu!
Väčšina starších súrodencov sa cíti hrdo, ak môžu pomáhať pri bábätku. Zaveďte si spoločný rituál. Vymyslite staršiemu dieťaťu úlohu, ktorú bude mať každý večer pri uspávaní bábätka. Či už spoločné spievanie uspávanky, hojdanie alebo pomoc pri kúpaní.
5. Zaveďte si rutinný čas ukladania do postieľok
Toto môže byť problém. Nie je to jednoduché a vyžaduje to energiu, disciplínu, vytrvalosť a nekonečnú trpezlivosť (vás ako matky, samozrejme), pokým tento režim dosiahnete. Neskôr to však bude neoceniteľná pomoc!
Uspávanie: Ako pomáhate dieťatku zaspať?
6. Uistite sa, že detská izba je vhodná a bezpečná pre obe deti
Iné potreby a návyky má novorodenec, iné batoľa a iné školák. Zamyslite sa nad funkčnosťou detskej izby, pokiaľ máte deti s atypickým vekovým rozdielom (zamýšľam sa, aký je to atypický vekový rozdiel? Nuž, predstavte si pod týmto pojmom to, čo evokuje práve vám).
Nemôže staršie dieťa vliezť do postieľky k menšiemu? Nemôže mu s nejakou hračkou ublížiť? Zdvíhate pravidelne bočnú stranu postieľky a má detská posteľ zábranu?
7. Naučte staršieho súrodenca hovoriť potichu
Menšie deti bývajú často extrémne hlučné a divoké. Skúste ešte pred príchodom bábätka trénovať s prvým dieťaťom stíšiť hlas alebo šepkať v určitých situáciách. Iste vymyslíte nejakú hru. Neskôr to veľmi oceníte pri uspávaní novorodenca
8. Alebo naopak...
Čo tak skúsiť to naopak? Naučte novorodenca fungovať pri bežnom hluku domácnosti. Nešepkajte celá rodina, pokiaľ bábätko spí. V extrémnych prípadoch sa mamičky boja aj spláchnuť wc, len aby bábätko nezobudili. Verte či nie, pokiaľ prinesiete novorodenca do relatívne hlučnej domácnosti, nikdy nebudete musieť chodiť po špičkách, keď bude spinkať.
Bábätká nie sú zo skla. Prispôsobia sa vášmu životu
9. Využite modernú techniku!
Tento bod je diskutabilný, hlavne pre nás, konzervatívne matky. Experti odporúčajú z času na čas ako pomoc využiť aplikácie v mobile na uspávanie dieťaťa. Či už je to myslené ako púšťanie uspávaniek, alebo zvukov prírody, ktoré bábätko upokoja, niet nad reálny hlas mamičky. Využiť sa však dá aj zvuk pustenej práčky, či vysávača...
10. Doprajte si pred spaním spoločne strávený čas
Urobte si vlastnú rodinnú tradíciu! Strávte pred spaním čas v trvaní 15 - 30 minút ako rodina. Či už sa budete jašiť v posteli alebo si spievať, môže z toho vzniknúť naozaj milá tradícia.
11. Nie každý deň je ideálny
Aj pri maximálnej snahe z vašej strany, aj pri dokonalom režime oboch detí, môže nastať situácia, že nič nebude fungovať. Deti budú mať zlý deň, budú sa vzájomne budiť, špeciálne v prípade, ak jedno z nich ochorie. Nepodliehajte panike! Po každom ťažkom dni vyjde Slnko a vy si aspoň budete viac vážiť chvíle, keď budú vaši drobci poslúchať.
Nezabudnite, že každé dieťa je iné a na každé platí niečo iné. Nikdy vopred neviete, či budete mať doma neustále spiaceho anjelika alebo čertíka, ktorý vám nedá vydýchnuť. Neobávajte sa, každá z nás časom príde na to, čo je pre jej rodinu a deti ideálne.