Bábätká nie sú zo skla. Prispôsobia sa vášmu životu

Psychológia pre milujúcich rodičov | 10. november 2020
Bábätko

Toto poznáte?

U susedov je už pár týždňov nové bábätko. Ako to vieme? Všetci šepkajú.

Rádio je vypnuté. Závesy sú zastreté, okná zavreté. Kočík poslušne čaká pred dverami, aby maličkého raz za deň zobral na krátku prechádzku. Je pritom starostlivo prikrytý plienkou, ktorá blokuje slnečné lúče aj pohľady okoloidúcich.

A maličký? Leží v postieľke, v čistej izbe, za privretými dverami, a je nespokojný.

Bábätká nie sú zo skla

Nepotrebujú dokonalé ticho a sterilné prostredie. To len my sme sa naučili správať sa k nim tak. Je fajn dávať pozor na to, aby sme ich neprestimulovali. Ale ani opačný extrém nie je prospešný.

Mozog bábätka v prvých mesiacoch po narodení rastie závratným tempom a priam dychtí po podnetoch. Áno, je dobré vyhýbať sa hlasným zvukom, hlučným návštevám, vtieravému chaosu zapnutého televízora. Ale bežný život má zvyčajne tempo, ktoré dieťa dokáže zvládnuť.

Spravte bábätko súčasťou svojho života hneď od začiatku. Stretávajte sa s kamarátmi, nakupujte v obľúbenej pekárni, čítajte knižku na lavičke v parku, oprášte tie inšpiratívne kuchárske knihy, ktoré ste dostali k narodeninám. Ak bude maličké blízko vášho tela, bude spokojné.

Zaujmú ho nové hlasy, hra svetla a tieňa pod stromami pri dome, spev vtákov, vôňa jedla bublajúceho na panvici. Keď bude toho na neho priveľa, dá vám to najavo.

Dieťatko sa prispôsobí

Režim riadený dieťaťom v prvých mesiacoch života sa neskôr postupne a prirodzene mení na režim riadený dieťaťom, ale ovplyvnený rodičom. Napríklad doba spania vychádza z potreby dieťaťa, ale rodič ju mierne nastavuje tak, aby zapadol do režimu rodiny.  To isté platí pri jedle – bábätko sa postupne prispôsobí gastronomickým zvyklostiam rodiny.

Stabilnejší režim neskôr uľahčuje fungovanie rodiča a dieťaťa v spoločnosti. 

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka?

Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov!

psychológia pre milujúcich rodičov
CHCEM SI OBJEDNAŤ KNIHU PSYCHOLÓGIA PRE MILUJÚCICH RODIČOV

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: