Neber ho na ruky, pretože si privykne!

Psychológia pre milujúcich rodičov | 25. október 2020
Nosiť bábätko
foto: Psychológia pre milujúcich rodičov

Čo je na tom pravdy?

Všimli ste si už, ako oveľa rýchlejšie upokojíte plačúce bábo, ak sa pri jeho nosení hýbete?

Výskum o bábätkách

Tím výskumníkov z Japonska a Talianska po prvýkrát experimentálne ukázal, s čím to súvisí. Mamy s deťmi vo veku do 6 mesiacov mali v krátkych intervaloch striedať nasledujúce činnosti: nechať bábätko ležať samotné v postieľke, sedieť s ním v náručí, alebo držať ho v náručí počas chôdze. Každé dieťa malo na tele umiestnený snímač frekvencie srdca.

Keď deti ležali v postieľke, mali vyšší tep a viac plakali, než keď boli v maminom náručí. Ešte pokojnejšie však boli, keď sa mamy s nimi začala pohybovať. Ak s nimi chodili, menej plakali a spomalil sa im tep. Nosenie za pohybu bábätkám prinieslo okamžitú úľavu. Vedci vzápätí podobný experiment zopakovali na čerstvo narodených myšacích mláďatách a ich matkách, kde boli výsledky podobné.

Prečo je mamin pohyb takým efektívnym upokojovacím prostriedkom?

Jedna z možností je, že rýchle upokojenie dieťaťa bolo počas evolúcie kritické v situáciách, keď s ním musela matka utekať pred hroziacim nebezpečenstvom, a preto u bábätiek vznikol reflex, ktorý vedie k rýchlemu upokojeniu. Je pravdepodobné, že tento „relaxačný reflex“ funguje už počas tehotenstva. Podľa pozorovaní je už medzi 36. a 40. prenatálnym týždňom dieťa aktívnejšie vtedy, ak sa mama nehýbe, a naopak, pri maminom pohybe sa stíši.

Máme teda dobrú správu pre všetkých, ktorých zneisťujú reakcie okolia na ich kontaktný spôsob výchovy – to staré známe: „Neber ho na ruky, pretože si privykne!“

Upokojenie sa v rodičovskej náruči za chôdze nie je dôsledok návyku, ale prirodzená fyziologická reakcia bábätiek, ktorú máme spoločnú s viacerými cicavcami. Nemá zmysel báť sa toho, že v bábätku vypestujeme návyk, pretože ten mu je vlastný už pri narodení.

Skôr stojí za to pouvažovať, či je rozumné odopierať mu niečo, čo mu je prirodzené a objektívne mu prináša upokojenie a redukuje stres.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka?

Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov!

psychológia pre milujúcich rodičov
CHCEM SI OBJEDNAŤ KNIHU PSYCHOLÓGIA PRE MILUJÚCICH RODIČOV

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: