Preťažené bábätká sú nepokojné. Skúste reagovať TAKTO

Redakcia | 6. Sep 2020
Preťažené bábätká

Ako pomôcť negatívne naladeným, popudlivým bábätkám cítiť sa lepšie?

Presne na takéto deti sa vo svojom výskume sústredila holandská psychologička Dymphna van den Boomová. Namiesto pomoci priamo bábätkám sa však zamerala na ich mamy.

Určila si jednoduchý cieľ – ak naučí mamy správne čítať signály svojich detí a vhodne na ne reagovať, začnú sa bábätká cítiť bezpečnejšie a ich večne zlá nálada sa zmení k lepšiemu.

Výskum o nepokojných bábätkách

Od šiestich do deviatich mesiacov niekoľkokrát navštívila bábätká a ich mamy, pozorovala ich pri každodenných činnostiach, a o svojich pozorovaniach sa potom s mamami rozprávala. Upozorňovala ich napríklad na signály preťaženia, ktoré bábätko vysiela („Aha, keď sa začína vyhýbať vášmu pohľadu, znamená to, že potrebuje oddych.“).

Alebo na dôležitosť zosúladenia vzájomného tempa („Keď s vami bábätko komunikuje a vy mu odpovedáte, skúste mu nechávať viac priestoru. Nech je iniciatívnejšie bábätko, nie vy.“). Van den Boomová si všimla aj to, že viaceré mamy zahlcovali dieťa podnetmi „pre istotu“, len aby nezačalo zase poplakávať. Čo je síce pochopiteľné, ale znižuje to šance na to, že si bábätko vytvorí zvládacie stratégie samo („Pozrite, teraz sa chvíľku hrá samo a neplače. Skúste ho chvíľu nechať, možno mu to vydrží.“).

Psychologičkina stratégia fungovala. Mamy sa postupne zdokonalili vo vnímaní signálov svojich bábätiek a tie boli odrazu spokojnejšie.

A nielen to – tieto spočiatku negatívne naladené, popudlivé bábätká boli v závere experimentu spoločenskejšie než kontrolná skupina (deti, ktorých mamy neprešli tréningom), vedeli sa lepšie samy upokojiť, menej plakali a v roku malo väčšie percento z nich vytvorenú so svojimi mamami bezpečnú vzťahovú väzbu.

Vnímajte skutočné potreby bábätka

Tu ste sa možno zarazili. Načo potrebujú rodičia pomoc odborníka pri pochopení prejavov svojho vlastného dieťatka? Nevedia dostatočne interpretovať jeho signály sami? Väčšina mám naozaj intuitívne správne reaguje na signály bábätka. A bábätká vedia čo-to odpustiť – nevyžadujú predsa dokonalých rodičov.

Na dešifrovanie signálov bábätiek neexistujú exaktné metódy, ani žiadny presný návod. Intuícia, empatia a skúsenosti sú našou najlepšou nápoveďou. No stáva sa, že rodičom stojí niečo v ceste. Napríklad sú zneistení protichodnými radami z časopisov, internetu, názormi širšej rodiny.

Alebo sa v živote nachádzajú v ťažkom období a nedokážu sa na bábo dostatočne sústrediť. (To bol aj prípad mamičiek z výskumu Dymphny van den Boomovej. Boli z chudobného prostredia a mnoho psychickej energie im odčerpávali myšlienky na to, ako vôbec vyžiť.)

Dôležitým posolstvom z holandského výskumu však zostáva, že empatické a vnímavé reagovanie na potreby bábätka prináša efekt v podobe pokojnejšieho a spokojnejšieho dieťaťa.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka?

Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov!

psychológia pre milujúcich rodičov
CHCEM SI OBJEDNAŤ KNIHU PSYCHOLÓGIA PRE MILUJÚCICH RODIČOV

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: