Naučte sa tlmočiť plač svojho bábätka

Psychológia pre milujúcich rodičov | 21. október 2020
Plač bábätka
foto: Psychológia pre milujúcich rodičov

Má detský plač univerzálne zvukové charakteristiky, na základe ktorých môžeme povedať, čo presne bábätko potrebuje?

Keby existoval slovník, kde si rodičia nalistujú typ plaču a vyhľadajú si, čo ním bábätko vyjadruje, určite by z pultov kníhkupectiev zmizol rýchlosťou blesku. Ale je vôbec možné takýto slovník zostaviť?  Plače ináč, keď je hladné, keď sa cíti osamelo a keď ho niečo bolí?

Vedci sa už dlho pokúšajú odpovedať na tieto otázky, ale zdá sa, že nájsť odpoveď nie je také jednoduché. Záleží totiž na tom, akým spôsobom ju hľadajú.

Donedávna sa verilo, že rôznym typom situácií (napríklad hlad, bolesť, strach) zodpovedajú rôzne typy plaču, a že poslucháči vedia pomerne presne len z počutia určiť, prečo bábo plače. Táto informácia mnohé novopečené mamy poriadne vystresovala, pretože im sa zdal všetok plač podobný, možno s výnimkou plaču od bolesti.

Hypotéza o tom, že novorodené bábo rôznymi typmi plaču jasne vyjadruje svoje potreby, zapríčinila medzi rodičmi pravdepodobne veľa frustrácie a pocitu zlyhania, veď „dobrá matka musí svojmu dieťatku rozumieť inštinktívne“. Keď sa však na výskumy pozrieme bližšie, zistíme, že v skutočnosti vedci nevedomky „nahrávali“ svojej hypotéze. Napríklad tak, že už vopred prezradili poslucháčom, aké typy plaču budú v experimente počuť, čím im rozhodnutie veľmi uľahčili. Keď sa takéto metodologické nedostatky odstránili, hypotéza sa zrútila ako domček z karát.

Plač je odstupňovaný signál

Na druhej strane však nemôžeme tvrdiť ani to, že by bábätká plakali úplne rovnako v každej situácii. Ako najsľubnejšia sa ukazuje možnosť, že plač je odstupňovaný signál. Čo to znamená?

  • Ak sa bábätko nachádza v situácii, kedy je jeho potreba pomoci urgentná, plače naliehavejšie.
  • Ak je jeho potreba menej urgentná, plače menej naliehavo a intenzita plaču sa nezvyšuje tak prudko.

Dobrým príkladom je bolesť alebo zľaknutie. Keď je bábätko veľmi vystresované – zľakne sa, niečo ho bolí – býva plač vyšší ako obyčajne, a znie ako séria krátkych výbuchov. Zvyčajne začína náhle, bez počiatočného „mrnkania“. Ak má však len mierne nepríjemný pocit z mokrej plienky, plač je menej naliehavý a stupňuje sa len postupne.

Naučíme sa "tlmočiť" plač svojho bábätka

Výskumníci, ktorí sa zaoberajú počúvaním a analýzou detského plaču, by teda asi nepovažovali slovník detského plaču za najlepší nápad, pretože je ťažké posúdiť, čo plač vyjadruje, ak nevieme, v akom kontexte sa odohráva. Ale môžeme si byť istí, že ako rodičia sa v priebehu pár mesiacov staneme zručnými tlmočníkmi plaču svojich bábätiek. Ako to robíme?

Veľmi pozorne si všímame práve okolnosti plaču: mimiku a pohyby drobčeka, jeho denný režim („teraz dopapal, takže hladný asi nebude“), jeho okolie („dnes ho stále niečovyrušuje, už musí byť poriadne unavený“). Vieme, že keď zaplače náhle a intenzívne, treba uvažovať o naliehavej potrebe (hlad? strach? bolesť?). Ak nie, asi sa deje čosi menej dôležité (plienka? nuda?).

A plynie z toho ešte jedna dobrá správa: keďže sa nemôžeme spoliehať na všeobecne platný slovník, nemáme inú možnosť, len sa intenzívne sústreďovať na tú „najlepšiu príručku“ – prejavy vlastného dieťatka.

Tým pádom máme veľkú šancu, že sa čochvíľa staneme oveľa lepšími odborníkmi ako účastníci výskumných štúdií.

Prečo moje bábo plače? Ako rozumieť detskému plaču

Možno ako čerství rodičia práve krútite hlavou a neviete si predstaviť, ako porozumieť tomu, prečo vaše bábo plače. Možno sa vám všetky jeho zvuky zdajú celkom rovnaké a neviete, ako odlíšiť plač od bolesti od plaču z hladu. Alebo máte pocit, že zakaždým plače inak a vy nemáte ani poňatia, prečo signalizuje hlad toľkými rôznymi spôsobmi. Nepotešíme vás, návod na vaše dieťatko neexistuje.

Plač je zo začiatku jedným z mála komunikačných prostriedkov, ktoré má dieťa k dispozícii, a preto mu nemôžeme zazlievať, že ho používa často. Ale nie každé bábo ovláda tento „jazyk“ tak dokonale, aby si s rodičmi vždy porozumelo. Niektoré deti signalizujú svoje potreby jasnejšie, iné menej. Zladiť sa je jednou z prvých veľkých úloh, ktoré vás spolu čakajú, a preto si dovoľte investovať čas a energiu do toho, aby ste si to vzájomne umožnili.

Ako? Najlepšie, čo môžete spraviť, je byť so svojím dieťatkom, sledovať ho, snažiť sa pochopiť, čo potrebuje a načúvať jeho potrebám. Samo vás povedie.

Prakticky je to možné docieliť jednoducho tak, že budete s bábom tráviť veľa času a budete citlivo vnímať jeho plač. Je lákavé spoľahnúť sa na apli-káciu v telefóne, ktorá sľubuje, že vám detský plač „dešifruje“ (áno, aj také sú). Tým sa však pripravujete o možnosť prísť na to sami a riskujete popletenie vášho prirodzeného inštinktu. Prvé dni a týždne zostaňte čo najviac v blízkom kontakte a v pokoji, bez veľkých programov.

Keď začne plakať – s výnimkou situácií, kedy jasne vidíte, že si ublížilo alebo je veľmi hladné – doprajte si pár sekúnd, aby ste si všímali jeho signály a porozmýšľali, čo mu asi momentálne chýba. Vezmite ho do náručia, pokojne na neho prehovorte („Linduška, vyzeráš, že ti je teplo. Poď, idem ťa vyzliecť z perinky.“) a až potom konajte.

Len aby neplakalo?

Vášmu bábu neublíži, ak okamžite nepriskočíte so správnym riešením. Dôležité je, že budete pri ňom a neignorujete ho. Dopriať si krátku chvíľku na rozmýšľanie a pozorovanie je lepšie, ako začať bábo automaticky natriasať, tľapkať ho po chrbátiku a „ššškať“ na neho, len aby za každú cenu prestalo plakať. Vy predsa nechcete bábätko umlčať, ale chcete naplniť jeho potrebu a popritom sa, ako bonus, naučiť niečo nové o tom, ako s vami komunikuje.

Najlepšie, čo môžete spraviť, je byť so svojím dieťatkom, sledovať ho, snažiť sa pochopiť, čo potrebuje a načúvať jeho potrebám. Samo vás povedie.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka?

Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov!

psychológia pre milujúcich rodičov
CHCEM SI OBJEDNAŤ KNIHU PSYCHOLÓGIA PRE MILUJÚCICH RODIČOV

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: