Súrodenecká žiarlivosť: Rodičia, pozor, na takéto správanie
Žiarlivosť ako emócia vzniká v detstve a jednou z príčin môže byť práve správanie rodičov – pretože práve oni môžu podnecovať konkurenciu medzi deťmi.
Rodičovské správanie, ktoré môže viesť k súrodeneckej žiarlivosti:
Rozmaznávanie dieťaťa
Prílišné rozmaznávanie a nedostatočne určené hranice môžu spôsobiť, že dieťa bude viniť iné dieťa, ktoré je v niečom lepšie ako ono, z pocitov vlastnej neistoty a zneistenia. Opakovaný pocit žiarlivosti môže prerásť až do stavu úzkosti a depresie, keď nedostane, čo chce, a tento pocit sa vekom zhoršuje.
Ako sa vyhnúť rozmaznávaniu detí? 6 tipov v konkrétnych situáciách
Nadmerné ochraňovanie
Často sa to prejavuje tak, že rodič vykonáva všetko za svoje dieťa, rozhoduje o tom, s kým sa bude kamarátiť, chodí za ním, kdekoľvek sa pohne ap.
Ste nadmerne ochraňujúcim rodičom, ak:
- robíte za dieťa aj veci, ktoré môže urobiť samo;
- zasahujete do jeho činnosti a ovplyvňujete ju, aby bola podľa vás;
- rodičovské rozhodnutia robíte tak, aby neutrpelo vaše ego – ako skvelého a starostlivého rodiča.
Tento štýl výchovy je nebezpečný, pretože ak sa narodí ďalší potomok, alebo vyrastie, rodičia majú tendenciu prísť na to, že je už dieťa „veľké“ a zostane tak osamotené a veľmi neisté – už tam nie je nik, kto by zaň rozhodoval. Toto môže viesť k zmene osobnostných charakteristík –býva často rezervované, plaché a hanblivé. No pocity žiarlivosti môže vzbudzovať aj sebaisté dieťa.
Ste helikoptérový rodič?
Autoritárska výchova
Vyznačuje sa vysokými očakávaniami smerovanými na dieťa a nízkym napĺňaním potrieb a rešpektovaním jeho záujmov. Je príliš orientovaná na poslušnosť, disciplínu a kontrolu.
Nadmerné kontrolovanie je ďalšou chybou, ktorá môže viesť k žiarlivosti v detskom veku. Príliš prísne pravidlá a zákazy bez vysvetlenia môžu viesť u najmenších ku komplexom menejcennosti, nedostatočne vyvinutému sebavedomiu a sebapodceňovaniu. Porovnávanie sa s inými zvyšuje pocit neistoty, a tým môže vyprovokovať žiarlivosť.
Porovnávanie s inými
Je veľmi nebezpečné – a to nielen s cudzími deťmi, ale omnoho nebezpečnejšie je porovnávanie so súrodencom. Hoci si rodičia myslia, že vďaka tomu sa dieťa bude viac snažiť, aby sa vyrovnalo „vzoru“, skôr to vedie k žiarlivosti, rivalite a znižovaniu sebavedomia.
Vytváranie konkurenčného prostredia
Niektorí otcovia a mamy majú tendenciu nechať deti robiť rovnakú činnosť, a potom porovnávať ich výsledky. Takáto výchova vytvára nezdravé prostredie, pretože nerešpektuje jedinečnosť dieťaťa – môže byť nadané v inej oblasti a práve v porovnávanej činnosti môže zlyhávať, a to môže viesť k žiarlivosti.
Výskumy súrodencov – aký vplyv na vývin a život dieťaťa majú súrodenci?
Prílišná pozornosť iba na jedno z detí
Žiarlivosť je veľmi nepríjemná emócia. Často sa môže stať, že prejavy dieťaťa rodičia na začiatku považujú za milé, neškodné, zábavné ap., ale neskôr im začnú prekážať a dohovárajú mu, rôzne ho trestajú, až môže dochádzať k jeho odmietaniu. Práve tieto spôsoby môžu viesť k zhoršeniu pocitov neistoty u dieťaťa a k zosilneniu žiarlivého správania – a začarovaný kruh je na svete. Čím viac sa snaží získať pozornosť a „lásku“ rodičov, tým viac ho upozorňujú a „odmietajú“ (napr. „veľkí sa takto nesprávajú“, „správaj sa slušne, toto sa naozaj nerobí“), čo v ňom vyvoláva ešte väčšiu neistotu.