Psychologička radí: Nástup do škôlky

PhDr. Andrea Baranovská PhD. | 4. september 2022
Nástup do škôlky

A je to tu! Mesiac, na ktorý ste sa tešili, ale ktorého ste sa aj obávali. Vaše dieťa nastupuje do škôlky, prípadne do jaslí.

Čo všetko sa zmení a ako to vôbec vaše drobča vo svojej hlavičke spracuje? Pre vašu rodinu to nemusí byť úplne najľahší čas, ale napriek obavám je veľmi jedinečný. A tento nový začiatok sa navždy zapíše do života vášho dieťaťa.

Nástup do škôlky
Prečítajte si tiež:

Nástup do škôlky

Nástup do škôlky - adaptačný proces

Rozhodnutie dať dieťa do jaslí či škôlky je ťažké a často vyplýva z rôznych motívov. Možno vám skončila rodičovská dovolenka alebo máte malé bábätko, ktoré si vyžaduje vašu plnú pozornosť. Alebo sa musíte (či chcete) vrátiť do práce, pretože financie nepustia. A možno vaše dieťa potrebuje kolektív a doma sa už nudí...

Obdobie nástupu dieťaťa do kolektívu je však často sprevádzané určitou mierou úzkosti a obáv rodičov, či bude o ich dieťa dobre postarané, či sa mu budú dostatočne venovať a pod. Tieto obavy vychádzajú aj z ich vnútorných pochybností, nakoľko rozhodnutie dať tak malé dieťa do kolektívu je racionálne. 

Dieťa, ktoré začína navštevovať jasle alebo škôlku, sa od začiatku vyrovnáva s rôznymi ťažkosťami. Adaptácia na nové prostredie je výzvou, ktorú potrebuje zvládnuť nielen ono, ale aj jeho rodičia. Pre adaptačný proces je veľmi dôležitá spolupráca medzi nimi a učiteľkami, pretože ich vzájomná dôvera a odhodlanie napomáhajú dieťaťu cítiť sa bezpečne.

Ako zvládnuť nástup do škôlky a jaslí? 

 1. Navštívte zariadenie spolu s dieťaťom – dohodnite sa, či je možné opakovane sa prísť pozrieť. Čo sa týka jaslí, pomáha, ak tam prvý deň zostanete aspoň 1,5 hodiny spolu.
  Druhý deň – opäť 1,5 hodiny spolu a rodičia nechajú dieťatko samo v jasličkách asi pol až trištvrte hodiny – tým sa začína sledovať aj reakcia dieťaťa na separáciu a miera jeho úzkosti.
  Tretí deň dieťa ostáva v jasličkách asi 3 hodiny a zostáva aj na jedlo.
  Štvrtý deň dieťatko zostáva v jasličkách 5 hodín tak, aby sa naobedovalo a tiež na spánok. Rodičia dieťa vyzdvihnú hneď po prebudení.
  Piaty deň už dieťatko ostáva približne do 15.00 hodiny, aby malo čas sa pohrať aj po spánku. Takto je potrebné to urobiť tesne pred nástupom dieťaťa do zariadenia. Tento postup možno, ak to dotyčné zariadenie umožní, aplikovať aj v materskej škole, ak dieťa do nej nastupuje po prvýkrát.
 2. Doneste dieťaťu niečo, čo vonia ako „domov“ – môže to byť hračka, v jasliach i prikrývka, mamine či otcovo tričko. Rovnako pomáha aj fotka rodiny, ktorú si môže dieťa vystaviť.
 3. Vytvorte si rozlúčkový rituál – rozlúčka s dieťaťom by sa nemala predlžovať. Je dôležité, aby mal rodič dostatok času na to, aby sa rozlúčil s dieťaťom, ale zase nie je možné „naťahovať“ rozlúčku, pretože to dieťa zneistí. Rituál na rozlúčku pomáha dieťaťu uvedomiť si to, že rodič odchádza, ale vráti sa. Rituál sa musí dodržiavať každý deň – môže to byť pusa a „Ľúbim ťa“ a pod.
 4. Rozprávajte sa s dieťaťom – povedzte mu, že bude chodiť do jasličiek či škôlky – pripravte ho na to, aj keď sa vám zdá, že tomu nemôže ešte rozumieť. Dieťa rozumie tónu rodiča a jeho výrazu. Hovorte o tom, čo tam bude robiť.
 5. Buďte trpezlivý – adaptácia je proces, ktorý je veľmi individuálny a závisí od vývinovej úrovne dieťaťa a tiež od jeho temperamentu a ďalších faktorov.
 6. Vytvorte si doma piktogramy pre dennú rutinu – tým bude dieťa vedieť, kedy ide do jaslí/škôlky a kedy nie.
 7. Pred nástupom prispôsobte rutinu doma rutine v predškolskom zariadení – pomôže mu to sa zadaptovať.
 8. Očakávajte, že sa dieťa zmení – na začiatku môže byť trochu smutné alebo viac unavené. Tiež je možné, že bude trochu vzdorovité.
 9. Vyrovnajte sa s vlastnými protichodnými emóciami, ktoré môžete mať. Je normálne cítiť sa previnilo, úzkostne, prípadne aj nahnevane, keď sa zdá, že dieťatko má radšej učiteľku ako vás. Rozprávajte o tom doma aj s učiteľkami.
 10. Nastúpte do jaslí/škôlky – ak je to možné – pred chrípkovou sezónou – je prirodzené, že dieťatku sa buduje imunita, a preto môže byť chorľavejšie, je potrebné, aby bol adaptačný proces zavŕšený a zbytočne sa neprerušoval. 

Očakávajte slzy

Svoje i dieťaťa. Sú prirodzené. 

Vaše dieťa je hodené do vody, v ktorej sa musí naučiť plávať. Verte mu, že to zvládne. Pamätáte si, ako ste nastupovali do nového zamestnania, na ktorom vám veľmi záležalo? Triasol sa vám hlas, mali ste stiahnutý žalúdok, cítili ste sa zvláštne...? Znásobte to minimálne stomi a predstavte si, že to prežíva vaše dieťa. Na rozdiel od vás však nemá žiadnu skúsenosť. Ešte nikdy to nezažilo. Je to jeho prvý veľký kolektív. Po prvýkrát bude tak dlho bez vás. A predsa to zvládne. Lebo v neho veríte.

A aj keď nie ste pri ňom, ono cíti, že ste blízko. Postačí pár dní, týždňov a jasle či škôlka sa stanú prirodzenou súčasťou života vášho drobčeka. A pri pohľade naňho medzi množstvom iných detí zistíte, že vaše bábätko už vyrástlo... 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: