Nástup do škôlky
Nástup dieťaťa do škôlky je často stresujúci nielen pre dieťa ale aj pre matku. Na túto zmenenú situácie je potrebné sa včas pripraviť už pred nástupom do škôlky.
Je potrebné dôkladne zvážiť a prispôsobiť chod domácnosti hlavne ráno tak, aby sa dieťa sa cítilo pohodlne, aby sa vylúčili stresové situácie, ktoré zhoršujú adaptáciu dieťaťa na nové prostredie.
- Ktoré dieťa je vhodné do MŠ
- Psychická a sociálna zrelosť
- Zdravotná spôsobilosť
- Čo robiť, ak je dieťa často choré
- Ako dlho trvá adaptácia na škôlku
- Nezabúdať na dôležité
Ktoré dieťa je vhodné do MŠ
Všeobecne sa udáva, že dieťa po dosiahnutí troch rokov života je zrelé na nástup do škôlky. Dozrievanie je však veľmi individuálne. Nektoré deti v tomto veku veľmi pekne rozprávajú, iné zasa sú samostatné v hygienických návykoch. Aj keď deti v tomto veku majú rady spoločnosť, je potrebné zvážiť ich schopnosť tolerovať celodenný pobyt v kolektíve v cudzom prostredí. Ak nie ste si istí, poraďte sa vopred s psychológom, ktorý vám pomôže pripraviť dieťa na tento krok.
Rovnako dôležitý je zdravotný stav. Ak dieťa počas pobytu doma bolo často choré, je pravdepodobne, že bude v škôlke choré oveľa častejšie.
Psychická a sociálna zrelosť
- Niektoré deti sú veľmi naviazané na svojich rodičov a domáce prostredie. Pred nástupom do škôlky je vhodné umožniť deťom širší sociálny kontakt, trénovať ich na pobyt, nechať ich s blízkou osobou. Vždy pred odchodom ich uistiť, že sa zakrátko vrátite a túto dohodu je potrebné aj dodržať. Určite nie je správne nechať dieťa na prvýkrát s blízkou osobou napríklad na cely deň alebo aj noc. Lepšie je skôr častejšie a na kratšiu dobu. Neskôr, samozrejme, je možné dobu pobytu predlžovať aj na celý deň.
- Čím viac sociálnych kontaktov dieťa má, tým ľahšie si zvykne na nový kolektív. Preto nestráňte sa kontaktu s inými deťmi a dospelými, skôr využívajte každú možnosť zoznámiť dieťa s cudzími ľuďmi. Prechádzka v nákupnom centre nie je o nadväzovaní sociálnych kontaktov.
- Pred nástupom nezáväzné niekoľkokrát navštívte škôlku, alebo okolie, kde sa deti zo škôlky hrajú a pozitívne motivujte dieťa. Skúste ho naladiť tak, že škôlka je odmena a nie nutnosť. V žiadnom prípade nepovedzte vetu : ,,No počkaj, veď pôjdeš do škôlky“.
- Ranný odchod do škôlky by mal byť bez stresu. Dohodnite sa so zamestnávateľom na prípadnom neskoršom príchode prvý mesiac. Rozhodne prvý mesiac nástupu do škôlky nevyužite pomoc starých rodičov alebo opatrovateľky. Pre dieťa by to bola veľká zmena.
- Dieťa pred nástupom do kolektívneho zariadenia by malo byť samostatné. Malo by sa vedieť najesť, umyť si ruky, s pomocou sa obliecť. Malo by mať vypestované hygienické návyky, vedieť sa vypýtať na WC, vyfúkať si nos. Malo by si poznať svoje veci.
Zdravotná spôsobilosť
Je viac než pravdepodobné, že dieťa, ktoré bolo často choré doma, bude aj často choré v škôlke. Imunita dieťaťa sa len vyvíja a je logické, že dieťa sa nedokáže vždy ubrániť bežným infekciám, tak ako dospelý človek. 6 ročné dieťa má asi 80% imunity dospelého človeka. Trojročné dieťa má pochopiteľne imunitu oveľa nižšiu.
Ako znížiť riziko ochorenia v škôlke
- Pred nástupom do škôlky je potrebné dieťa otužovať.
- Základom otužovania je otužovanie vzduchom. Je to dostatočný pobyt vonku aj za nepriaznivého počasia , primerané obliekanie. Dieťa skôr toleruje mierny chlad ako spotenie a následne ochladenie.
- Časté vetranie doma, neprekúrovať bytový priestor. Vhodná teplota počas dňa je 21°C, v noci 18°C. Dieťa by doma však nemalo chodiť bosé.
- Otužovať môžeme aj vodou. Vždy po sprchovaní ukončiť sprchovanie vodou o niečo chladnejšou ako použijeme pri sprchovaní. Rozdiel musí byť minimálny, sprchovanie je krátke. Týmto spôsobom otužovania začíname v lete a pokračujeme ďalej.
- Dostatočný spánok je základom dobrej telesnej a psychickej kondície.
- Dostatočný prísun tekutín a vitamínov. Jednostranná strava nezaistí normálnu imunitu.
- Hlavne v chrípkovom období vyhýbať sa preplneným priestorom- nákupné centrá.
- Využiť možnosť prevencie očkovaním.
- Nebojte sa upozorniť na prítomnosť nie zdravého dieťa v škôlke. Mnohí rodiča z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti bez zábran dajú do škôlky aj dieťa nie úplne zdravé.
Čo robiť, ak je dieťa často choré
Napriek veľkej snahe rodiča a lekára sú deti, ktoré sú choré praktický každý mesiac. Opakovane sú vyšetrované, liečené, vzniká nedôvera medzi lekárom a rodičom. Ak lekár odporúči pobyt mimo kolektívu, zvyčajne rodič odchádza od lekára.
Dieťa končí u imunológa, ktorá zvyčjane nezistí poruchu imunity. To však ale neznamená, že dieťa má dostatočnú imunitu na ochranu pred infekciou. Ak dieťa má normálnu imunitu, zo znamená, že je normálna v porovnaní s ostatnými trojročnými deťmi. Avšak nedá sa porovnať s imunitou dospelého.
Ďalší fakt, ktorý je potrebné zobrať do úvahy, je, že vyšetrením imunity dostaneme len obraz o množstve protilátok, o hodnotách obranných látok, nie úplný prehľad o ich funkcii. To znamenám množstvo je dostatočné, ale funkcia nie je jasná.
Ak je dieťa časté choré, nepomôže zmena pediatra, zmena imunológa. Je vhodné vybrať dieťa z kolektívu na isté obdobie a po čase skúsiť ho znovu umiestnite.
Ktoré infekcie hrozia deťom v kolektíve
Vzhľadom na preočkovanosť proti hemofilom a vysokú zaočkovanosť proti pneumokokom, je výskyt závažných infekcií v kolektívoch nižší.
Pri očkovanosti proti penumokom je potrebné vedieť, že poznáme množstvo kmeňov a očkuje sa proti 10 resp. od 1.7.2010 proti 13 kmeňom. To môže viesť k tomu, že kmene, proti ktorým sa neočkuje sa začnú uplatňovať v spôsobení infekcií častejšie. Neznamená teda, že ak dieťa je zaočkované, nemôže ochorieť na pneumokokovú infekciu. Aj keď infekcia spôsobená týmito kmeňmi zvyčajne nebýva ťažká, pretože očkovacie látky chránia proti najčastejšie sa vyskytujúcim a najzávažnejším kmeňom.
Z ochorení, ktoré sa často vyskytujú sú nádcha, hnisavý výtok z nosa (zelený alebo žltý)- tu je potrebné myslieť už aj na zápal prínosových dutín.
Zápal stredného ucha, laryngitídy sú rovnako časté.
Viac Často choré dieťa
Ak dlho trvá adaptácia na škôlku
Do šiestich týždňov by si dieťa mal o zvyknúť na nový kolektív a na režim v škôlke. Ak to tak nie, je vhodne dať dieťa len na dopoludnie a postupne predlžovať pobyt. Mnohé deti odmietajú chodiť do škôlky len z toho dôvodu, že tam musia spať. Je vhodné upozorniť učiteľku, že vaše dieťa nespí počas dňa a vyhovuje mu len ležanie. Väčšina deti nakoniec aj tak zaspí.
Nezabúdať na dôležité
- Choré dieťa nepatrí do kolektívu. Ani dieťa s nádchou bez teploty nepatrí do škôlky. V škôlke je režim pre zdravé dieťa, pre dieťa so začínajúcim vírusovým ochorením môže byť veľkou záťažou. Jednodňový pobyt chorého dieťa síce ušetrí jeden deň rodičom v práci ale zaťaží organizmus dieťaťa, sťaží priebeh ochorenia a spomalí uzdravenie. Zároveň takéto dieťa ohrozuje ostatné deti v kolektíve.
- Dieťa s antibiotikami, aj keď sa dávajú len 2x denne rovnako nepatrí do kolektívu.
- Dieťa po antibiotickej liečbe je vhodné nechať aspoň týždeň po dobratí liekov doma. V čase rekonvalescencie je imunita oslabená, rýchlejšie môže ochorieť na vírusové ochorenie.
- Ak sú v škôlke kiahne, je potrebné vedieť, že v prvej fáze sa môžu prejaviť len ako nachladnutie, ale už vtedy je dieťa infekčné.
- S chorým dieťaťom nie je vhodné tráviť čas v nákupných centrách.
- Ak je dieťa často choré, stojí za pokus vyskúšať aspoň prechodne poldenný pobyt v kolektíve, tak aby v škôlke nespalo. Často krát je to veľmi pozitívne z hľadiska chorobnosti.
- Predpokladom dobrej imunity je aj dostatočný spánok a pravidelný režim.
- V prípade opakovaných infekcii je možné stimulovať imunitu aj prípravkami ako napríklad s obsahom betaglukánov.