Pravidlá a nastavenie hraníc nie sú príjemnou rodičovskou úlohou, ale veľmi dôležitou
Tak, ako dieťa potrebuje túlenie, objatia a slová lásky, aj stanovenie hraníc je dôležité. Pomôže im naučiť sa zorientovať sa v tom, čo je vhodné a čo nie. Ako k deťom pristupovať v rôznom veku?
Pravidlá a nastavenie hraníc podľa veku dieťaťa
1-ročné dieťa
V tomto veku sú deti zvedavé a energické, no ešte nerozumejú plne konceptom ako „nie“ alebo následkom svojich činov.
Majte primerané očakávania na správanie dieťaťa a trpezlivo ho učte, čo môže a čo nie. Zamerajte sa na predchádzanie nehodám. Dieťa je veľmi energické a ľahko vylezie tam, kam nemá, dotkne sa toho, čo páli a ochutná to, čo nemôže. Dbajte najmä na bezpečnosť v dome, dovoľte dieťaťu spoznávať a ochutnávať, ale tak, aby si neublížilo. Ak potrebujete dieťaťu niečo vysvetliť, použite krátke pokyny, ktorým rozumie, upokojte ho alebo odveďte jeho pozornosť. V tomto veku to zaberá najlepšie.
2-ročné dieťa
Dvojročné deti začínajú chápať svoje pocity a často testujú svoje prostredie. Reagujú hnevom, keď nedostanú to, čo chcú.
Minimalizujte boj o moc, vyjadrite očakávania jasne a dajte dieťaťu na výber - ponúknite jednoduché možnosti (modré alebo červené tričko, mlieko alebo čaj). Naučte dieťa pomenovať emócie a používať slová na vyjadrenie toho, ako sa cíti (napríklad: „Vidím, že si nahnevaný, lebo ti Jurko zobral hračku“). Pri zvládaní záchvatov hnevu zostaňte blízko pri dieťati a pomôžte mu upokojiť sa. Potrebuje vašu podporu a vedenie.
3-ročné dieťa
Trojjročné deti začínajú rozumieť príčine a následku, ale stále potrebujú pomoc a usmernenie pri dodržiavaní pravidiel.
Vysvetlite pravidlá a oceňte ich rešpektovanie. Výbornou pomôckou sú rôzne rolové hry s postavičkami alebo v kostýmoch. Nacvičte si rôzne situácie - u lekára, v obchode, u kamaráta, v škôlke. Dieťa sa prostredníctvom hry naučí predvídať niektoré situácie a tiež, ako v nich môže reagovať. Nevhodné správanie riešte okamžite, neodkladajte riešenie na neskôr. Trojročné dieťa čelí aj novej situácii - nástupu do škôlky. Buďte trpezliví.
4-ročné dieťa
Štvoročné deti rozvíjajú sociálne zručnosti a môžu mať problémy s rovnováhou svojich potrieb s potrebami ostatných.
Problémové sú prechody. Upozornite ich vopred, aby sa pripravili na zmenu - odchod z ihriska, spánok a podobne. Potrebujú čas, aby sa "prepli" z hry na niečo, čo je potrebné v danej chvíli urobiť. Komunikujte s dieťaťom jasne a zreteľne. Uvedomte si, že deti si v tomto veku rady vymýšľajú. Vysvetlite, čo je klamstvo a prečo jeho dôsledky môžu ublížiť dieťaťu a okoliu. Pokúste sa zachovať pokoj a modelujte správanie, ktoré chcete vidieť u svojho dieťaťa.
Neúcta, klamstvo a agresivita: Ako riešiť nevhodné správanie u detí
5-ročné dieťa
Päťročné deti začínajú chápať dôsledky svojho správania a rozvíjajú empatiu.
Vysvetlite im, ako ich správanie ovplyvňuje ostatných. Dobrou pomôckou v tomto veku sú tabuľky odmien za splnené úlohy. Zbieranie "dobrých bodov" spojené s nejakou výhodou alebo odmenou, ktorú si dieťa vyberie.
6-7 ročné dieťa
Deti v tomto veku sa učia zvládať nové sociálne situácie, najmä v súvislosti s nástupom do školy. Potrebujú pravidelné posilňovanie pozitívneho správania.
Podporujte dieťa v samostatnosti. Už dokáže veľa vecí zvládnuť samo - od domácich prác až po domáce úlohy. Zostaňte v úlohe pozorovateľa a poskytnite pomoc, ak ju potrebuje. Je však dôležité, aby si verilo a vedelo, že je pripravené zvládnuť tak školské povinnosti ako aj vzťahy s kamarátmi a okolím.
10 tipov na výchovu s humorom: Viac sa s deťmi smejte a menej prikazujte
8-10 ročné dieťa
Staršie deti chápu základné rozdiely medzi dobrom a zlom a hľadajú u rodičov vedenie a posilnenie.
Diskutujte o ich správaní a stanovte dôsledky spolu s nimi. Dajte im možnosti a naučte ich robiť rozhodnutia. Nechajte ich čeliť následkom svojich činov a podporujte zmysel pre zodpovednosť.
Pravidlá a hranice sú dôležité, ale mali by byť nastavené primerane veku a schopnostiam dieťaťa.
Zdroj: www.parents.com