10 tipov na výchovu s humorom

Redakcia | 10. Jan 2019
10 tipov na výchovu s humorom

Či už v nemocnici, v škole alebo v bežnom rodinnom živote, srdečný smiech robí dobre telu i duši a uľahčuje spolunažívanie. Chcete vedieť, ako s humorom vychovávať? Čítajte ďalej!

1.    Smejte sa sami na sebe

Keď sa budete smiať na sebe a svojich chybách, prestanete byť pre deti „nadčlovekom“, ktorý všetko vie. Vaše deti si budú užívať, že ich rodičia nie sú tiež perfektní. A vy sami sa nerozčuľujte nad vlastnou chybou, keď sa dá situácia odľahčiť úsmevom.

2.    Robte všetko naopak

Pokúste sa občas sa správať úplne inak, než ste zvyknutí. Aktovka leží pohodená na chodbe? Nehundrite, ale zavýskajte od radosti a potešte sa výbornej novej prekážke na chodbovej parkúrovej dráhe.

3.    Pozerajte sa na svet očami dieťaťa

Deti nepoznajú časovú tieseň. Preto niekedy potrebujú hodiny na to, aby uložili pár stavebnicových kociek opäť do škatule. Lebo s každou jednou kockou objavia niečo nové, čo ich odpúta alebo privedie na nejaký nápad. Je pekné vedieť takto zabudnúť na čas. Skúste to tiež.

Nerobte paniku, ak kvôli tomu zostane neumytý riad alebo kúpeľňa. Prestaňte robiť veci cielene. Upracte zásuvku v stole, ale nie preto, aby bola hotová, ale aby ste znovu chytili mnohé veci do rúk a znovuobjavili ich. Ak pritom nájdete fixku, pokojne ju vezmite, vyskúšajte a niečo nakreslite – samozrejme s úsmevom na tvári.

4.    Usmievajte sa na svoj obraz v zrkadle

S úsmevom na perách ide všetko ľahšie. A práve vtedy, keď nemáte chuť usmievať sa, lebo ste sa super „vytočili“, by ste sa mali poriadne zasmiať. Pichľavý komentár svokry, ktorej sa pravdepodobne nikdy ničím nezavďačíte, potom znesiete oveľa ľahšie. Takže, šup pred zrkadlo, upriamte pohľad na seba a zdvihnite si kútiky úst prstami dohora. Zdá sa vám to pochabé? Síce to tak môže vyzerať, ale má to svoj účinok. Uvidíte, že sa zrazu začnete smiať úplne mimovoľne.

5.    Preháňajte

Preháňania sú tiež účinnou metódou, ako priviesť deti k smiechu. Napr. ak chcete deťom vysvetliť následky neumývania zubov, vykreslite im scenériu s malými trpaslíkmi, ktorí skáču po zuboch s kladivkom v ruke. Spolu s dieťaťom vymyslite príhodu so skutočnou podstatou, ktorá len tak ľahko nepadne do zabudnutia.

výchova s humorom

6.    Hrajte sa

Nasledujte vaše dieťa a vhupnite do iných rolí. Urobte napríklad z raňajok konšpiratívnu schôdzku tajných agentov. Alebo prekvapte seba i deti tým, že budete bez zábran vystrájať a jašiť sa s nimi.

7.    Prosba s úsmevom, nie vážne

Výraz tváre, ktorý ukážete pri vyjadrovaní prosby, rozhoduje o vašom úspechu. Poproste dieťa, aby prestrelo stôl raz s úsmevom a inokedy s vážnou tvárou. Uvidíte, že s úsmevom budú taniere na stole rýchlejšie.

8.    Obráťte svet na hlavu

Humor vzniká vtedy, keď zvyklostiam skrížime cestu. Čo tak servírovať večeru na piknikovej deke v obývačke? Alebo si urobiť Vianoce aj v lete? Alebo prenocovať s deťmi v stane na balkóne?

9.    Vychutnávajte si okamihy

Deti majú obrovský talent vyťažiť z malých momentov veľa radosti. Napodobňujte ich. Kedy ste napríklad naposledy pozorovali kvapky dažďa na parapetnej doske? Keď vás deti vyzvú na súťaž, neotáľajte dlho a zúčastnite sa jej. Či už pôjde o prvenstvo v jedení, obliekaní alebo najkrajšom úsmeve, vychutnávajte si pri tom okamihy vašej radosti i radosti detí.

10.    Využívajte efekty prekvapenia

Prenasledujte deti náhlym atakom šteklenia, ktorý sa skončí až vtedy, keď vás dieťa prosíka „o milosť“. Najlepšie to pôsobí vtedy, keď dieťa očakáva napomínanie a dohováranie. Buďte vynaliezaví a porozmýšľajte, čo by dieťa v takejto situácii najmenej očakávalo. A práve to potom využite s úsmevom na tvári.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: