10 tipov na výchovu s humorom: Viac sa s deťmi smejte a menej prikazujte
Humor môže zmierniť napätie v konfliktných situáciách, podporiť pozitívnu atmosféru v rodine a pomôcť deťom lepšie pochopiť a prijať pravidlá a hodnoty. Spoločný smiech posilňuje puto medzi rodičmi a deťmi a nadhľad učí deti, že aj v náročných situáciách je možné nájsť niečo pozitívne a nebrať život príliš vážne.
Je to tak. Berieme sa príliš vážne. Ako rodičia, v práci, ako partneri, kamaráti, susedia... trochu sa uvoľniť a s nadhľadom a jemným vtipom uchopiť tieto naše "roly", pomôže. Prečo? Lebo smiech je potrebný, dôležitý, liečivý a spájajúci. Zmierňuje aj ťažký náklad, lebo úsmev pomôže mozgu uvoľniť sa.
Viac sa s deťmi smejte a menej kážte.
Viac sa zabávajte a menej trestajte.
Ako na to?
SMIECH je liekom nielen pre dieťa
10 tipov na výchovu s humorom
- Smejte sa sami na sebe.
Keď sa budete smiať na sebe a svojich chybách, prestanete byť pre deti „nadčlovekom“, ktorý všetko vie. Vaše deti si budú užívať, že ich rodičia nie sú tiež perfektní. A vy sami sa nerozčuľujte nad vlastnou chybou, keď sa dá situácia odľahčiť úsmevom. - Robte všetko naopak.
Pokúste sa občas sa správať úplne inak, než ste zvyknutí. Aktovka leží pohodená na chodbe? Nehundrite, ale zavýskajte od radosti a potešte sa výbornej novej prekážke na chodbovej parkúrovej dráhe. - Pozerajte sa na svet očami dieťaťa.
Deti nepoznajú časovú tieseň. Preto niekedy potrebujú hodiny na to, aby uložili pár stavebnicových kociek opäť do škatule. Lebo s každou jednou kockou objavia niečo nové, čo ich odpúta alebo privedie na nejaký nápad. Je pekné vedieť takto zabudnúť na čas. Skúste to tiež.
Nerobte paniku, ak kvôli tomu zostane neumytý riad alebo kúpeľňa. Prestaňte robiť veci cielene. Upracte zásuvku v stole, ale nie preto, aby bola hotová, ale aby ste znovu chytili mnohé veci do rúk a znovuobjavili ich. Ak pritom nájdete fixku, pokojne ju vezmite, vyskúšajte a niečo nakreslite – samozrejme s úsmevom na tvári. - Usmievajte sa na svoj obraz v zrkadle.
S úsmevom na perách ide všetko ľahšie. A práve vtedy, keď nemáte chuť usmievať sa, lebo ste sa super „vytočili“, by ste sa mali poriadne zasmiať. Pichľavý komentár svokry, ktorej sa pravdepodobne nikdy ničím nezavďačíte, potom znesiete oveľa ľahšie. Takže, šup pred zrkadlo, upriamte pohľad na seba a zdvihnite si kútiky úst prstami dohora. Zdá sa vám to pochabé? Síce to tak môže vyzerať, ale má to svoj účinok. Uvidíte, že sa zrazu začnete smiať úplne mimovoľne. - Preháňajte.
Preháňania sú tiež účinnou metódou, ako priviesť deti k smiechu. Napr. ak chcete deťom vysvetliť následky neumývania zubov, vykreslite im scenériu s malými trpaslíkmi, ktorí skáču po zuboch s kladivkom v ruke. Spolu s dieťaťom vymyslite príhodu so skutočnou podstatou, ktorá len tak ľahko nepadne do zabudnutia. - Hrajte sa.
Nasledujte vaše dieťa a vhupnite do iných rolí. Urobte napríklad z raňajok konšpiratívnu schôdzku tajných agentov. Alebo prekvapte seba i deti tým, že budete bez zábran vystrájať a jašiť sa s nimi. - Prosba s úsmevom, nie vážne.
Výraz tváre, ktorý ukážete pri vyjadrovaní prosby, rozhoduje o vašom úspechu. Poproste dieťa, aby prestrelo stôl raz s úsmevom a inokedy s vážnou tvárou. Uvidíte, že s úsmevom budú taniere na stole rýchlejšie. - Obráťte svet na hlavu.
Humor vzniká vtedy, keď zvyklostiam skrížime cestu. Čo tak servírovať večeru na piknikovej deke v obývačke? Alebo si urobiť Vianoce aj v lete? Alebo prenocovať s deťmi v stane na balkóne? - Vychutnávajte si okamihy.
Deti majú obrovský talent vyťažiť z malých momentov veľa radosti. Napodobňujte ich. Kedy ste napríklad naposledy pozorovali kvapky dažďa na parapetnej doske? Keď vás deti vyzvú na súťaž, neotáľajte dlho a zúčastnite sa jej. Či už pôjde o prvenstvo v jedení, obliekaní alebo najkrajšom úsmeve, vychutnávajte si pri tom okamihy vašej radosti i radosti detí. - Využívajte efekty prekvapenia.
Prenasledujte deti náhlym atakom šteklenia, ktorý sa skončí až vtedy, keď vás dieťa prosíka „o milosť“. Najlepšie to pôsobí vtedy, keď dieťa očakáva napomínanie a dohováranie. Buďte vynaliezaví a porozmýšľajte, čo by dieťa v takejto situácii najmenej očakávalo. A práve to potom využite s úsmevom na tvári.