Úsmev bábätka je inštiktívny - má matku pripútať a potešiť

Marika Koscelníková | 24. Feb 2020
Úsmev bábätka je inštiktívny - má matku pripútať a potešiť

Čo sa stane s mozgom matky, keď sa jej dieťa prvýkrát usmeje?

Keď sa narodí dieťa všetko je nové. Náročné a vyčerpávajúce. Ženy v sebe nachádzajú rezervy toho, čo ešte vládzu a zvládnu. Regenerácia po pôrode, narušený režim, nové výzvy...

Našťastie to príroda zariadila geniálne. Dieťatko sa rodí s vyvinutými inštinktami, ktoré mu majú pomôcť prežiť. Zafunguje biológia a hormóny vyplavia radosť a pokoj, keď matka zbadá tvár svojho dieťatka a ak sa usmeje (inštinktívne), je doslova vo vytržení, pripravená sa postarať.  

Je to moment, ktorý pomôže zvládnuť ďalšie výzvy, či už sú to prebdené noci, prvá choroba, koliky... Zakaždým, keď sa dieťa usmeje, matka vie, že to čo robí, stojí za to.

Čo sa deje v maminom mozgu, keď sa na ňu usmeje dieťa?

Možno to pramení z inštinktov prežitia, ktoré spájajú dieťa s matkou alebo zo sociálnych návykov. Alebo sa v našich mozgoch deje niečo viac?

V roku 2008 vedci v Houstone v štáte Texas zverejnili svoj výskum na túto tému v  štúdii „Čo je to úsmev? Reakcie mozgu matky na usmievavé dojčatá“ 

Výsledky?

„Keď matky prvýkrát vidia svoju tvár dieťaťa, zdá sa, že je aktivovaná rozsiahla mozgová sieť, v ktorej sú integrované afektívne a kognitívne informácie, tie smerujú k motorickým / behaviorálnym výstupom,“ napísali autori štúdie. To znamená, že keď matky vidia detský úsmev alebo plač, zapnú sa oblasti mozgu, ktoré ich podnecujú, aby konali -  či už je to pohladenie, hranie sa s dieťaťom, objatie...

Úsmev je pre matky drogou

Okrem toho autori zistili, že sa pri úsmeve dieťaťa aktivuje aj časť mozgu súvisiaca s odmeňovaním. Mozog v tej chvíli vyprodukuje dopamín  „potešujúcu chemikáliu alebo hormón šťastia“.  Pôsobí podobne ako čokoláda, sex alebo drogy. Inými slovami, úsmev dieťaťa môže byť rovnako silný ako všetky ostatné zážitky, pri ktorých sa mama cíti dobre.

Podľa Aurélie Athan, PhD, riaditeľky Laboratória reprodukčnej a materskej psychológie, tento systém odmeňovania existuje, aby motivoval matku k vytvoreniu pozitívneho spojenia s dieťaťom.

Tieto prenosy podporujú schopnosť matky zdieľať svoj emocionálny stav so svojím dieťaťom, ktoré je koreňom empatie. „Matka plače, keď plače dieťa, usmieva sa, keď sa dieťa usmieva,“ hovorí Athan.

Či už ide o fyziologickú reakciu, nervovú aktiváciu, jednoduchý inštinkt alebo emočné spojenie, pocit generovaný úsmevom detí je záchrannou brzdou  rodičovstva.

A zatiaľ čo prvý úsmev dieťatka je inštinktívny, tie ďalšie už vychádzajú z jeho pocitov. A dávajú matke a rodičom jasne najavo, že pre toto sa oplatí nespať, nemať čas, zvládať únavu... 

Zdroj: mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: