3 pravidlá, ako si rodičovstvo užívať alebo Hádam sa z nich nezbláznime

3 pravidlá, ako si rodičovstvo užívať alebo Hádam sa z nich nezbláznime
16.9.2019 v kategórii Mama, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Nikto z nás nie je "pripravený". Na rodičovstvo sa pripraviť nedá. Môžeme mať naštudované knihy o výchove a starostlivosti o dieťa, ale realita nás postaví pred úplne iné situácie, ktoré si budú vyžadovať úplne iné riešenia.

Bábätko všetko zmení, ale netreba z toho robiť drámu

Naozaj to nie je mýtus. Zmení život manželský, partnerský, rodinný, pracovný...proste si musíte zvyknúť fungovať v inom režime, na základe iných priorít. Najmä, ak ste na dieťa s mužom sami. Dobre sa hovorí: dieťa nemá byť stredobodom rodiny, ale ťažšie realizuje. Lebo svoj čas a deň budete prispôsobovať jeho potrebám. Základom je, neočakávať od bábätka, že bude ukážkové a poslušne sa prispôsobí vašej predstave o tom, ako by malo spať, jesť, (NE)plakať...

Čím skôr pochopíte, že ono bude určovať vaše priority (minimálne v prvých mesiacoch a rokoch), tým menej budete revať do vankúša, že prečo nie toto a hento a zúfalo v ťažkých chvíľkach spomínať na život "pred bábom". 

Život sa zmenil a bodka.

Nedramatizujte fakt, že ste s mužom neboli sami už ani nepamätáte, snažte sa nehysterčiť, keď sa vám bábo budí 10 krát za noc. NAOZAJ ho to prejde. Verte tomu, že je to tak. Teraz proste musíte fungovať takto a bodka. Snažte sa spríjemniť a užiť si tieto chvíle, lebo je pravda, že to netrvá tak dlho, ako si myslíme.

Reálne koľko vás vaše dieťa bude naozaj potrebovať? Koľko času z jeho života budete jeho TOP miláčikom a najviac najviac na svete bude ľúbiť a potrebovať iba vás? Chápeme sa? 

Vyhráva ten, koho najdhšie neuvidím alebo nechajte deti na pokoji

Pamätáte sa na kultovku S tebou mě baví svět? Stačí si urobiť pohodu a nezbláznite sa. Iste, môžete zobrať svoju rodičovskú rolu zodpovedne a od pondelka do piatku navštevovať rozvíjajúce krúžky, tríéningy, doma tráviť NAPLNO NAPLNO čas s dieťaťom. Výsledok možno bude ohurujúci - na chvíľu - ale z vás sa stane vyčerpaný rodič. Možno vyhorený. 

Mám známu, ktorá mala nesmierne šikovného chalana. Na ihrisku sme sa jej občas vypytovali, ako to, že tej jej už rozpráva, počíta, číta, pozná dokonca niektoré hlavné mestá...Ochotne nám dala tipy na literatúru, odkiaľ čerpala nápady, na montesori hračky a tak ďalej. Poviem pravdu, cítili sme výčitky, že naše deti 24/5 behajú po ihrisku bez edukatívnych aktivít. Jej syn nastúpil do školy, prvý polrok hviezdil, v druhom polroku ho deti ( aj naše ) dohnali a teraz sú všetci druhákmi na rovnakej úrovni.

Neužeňte sa za tým, aby vaše dieťa bolo vo všetko NAJ, keď príde jeho čas, bude, verte mi. Netrávte s ním celý deň aktivitami, nechajte ho, aby sa hralo samo. Dovoľte mu robiť hovadiny tipu pomaľujem steny, lebo mama v tom čase pije kávu, vytlačím zubnú pastu, lebo mamuša teraz vyberá topánky na nete. Nechcem tým povedať, kašlite na ne, nech si robia, čo chcú. To nie. Len im a sebe doprajte trochu času. Dieťa by sa malo vedieť hrať, alebo minimálne zabaviť samo. Nemusíte byť vždy v pozore s nejakou super knižkou či hračkou rozvíjajúcou jeho schopnosti.

Nech si nájde, čo ho zaujíma, len mu to dovoľte. Skúste byť len pozorovateľom, nie animátorom.   

Žena doma: Som lenivá mama
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Som lenivá mama

Rodičovstvo nie je drina, ale príležitosť

Máme právo sťažovať sa a zúfalo zjesť tabuľku čokolády po hroznom dni. Máme nárok "oddýchnuť" si od detí, kedykoľvek to budeme potrebovať. Máme potrebu zdieľať s ostatnými rodičmi  svoj "údel" a podeliť sa o všetky  záchvaty hnevu, nepochopené telefonáty, nedostatok pohladenia (o sexe nehovoriac)...a všetkého, čím si rodičia prechádzajú.  Jasné, nikto nikdy nepovedal, že to bude ľahké a ani je je. 

Je to však o nastavení. Sú rodičia, matky, ktoré si rodičovstvo zobrali ako obetu a poslanie a drinu. Upachtené, unavené, vyhorené. 

Rodičovstvo je príležitosť. Naučiť sa, pochopiť, prijať.

Toľkokrát vás dieťa postaví pred otázky, ktoré ste v živote neriešili, toľkokrát vás stisne pri srdci od dojatia, keď  len tak objíme a vy jeho krehké malé telíčko pevne stisnete.

Rodičovstvo je príležitosť naučiť sa pokore. Prijať, že veci sa môžu vyvíjať inak, ako chcete, ale vy sa nezložíte. 

Manifest POHODOVÉHO RODIČA
Prečítajte si tiež:

Manifest POHODOVÉHO RODIČA