Poradňa KLUBU Mama a ja: Prijmite hnev svojho dieťa

Redakcia | 23. apríl 2021
Hnev a vzdor

Nič sa u nás nezmenilo, nič nestalo, aby mal dôvod zmeniť svoje správanie. Zo dňa na deň sa z neho stal nervák.

Vaša otázka:

Mam syna, ma 2r a 4m. Od narodenia bol nervóznejšie dieťa, ale dá sa povedať, že poslušný. Po dvoch rokoch sa objavil vzdor, ale občasný amok sme ho v pohode zvládli.
No pred mesiacom to z jedného dňa na druhý začalo. Celý deň mrnčí, hnevá sa, stačí malý náznak niečoho, čo sa mu nepáči a už kričí, búcha, trieska... a takto to ide celé dni už mesiac a ja nevládzem. Učíme ho, aby bol dobrý k ľuďom, zvieratkám, hračkám, ale v týchto dňoch hračkami hádže, psov provokuje, z ničoho nič sa rozkričí a trieska so všetkým.
Nič sa u nás nezmenilo, nič nestalo, aby ma dôvod zmeniť svoje správanie. Hranice ma určené, v dôležitých veciach nie je nikdy po jeho, ale toto je už nezvládnuteľné. Naozaj neviem, čo robím zle :(

Naučte dieťa aj seba narábať s hnevom

Na vašu otázku odpovedá psychoterapeutka Alena Hrčková. 

Obdobie vzdoru je naozaj veľmi náročné pre rodiča, keď sa mu dieťa mení pred očami. Nech Vám slúži na vlastné upokojenie, že sa správanie dieťaťa naozaj len dočasne mení. A nielen to.

Skúste ešte viac vo svojom nastavení. Byť dokonca hrdá na svojho veľkého chlapca, že sa zdravo vyvíja. V tom na oko vyzerajúcom sebeckom správaní je aj preňho veľa ťažkých vnútorných zmien, s ktorými sa nevie sám vysporiadať.

Ako si len viete predstaviť seba nastaviť, a posunúť aj manželovi - netrestajte syna svojim hnevom - ukazovaním, že sa kričať, plakať, búchať... nemá, že je škaredý, keď je taký. Je dobré, že dávate hranice. Toto však nie je o hraniciach.

Principiálne je to obdobie vzdoru, čiže sa učí narábať s hnevom. Hnev teda nemôžeme preobliecť za radosť. Tá príde až potom, keď jeho hnev prijmete. A dokonca s láskou. Je to tréning pre rodičov. Uznávam, náročný. Je to skúška, pri ktorej sa stretávate s modelom „ľúbiť bezpodmienečne“. Dieťa sa vám odmení tým, že týmto obdobím rýchlejšie prejde, respektíve nezostane v ňom zaseknuté.

Skúste mu uznať – vidím, že sa hneváš, niekedy ho skúste práve v tejto chvíli objať, aký si zlatý, koľko máš v sebe sily, poď vyskúšame ju dať do...ponúknite mu kopanie do lopty, búchanie do veľkého vankúša, skákanie, dupanie, predstavte si, že tu máte pred sebou (vyberte nejakú imaginárnu negatívnu postavu/príšeru) a boxujete do nej vo vzduchu... robte to s ním. Môže to vyzerať smiešne, trápne pre dospelého. A možno sa spolu začnete po chvíli na tom smiať. A to je ono.

Práve takto učíte dieťa, že hnev predsa nepotláčame, ale ventilujeme. Celé to má ešte hlbší význam. Prijímate dieťa také aké je, zostávate zdraví, a meníte aj prijatie seba samej, bez podmienok.

Psychoterapeutka Alena Hrčková je odbornou poradkyňou a spolupracovníčkou Klubu MAMA a ja v rámci Psychologickej a emočnej poradne.
Registrované členky jej môžu klásť otázky na našom webe, prípadne sa s ňou poradiť aj neverejne.

Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním.

PORAĎTE SA TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: