Poradňa KLUBU Mama a ja: Keď sa hnevá, hádže sa zem

Redakcia | 17. marec 2021
Hádže sa o zem

Veľa mamičiek má tento problém a boja sa, aby si dieťa neublížilo. Prečo to vlastne robí a ako reagovať?

Vaša otázka:

,,Potrebovala by som poradiť, mám 11 mesačného syna a trošku problém. Akonáhle nie je po jeho, prípadne sa mu niečo nepodarí ako si predstavuje, v momente  sa hnevá a hádže celým telom dozadu, prípadne keď leží na brušku, tak sa hlavou dozadu šľahne o zem. Robí to vždy len v situácii, keď nie je po jeho a keď sa mu niečo nepodarí. Ako to riešiť? Musím byť stále pri ňom a istiť ho. Nemôžem ho ani posadiť na zem bez toho, aby som vedľa nedala vankúšiky. Ako to dieťa odnaučiť?"

Hádže sa o zem. Čo s tým? 

Na vašu otázku odpovedá psychoterapeutka Alena Hrčková. 

Afekty hnevu dieťaťa potrebujú ustavičnú láskavú prítomnosť rodiča. Rozumieme, že je ustavičná prítomnosť veľmi náročná, nie náhodou sa ako maminy vieme pozastaviť nad označením "materská dovolenka".

Cez náš materský (rodičovský, opatrovateľský) trpezlivý prístup sa dieťa uisťuje, že je ľúbené bezpodmienečne. Afekty hnevu odídu prirodzene. Každé dieťa si tým obdobím musí prejsť. Nestrácajte lásku, priviňte, hojdajte, tíšte.

Všímajte si ho. Keď sa hodí v situácii, keď niečo chce, čo nedostal, nie je zmyslom mu všetko dať a vyhovieť mu. Vtedy sa dieťa hnevá, našou úlohou je prijať jeho hnev v móde rozumiem ti, ľúbim ťa, viem, že sa hneváš, je v poriadku, že sa hneváš a v sebe si hovoriť ustojím to, prejde to, nevysvetľujte mu dookola prečo to nemôže.... Stačí raz.

Dieťa rozumie, a vašou vierou vo svoje správne rozhodnutie upokojujete svoje dieťa. Vaša láska a pokoj reguluje dieťa. Je na vás naviazané. Nepochybujte o sebe. Skôr ako meniť prejavy dieťaťa, obráťte sa na partnera, iného dospelého, ktorý môže na dohodnutý čas suplovať vás a vy zatiaľ načerpať silu aktivitou sebe najlepšou.

Vystriedanie sa pri starostlivosti je liekom v každom vzťahu. Po krátkej definovanej pauze sa navraciate k dieťaťu opäť plnohodnotná. Prajem veľa trpezlivosti.

Psychoterapeutka Alena Hrčková je odbornou poradkyňou a spolupracovníčkou Klubu MAMA a ja v rámci Psychologickej a emočnej poradne.
Registrované členky jej môžu klásť otázky na našom webe, prípadne sa s ňou poradiť aj neverejne.

Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním.

PORAĎTE SA TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: