Mamííí, budíček: Aj vy máte doma ranné vtáča?
Poťahá vás za nos alebo sa prebudí s vehementným krikom? Príde tíško k vám pod perinu alebo na vás zakričí: Mamííí?
Skoré ranné vstávanie detí je veľkou témou rodičov. Veď komu by sa chcelo fungovať od pol piatej ráno, keď ste ešte nedospali predchádzajúce prebdené noci? Zmes hnevu, frustrácie a nervozity pokoju v dome neprospeje. Chce to zmenu? Skúste.
Prečo je blízkosť matky počas spánku pre dojčatá taká dôležitá?
Skoré ranné prebúdzanie
Ak sa vaše dieťatko doteraz prebúdzalo každé ráno okolo 7:00 hod. a zrazu je hore ešte pred východom slnka, rozhodí to celý režim rodiny. Vy ste mrzutí, ono je mrzuté. Čo sa deje?
Na vine môže byť zmena spánkového režimu.
Batoľatá vo veku 1 až 3 roky by mali mať 11 až 14 hodín, vrátane nočného a denného spánku. Ak sa prebúdzajú príliš skoro, môžu prísť o potrebný odpočinok. Je to však prirodzená fáza spojená s novými schopnosťami, ktoré nadobudlo, míľnikmi vo vývoji, nástupom do jaslí, príchodom nového súrodenca, nehovoriac o zmene letného času na zimný a naopak.
Dôvodov môže byť viac, dôležité je upraviť to, čo sa upraviť dá a zmierniť dopad skorého ranného vstávania na atmosféru v rodine.
Nedostatok spánku mení detský mozog
Prečo sa deti budia príliš skoro?
Prirodzený biologický rytmus
Deti majú často nastavené vnútorné biologické hodiny na skoršie prebúdzanie než dospelí. Ich cyklus spánku je kratší, čo môže spôsobiť, že sa prebúdzajú s východom slnka alebo dokonca ešte skôr. Rýchlejšie prechádzajú rôznymi fázami spánku - kým u novorodencov trvá jeden spánkový cyklus 50–60 minút, u starších detí je to 60–90 minút, zatiaľ čo dospelí majú cyklus dlhý 90–120 minút, čo im zabezpečuje stabilnejší spánok.
Hlad
Po dlhšej noci bez jedla sa deti často prebúdzajú hladné, pretože ich malé telíčka potrebujú pravidelné dopĺňanie energie.
Mokrá plienka alebo potreba ísť na toaletu
Mnohé batoľatá, ktoré sa učia na nočník, sa môžu prebúdzať kvôli mokrej plienke alebo potrebe ísť na toaletu. Mokrá plienka je nepohodlná a niektoré deti sú citlivé na vlhkosť, čo ich prebudí. Deti začínajú vnímať signály tela o potrebe vyprázdnenia, ale v noci alebo nadránom ešte nemusia vedieť tieto signály úplne ovládať. Návšteva toalety pred spaním by mala byť súčasťou večernej rutiny.
Svetlo a hluk
Ranné svetlo, ktoré prenikne do izby, alebo vonkajšie zvuky ako hluk z ulice či ranné činnosti v domácnosti môžu ľahko prebudiť citlivé dieťa.
Úzkosť zo separácie a strach z premeškania
Niektoré deti sa môžu prebudiť, pretože cítia úzkosť z toho, že vy spíte a teda ste "ďaleko", alebo ak sú samé v izbe, boja sa šera a samoty. Môžu mať tiež pocit, že im niečo zábavné unikne, keď sú ostatní členovia rodiny už hore.
Nedostatok sebaregulácie
Ak deti dostanú vašu pozornosť hneď, ako sa prebudia, zvyknú si na to a budú vás pravidelne volať v ktorúkoľvek nočnú či rannú hodinu. Je samozrejme v poriadku odpovedať na potrebu blízkosti, ale nemusíte zasvietiť svetlo, vytiahnuť hračky a rozbehnúť deň o 4.00 hod. ráno. Tiež sa mnoho detí ešte nenaučilo, ako sa upokojiť a zaspať samo, keď sa zobudia počas noci alebo skoro ráno.
Spánková regresia
Rovnako ako dojčatá, aj batoľatá prechádzajú spánkovými regresiami, kedy sa ich spánkový režim zhorší v dôsledku vývojových zmien, ako sú nové motorické zručnosti alebo prerezávanie zubov.
Veľké životné zmeny
Zmeny ako príchod nového súrodenca, presťahovanie sa do nového domu alebo nástup do jaslí či škôlky môžu ovplyvniť spánok a viesť k skorému prebúdzaniu.
Preťaženie
Paradoxne, ak je dieťa príliš unavené, môže mať problémy so zaspávaním a jeho spánok nemusí byť dostatočne hlboký, čo vedie k prebúdzaniu v skorých ranných hodinách.
Ako zvládnuť skoré prebúdzanie detí?
Skúste experimentovať s časom spánku. Ak dieťa chodí spať príliš skoro, postupne posúvajte čas na spánok o 10 minút neskôr každý večer, až kým nezačne zaspávať o niečo neskôr. Ideálne je, ak chodí spať medzi 19:30 a 20:00, no nemali by ste ho ukladať príliš neskoro, pretože môže byť príliš unavené, čo by zhoršilo kvalitu spánku. Pokiaľ dieťatko spí na obed príliš dlho, skúste skrátiť tento denný spánok.
Ak sa dieťatko prebudí príliš skoro, jednoducho ho vráťte späť do postele bez zbytočného rozprávania alebo zapínania svetla. Dôležité je, aby ste zostali pokojní a nevytvárali z toho veľkú situáciu. Ak sa dieťa prebudí a začne vás volať, počkajte 10-15 minút. Možno sa znovu uloží alebo sa zabaví samo. Môžete mu v postieľke nechať bezpečné hračky, ktoré ho môžu na chvíľu zabaviť.
Uistite sa, že má dieťa počas dňa dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. To mu pomôže vyčerpať energiu a podporí lepší nočný spánok. Obmedzte príjem tekutín pred spaním, deti sa často zobúdzajú kvôli mokrej plienke. Prípadne mu tichúčko v tme plienku vymeňte a skúste si ešte poležať. Používajte tmavé závesy, rolety alebo žalúzie, aby ste zabránili prenikaniu svetla do izby.
Ak dieťa ráno hneď vstane a očakáva raňajky, postupne posúvajte čas raňajok o 10 minút každý deň, kým sa nedostanete na rozumnú hodinu. Nezapínajte televízor alebo tablet. Je to lákavé, na chvíľu si ešte pospať, kým sa dieťatko pozerá, ale môže to mať opačný efekt - dieťa sa bude prebúdzať skôr práve kvôli tomuto zvyku (najmä, ak počas dňa obrazovky obmedzujete).
Skoré prebúdzanie detí je bežný problém, s ktorým rodičia zápasia. Vďaka úprave spánkového režimu, vytvoreniu optimálneho prostredia na spánok a zavádzaniu správnych návykov môžete pomôcť vášmu dieťaťu spať dlhšie a kvalitnejšie. Môže ísť o dočasnú situáciu alebo máte doma ranné vtáča. Snažte sa dieťatko naučiť, že aj keď je ono hore, nemusí budiť zvyšok domu. Znie to ako utópia? Časom sa to naučí, je to o zvyku.