Kedy na nočník ?
Nočník – nočná mora rodičov a deti alebo prirodzený spôsob prechodu toalety od plienok po používanie WC?
Nie všetci rodičia sú si istí, kedy začať s odúčaním od plienok. Jednoznačný termín neexistuje. Tak, ako je individuálne pre každé dieťa začiatok chodenia, rozprávania, je rovnako individuálna zrelosť na odúčanie od plienok.
Nenechajte sa deprimovať ,,príbehmi“, že kamarátkine 10 mesačné dieťa sa pýta. Je to čisto náhoda a veľká trpezlivosť matky, často krát zbytočná.
- Kedy začať s učením na nočník
- Aké sú základné predpoklady pre úspešné odúčanie
- Čo si treba všímať u dieťaťa
- Uprednostniť nočník alebo WC
- Pred učením na nočník
- Prechodné obdobie
- Hlavné zásady učenia na nočník
- Aké následky má nesprávne zaúčanie na nočník
Kedy začať s učením na nočník
- Signály, že dieťa si začína uvedomovať potrebu vyprázdňovania, prichádzajú okolo 18. – 24. mesiaca. Dievčatá sú v tomto šikovnejšie a aj úplný prechod na nočník u nich trvá kratšie ako u chlapcov.
- Dôležitejšie než vek, je potreba určiť zrelosť na odúčanie. To je základom úspechu. Ak dieťa nie je zrelé, nepochopí, čo od neho žiadate a na druhej strane budete aj vy frustrovaná, že sa to nedarí.
- Mimoriadne dôležité je stabilné prostredie. To znamená, nezačínať, ak idete na dovolenku, ak sa plánujete sťahovať, ak nastupuje dieťa do jaslí. Nové prostredie je pre dieťa stresujúce, nie je vhodné v tomto čase meniť jeho návyky.
- Ak má vaše dieťa dostatočný vek na odúčanie v lete, je to výhoda, pretože deti sú menej oblečené, skôr vystihnete jeho potrebu a môžete mu názorne ukázať, čo sa deje. Ale ak vaše dieťa je zrelé už v zime , nie je výhoda leta odkladať učenie na letné obdobie.
Proces odúčania trvá 3-6 mesiacov.
Aké sú základné predpoklady na úspešné odúčanie
- Dieťa musí chápať jednoduché inštrukcie.
- Musí chápať, čo je kakať, cikať.
- Malo by ovládať svaly zodpovedné za vylučovanie stolice a moču.
- Mali by vedieť vyjadriť potrebu slovne.
- Malo by udržať suché plienky aspoň 2 hodiny.
- Malo by samo dokázať sadnúť na nočník, posedieť na ňom, vstať a odísť.
- Malo by akceptovať slipy(nohavičky) namiesto plienok, malo by sa tešiť z nosenia nohavičiek, slipov.
Čo si treba všímať u dieťaťa
Predovšetkým je potrebné pozorovať dieťa. V čase, keď má zvyčajne stolicu, pozorujeme jeho správanie. Dieťa, ktoré je zrelé na zaúčanie, zvyčajne dá signál v podobe krátkeho zadržania, alebo tlaku na stolicu. Môže zvierať plienku, alebo nožičky. Zvyčajne zmierni svoju aktivitu, utiahne sa na tiché miesto. To sú najčastejšie signály.
Uprednostniť nočník alebo WC
- Niektoré deti sa boja ísť na WC, nevedia sa pohodlne usadiť.
- Ak sa rozhodnete pre WC využite možnosť WC-dosky pre deti, na ktorej sa deťom sedí lepšie, cítia sa na nej bezpečnejšie.
- Je vhodné mať pri WC stoličku, aby dieťa sa pohodlne dostalo naWC pohodlne a bezpečne zišlo dole.
- Pri učení na nočník hlavne u chlapcov je výhoda ukázať dieťaťu, čo od neho chcete, využiť pritom staršieho súrodenca.
- Nočník sa zdá byť výhodnejší, hlavne ak ste zvyknutý s dieťaťom cestovať alebo častejšie meniť prostredie. Vždy noste nočník v aute a pri dlhších cestách prerušte jazdu približne každé 2 hodiny a posaďte dieťa na nočník. Pri tomto spôsobe je nevýhodné to, že dieťa neskôr môže mať problém nájsť diskrétne miesto na potrebu, tiež niektoré deti odmietajú používať normálne WC.
Pred učením na nočník
- Vaše dieťa by malo rozumieť slovám ako cikať, kakať, nočník a malo by vedieť priradiť tieto slová k jednotlivým činnostiam.
- Pýtajte sa dieťaťa, čo urobilo, keď sa pociká alebo pokaká. Malo by rozoznať cikanie od kakania.
- Na zoznámenie sa s nočníkom môže dieťa najprv sedieť aj oblečené. Nie však dlho. Ide len o zoznámenie. Nesmie to vyústiť do pocitu, že je to jeho nová stolička na hranie.
Prechodné obdobie
Ak dieťa je aspoň 2-3 hodiny suché, môžeme mu dať namiesto plienok len nohavice. Je to pre neho nepríjemné, ak ich pomočí. Nechajte dieťaťu čas na zoznámenie sa nočníkom. Nočník nechajte len tak položený, aby sa stal súčasťou jeho okolia. Neskúšajte prvýkrat, ako ho uvidí, nútiť sadnúť si na neho. Ak má staršieho súrodenca, využite jeho pomoc. Ak si sadne na nočník, je to najlepšia ukážka. Nenchávajte sa dieťa na nočníku hrať, nekŕmte ho vtedy, aby si nespájalo nočnín s týmito činnostiami.
Hlavné zásady pri učení na nočník
- Vyčleňte si čas na zaúčanie na nočník, ak sa rozhodnete, robte to pravidelne, buďte dôslední.
- Nenúťte dieťa sedieť na nočníku proti jeho vôli. Dieťa nesmie mať strach zo sedenia na nočníku.
- Nikdy netrestajte dieťa za to, že urobí potrebu tesne po postavení sa z nočníka.
- Vždy pochváľte dieťa, ak sa mu podarí vyprádzniť sa do nočníka.
- Dávajte dieťa na nočník, ak je dlho suché a máte pocit, že potreba príde každú chvíľu, alebo ak uvidíte náznaky od dieťaťa. Pri kakaní väčšinou spomalia svoju aktivitu, postoja, utiahnu sa na kľudnejšie miesto. To je potrebné využiť.
- Po prebudení dieťa zvyčajne ciká, preto je potrebné začať dávať na nočník buď hneď po prebudení, alebo približne o 45 minút po vypití väčšieho množstva tekutín.
- Nechcite po dieťati, aby sa naučilo naraz a hneď aj cikať aj kakať. Malo by si zafixovať najprv jeden proces.
Aké následky má nesprávne zaúčanie na nočník
- Odmietanie nočníka ak dieťa nútime.
- Nepochopenie nočníka. Ak dieťa necháme sedieť dlho, od skorého veku. Dieťa považuje nočník za stoličku na hranie.
- Problémy s vyprázdňovaním. Pri dlhom sedení sa môže narušiť funckia sfinkterov. Pri nútenom sedením, dieťa zadržiava cielene stolicu, čo môže viesť k zápche, s následnými komplikáciami, viac Zápcha.