Ako presvedčiť deti, aby jedli zeleninu: Farby, vône a chute, ktorým neodolajú
Vedeli ste, že najmenšie deti preferujú farebné potraviny – najmä červenú, oranžovú, žltú, najmenej zelené jedlá?
Zelenina a deti? Poďme na to!
Každá mamina nám asi dá za pravdu, že v živote dieťaťa nastávajú obdobia, keď sa zelenine oblúkom vyhýba. Napriek tomu všetky svetové odporúčania, a to pre všetky vekové kategórie, uvádzajú, že denne by sme mali mať zeleninu na tanieri – v akejkoľvek podobe a čo najviac. Predstava drobca, ako s chuťou je listový šalát, je asi z kategórie sci-fi, ale...
Leto je na zeleninu ideálnym obdobím, pretože táto potravinová kategória je nutrične extrémne bohatá, ale zároveň ľahká a plná vody! V lete môžeme ponúkať deťom farebné zeleninové šaláty z mäkkej šťavnatej zeleniny pokrájanej na kocky. Predstavte si na kocky nakrájanú podusenú mrkvu, batát, cuketu, tekvicu, ružičky brokolice či patizónu, prekvapkané kvalitným olivovým olejom – symfónia farieb, vôní a chuti! V lete podávajte zásadne vlažné či studené, pokojne vo forme cestovinového šalátu – napríklad s cestovinami mašličkami, alebo mušličkami – servírované v krásnej miske a ozdobené hoci aj jedlými kvetmi – zaujme každé dieťa (máme overené).
NÁŠ TIP:
Dusená zelenina zvykne mať jemne sladkastú chuť. Tú viete ešte podčiarknuť zaujímavou zálievkou napr. na báze pomarančovej šťavy a jablčného octu.
Uvedená zelenina sa zhoduje zároveň so zeleninou odporúčanou pre prvé príkrmy, neskôr môžeme doplniť aj veselý hrášok, kaleráb, môžeme využiť aj letnú uhorku či chrumkať listy ľadového šalátu. Väčšina tepelne upravenej zeleniny máva sladkastú chuť, ktorá je pre dieťa prirodzená. Ideálne je, ak máme zeleninu dopestovanú doma, resp. v domácich podmienkach – máva úplne inú, výraznú chuť, v porovnaní s kupovanou v reťazcoch. Na druhej strane, bylinky, vytlačená pomarančová šťava, či obohatenie šalátu o kúsky sladkého ovocia dokážu robiť divy. Ak do cestovinového šalátu nakrájame kúsky nektárinky, broskyne, manga, papáje alebo sladkého melónu, máme vyhrané.
Šaláty deťom? Jasné
Šaláty, ktoré sú na báze zeleniny a obilniny, sú ideálnym letným jedlom aj pre dospelých. Obsahujú vysoké množstvo vody, ale zároveň sú plné fytonutrientov, antioxidantov, minerálov a vitamínov. Pre vyššiu sýtivosť je dôležitý práve spomínaný tuk – vo forme rastlinného oleja, kúskov avokáda či semienok, pre väčšie deti aj orechov. Taktiež nezabúdajme na kvalitnú bielkovinu – a bielkovina neznamená vždy len mäso. Ak už – práve v letnom období by sme mali preferovať biele mäsko a ryby, pokiaľ ich dieťa akceptuje.
OVOCIE na rôzne spôsoby
Ak si nevieme zeleninu vôbec predstaviť, vsaďme na ovocné šaláty. Už zavedené druhy ovocia, ideálne sezónne, nakrájané na zaujímavé tvary, môžeme kombinovať buď s obilninou – amarant, quinoa, bulgur alebo drobná cestovinka, či pripravme ovocný šalátik s hutným bielym jogurtom, či nakrájaným silken tofu alebo šmakounom. Aj v tomto prípade platí, že je potrebné šalát premiešať s dobrým olejom, ešte efektívnejšie je pomlieť semienka na prach a zľahka premiešať (odporúčame sezamové, slnečnicové či žltý ľan, prípadne biely mak).
Pri tých najmenších je vhodné ovocie spočiatku upraviť tepelne, zľahka podusiť a rozmixovať v kaši. Ak vaše dieťatko dovŕšilo 8. mesiac, potom si môže pochutnať aj na melóne, malinách a našich typických marhuliach, broskyniach či nektárinke. Koncom ôsmeho mesiaca už môžeme skombinovať ovocie aj s dobrým bielym jogurtom. V lete sú ovocné pyré dobré skutočne pre všetky deti – pokojne z nich môžete urobiť aj zdravé nanuky. Základom nanukov môžu byť banány, ktoré rozmixujete so smotanou, alebo tvarohom, a do takejto zmesi pridáte kúsky ovocia a horkej čokolády. Určite si ich v horúcom počasí vychutnáte.
Grilovaný melón na dva spôsoby
Výživné guličky plné zdravia
Ak sa deťom nechce jesť klasické obedové menu, a vy by ste radi predsa len zdravo doplnili energiu večne ulietaným potomkom, výborným nápadom sú rôzne „raw“ guličky. Ich príprava je veľmi jednoduchá a môžete sa pri nich skutočne vyhrať s kombináciami. Základom sú vždy vopred namočené orechy alebo semienka a sušené ovocie. Super kombináciou sú kešu oriešky so sušenými marhuľami a datľami, ku ktorým môžete pridať aj sladenku, rozmixovať na hladkú pastu a formovať malé gulôčky. Ak nechcete použiť orechy, dobrou náhradou je kokosový tuk.
Takéto guľôčky zvyknú byť veľmi sýte, takže to s množstvom netreba preháňať. Ak chcete tento snack povýšiť na zdravý obed, potom zmes premiešajte s pripravenou povarenou obilninou – ako je pšeno, bulgur či amarant. Možno si to neviete predstaviť, ale rozhodne to treba skúsiť! Budete mať určite úspech.
Semienkové krekry
Ak radi experimentujete, máme ešte jeden tip: Kaloricky výdatná, ale zároveň nenápadná pochutina, ktorú pripravíte veľmi rýchlo – sú semienkové krekry. Základom je šálka slnečnicových a šálka sezamových semienok, kokosový tuk alebo maslo (môže byť aj prepustené). Tieto prísady môžete rozmixovať a dochutiť citrónovou šťavou, medom alebo sladenkou, prípadne tu povkladať kúsky horkej čokolády, sušeného ovocia a podobne. Roztlačenú zmes natriete na tenkú vrstvu na papieri na pečene, ktorý potriete kokosovým tukom a pečiete do 30 minút, podľa hrúbky zmesi. Krekríky môžu deti pochrumkávať aj k ovocným šalátom.
Keď drobec NECHCE JESŤ: Ako postupovať, ak máme prieberčivé dieťa
Nechce v lete papať?
Ak v krajných prípadoch vo veľmi teplých dňoch dieťa nechce jesť a vy máte so sebou uzavretú dohodu, že nepodľahnete kompromisom vo forme sladkostí a nanukov, potom ostáva geniálne riešenie – a to nápoje. Nápojom nemusí byť len čaj či džús, nápoj viete povýšiť na skutočnú potravu!
Deti, ktoré sú na mliečnej výžive, potešia nápoje vo forme mliečnych kokteilov – akurát namiesto kravského mlieka použite domáce konopné, ovsené či mandľové mlieko – pripravte si mrazené koktaily! Stačí šálka suroviny (konopné semienko, ovsené vločky či mandle, namočené cez noc a ráno rozmixované vo vode – do 1 litra). Do základu primiešajte sladenku, banán, mrazené ovocie alebo priamo zo záhrady. Nezabudnite pridať olej. Koktaily si môžete pripravovať aj s mixovanými vločkami, a dochutiť škoricou, vanilkou či lístkami mäty.
Smoothie viete tiež pripraviť vo vysokej nutričnej hodnote, ak použijete namiesto vody jogurt, tvaroh či tofu. Ak ho okrem ovocia obohatíte o vločky, orechy a semienka – máte vyriešené dve veci – ako zvýšiť príjem vody a zabezpečiť dostatok potravy. Nezabúdajte, že najmenšie deti preferujú farebné potraviny – najmä červenú, oranžovú, žltú, najmenej obľubujú zelené jedlá. Preto do smoothie radšej nepridávajte listy špenátu – okamžite sa vám krásna farebná zmes zmení na zemitú hnedozelenú polievočku zo Shrekovej kuchyne!
Ak dieťa málo je, ide zvyčajne o prechodné obdobie. Hlavne nepodľahnite stresu či strachu, že dieťaťu niečo zásadné chýba a rešpektujme jeho meniace sa potreby.