Prvé príkrmy - kedy a aké OVOCIE?

RNDr. Barbara Sviežená, PhD. | 15. Jul 2020
Kedy začať podávať deťom ovocie

Každé ovocie je spočiatku vhodné upraviť tepelne, zľahka podusiť a rozmixovať v kaši.

S ovocím sa dieťa stretáva trošku neskôr – koncom 7. mesiaca, napríklad vo forme obilninovo-ovocných kaší. 

Kedy začať s OVOCÍM?

Na začiatok skutočne postačuje jabĺčko či banán, v lete poslúžia aj odkôstkované čerešne či čučoriedky. 

Aj keď banán a avokádo nie sú pre nás typické plodiny, považujú sa za nealergénne a veľmi dobre akceptované bábätkami. Pre ich konzistenciu sú asi ako jediné vhodné v surovom stave bez tepelnej úpravy. Preto ich vítame pre jemné spestrenie lokálnych zdrojov.

Banány: Sú vhodné pre deti?
Prečítajte si tiež:

Banány: Sú vhodné pre deti?

Ak vaše dieťatko dovŕšilo 8. mesiac, potom si môže pochutnať aj na melóne, malinách a našich typických marhuliach, broskyniach či nektárinke.

Koncom 8. mesiaca už môžeme skombinovať ovocie aj s dobrým bielym jogurtom. Pre rozšírenie spektra potravín môžeme časom skúsiť povariť v kaši aj sušené ovocie v bio kvalite.  

Po 10. mesiaci môžeme vyskúšať hrušku či slivky, a skúsime aj exotické ovocie ako mango či ananás. Po prvom roku môžeme opatrne zavádzať jahody a citrusové plody (pomaranč, mandarínka, kivi). 

Sú bio deti zdravšie?
Prečítajte si tiež:

Sú bio deti zdravšie?

Sezónne je najlepšie

Používame kvalitnú, čerstvú, resp. sezónnu zeleninu a ovocie (ak je to možné), ktoré najprv namočíme na pár minút do vody, následne dôkladne ošúpeme, pokrájame na menšie kúsky a uvaríme ideálne nad parou, prípadne v malom množstve vody.

Vyberajte mäkké, dozreté plody – zrelosť je zárukou vysokej koncentrácie vitamínov, minerálov, ale aj množstva bioaktívnych rastlinných zložiek, ktoré sú pre nás nesmierne dôležité.

Nebojte sa skúsiť aj jednozložkové ovocné pyré – ale treba rátať s výraznou sladkou až kyselkavou chuťou, ktorá môže byť veľmi koncentrovaná. Najmä druhy ako marhuľa či broskyňa zvyknú byť po podusení kyslé.

Zdroj: winstitut.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: