7 tipov, ako sa hrať bábätkom

7 tipov, ako sa hrať bábätkom
16.1.2019 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Nielen kŕmenie, prebaľovanie či kúpanie, ale najmä naše reakcie a odozvy na podnety, ktoré dieťatko smerom k nám vysiela, sú dôležité pre jeho psychický vývin.

Prihováranie sa, odpoveď na úsmev, hra, akákoľvek iná stimulácia. To všetko je dôležité pre napredovanie a rozvoj psychiky a zručností bábätka. Podľa vedcov by sme s tým mali začať hneď od narodenia.

1. Telesný kontakt s blízkou osobou

Ideálnym a veľmi príjemným spôsobom, ako stimulovať vývin dieťatka od narodenia, je kontakt jeho nahého telíčka s nahým telom matky. Alebo inej blízkej osoby. Dieťatko bude cítiť teplo vášho tela a tlkot vášho srdca, ktorý mu je známy z prenatálneho obdobia.

Tejto aktivity sa nemusíte vzdať ani pri starších deťoch. Už oblečení môžete dieťatku dovoliť tráviť čas na vašom bruchu, hrať sa s vašimi vlasmi, prstami, hladkať vás po tvári.  

2. Prihovárajte sa dieťatku neustále

Najdôležitejšími osobami v živote bábätka sú bezpochyby jeho rodičia. Využite tento fakt a trávte s dieťatkom čo najviac jeho aktívneho času. To znamená, keď je v bdelej fáze, nespí, buďte pri ňom. Cíti vašu blízkosť.

Najlepšie dokážete stimulovať jeho sociálnu komunikáciu neustálym prihováraním sa. Väčšinu detičiek hlas mamy či otca upokojuje, pretože ho poznajú. Využite to v jeho prospech, rozprávajte sa s ním, usmievajte sa na neho, hladkajte ho pri tom. Reč a tón hlasu, samozrejme, môžete prispôsobiť veku bábätka.

Nikdy však neskĺznite k „šušlaniu“ a „huhňaniu“ či nadmernému používaniu zdrobnenín. Neurobíte tým dieťatku dobrú službu. Práve naopak. Vývin jeho reči nebude v neskoršom období  napredovať správnym smerom.

3. Hra na skrývačku

Túto formu hry môžete robiť už s malým bábätkom. Leží v postieľke a vy sa mu na pár okamihov skryjete. Keď sa objavíte, bábätko sa poteší a obdarí vás úsmevom. Zábavnou býva pre deti zväčša aj obrátená forma, pri ktorej je tenkou vreckovkou alebo látkovou plienkou zakrytá tvár dieťatka. Väčšie detičky si ju vedia z tváre dať preč samy, menším pomôžte.

A to bude radosti, keď sa vaše pohľady opäť stretnú! 

4. Tanec v spoločnom objatí

Ide opäť o aktivitu, ktorá je príjemná pre obe zúčastnené strany a možno ju vykonávať s bábätkami od narodenia. Držte dieťatko v pevnom objatí alebo si ho vložte do šatky. Zapnite si príjemné tóny obľúbenej piesne. Ideálne takej, ktorú ste počúvali ešte počas gravidity. Začnite sa s dieťatkom opatrne v rytme hudby pohybovať. Húpanie, kolísanie z jednej strany na druhú alebo opatrné otočky pôsobia na dieťatko upokojujúco. Môžete vyskúšať i húpavé pohyby a cvičenia na fitlopte.

5. Ukazujte a vysvetľujte mu činnosti, ktoré sami robíte

Už malého drobčeka môžete dať do polohovateľného kresielka, aby na vás videlo a opisovať mu činnosť, ktorú práve vykonávate. Dieťatko sa pozerá a vníma všetky aktivity, ktoré sú preň nové a ktoré z polohy ležmo nevidí.

Napríklad pri varení mu rozprávajte, že krájate zeleninu, dávate ju do hrnca, zamiešate, posolíte. Staršie dieťatko vám môže asistovať pri vkladaní bielizne do práčky, vykladaní riadu z umývačky, zametaní a pod. Deti tieto činnosti vedia zvyčajne nadchnúť a zabaviť na pomerne dlhú dobu.

6. Uchopovanie predmetov rôznych tvarov a veľkostí

Dieťatko v druhom polroku života už veľmi intenzívne objavuje všetko okolo seba. Pomôžte mu rozvíjať jeho schopnosti tým, že mu umožníte chytať a sledovať rôzne tvary i rôzne materiály. Bude vás to síce stáť trošku námahy porozmýšľať a pohľadať najrôznejšie predmety, ale dieťatko bude naozaj nadšené. Nafúkajte veľký balón, pripravte mäkké špongie, kúpte malé drevené kocky...

Predmetmi môžete pred dieťatkom pohybovať a jeho úlohou je uchopiť ich do malej rúčky. Spočiatku to bude možno náročné, ale časom sa dieťa svoje pohyby naučí koordinovať. 

7. Riekanky si detičky vždy zamilujú

Deti v ranom veku milujú pravidelnosť a neustále opakovanie. Rovnako veľmi intenzívne vnímajú aj rytmus. Ak to spojíte dohromady a zaujmete ich pozornosť nejakou rytmickou riekankou, určite ju budú od vás chcieť opakovať donekonečna. Má to veľký význam, pretože práve tak sa ju časom samy naučia. Odriekanie básničiek môžete spojiť aj s pohybovými aktivitami.

Pri riekanke „Varila myšička kašičku“ môžete dieťatku masírovať jednotlivé prstíky. „Ťap, ťap, ťapušky“ sa detičky rýchlejšie naučia, ak im zo začiatku budete pri vytlieskavaní držať ručičky vy. 

Ťap, ťap, ťapušky,

išli mačky na hrušky, 

podriapali kožúšky, 

povešali na vráta, 

popadali do blata, 

príde kocúr, zapláta.

Riekankami môžete spestriť i večerné kúpanie alebo jemnú masáž. Spravte z týchto vecí príjemný rituál, ktorý si váš drobec určite zamiluje. 

Nezabudnite, že základným predpokladom toho, aby ste mohli s dieťatkom vykonávať akúkoľvek činnosť, je jeho radostná a spokojná nálada. Len vtedy, ak ho nič netrápi a sú uspokojené jeho základné potreby, môžete stimulovať jeho schopnosti a zručnosti.