PRVÝ ROK dieťaťa: Rastieme, učíme sa a hráme

Marika Koscelníková | 17. Mar 2019
PRVÝ ROK dieťaťa: Rastieme, učíme sa a hráme

Novonarodený malý človek spoznáva svet vďaka rodičom. V prvých mesiacoch života potrebuje najmä pozornosť, blízkosť a opateru. Aby bolo nasýtené, čisté, malo možnosť oddýchnuť si.

K jeho základným potrebám sa časom pridružia ďalšie – začne sa osamostatňovať a spoznávať okolitý svet vlastnou aktivitou a pohybom. Jeho prirodzený vývoj môžeme podporiť každodennými činnosťami.  Ak hľadáte inšpiráciu, ako naplniť čas, ktorý trávite s bábätkom doma, v nasledujúcich riadkoch ju nájdete.

Prvý mesiac života

Novonarodené bábätko je plne odkázané na starostlivosť iných. Jeho zmysly sa rozvíjajú postupne a okolitý svet spoznáva pozvoľna. Najdôležitejším stimulačným prostriedkom je pre neho v prvých týždňoch života dotyk a hlas mamy. Vaše pohmkávanie, tichý spev a jemné dotyky ho upokoja.

 • Hladkajte mu ručičky a keď otvorí dlane, vkladajte mu do nich svoj prst – precvičujete tak otváranie a zatváranie dlaní.
 • Otáčajte ho na bruško a stimulujte otáčanie hlavičky -  hlasom alebo hračkou. Keď na ňu dieťa uprie zrak, pomaly ňou pohybujeme do strán. Dieťatko zaujmú kontrastné farby.

Novorodenec najradšej pozoruje tváre a mimiku. Dokonca sa stane, že bábätka napodobnia ukladanie vašich pier a podobne. Majte na pamäti, že v prvých mesiacoch života ich  rušia náhle zmeny – svetla, hluku, pohybu.  Adaptácia na nové veci a prostredie by mala byť postupná.

Druhý mesiac života

Hurá. Dvojmesačné dieťa sa vám za vašu snahu odmení úsmevom.  Vydáva prvé zvuky a sleduje vaše kroky a konanie, ak ste v jeho zornom uhle. Dokáže otáčať hlavičku a udržať ju chvíľu vzpriamenú, jeho svet sa otvára.

 • V dvoch mesiacoch života sa bábätku bude páčiť hrazdička s rôznymi farebnými predmetmi, ktoré vydávajú pri dotyku zvuky a pohyb – šuštia, hrajú, hojdajú sa. Dieťatko ich fixuje pohľadom a začne k nim naťahovať ruky. Jeho úsmevu sa možno dočkáte, keď sa  mu podarí dotknúť sa ich a oni sa rozhojdajú.
 • Snaží sa uchopiť predmety do ruky – dajte mu do jeho blízkosti predmety, ktoré by ho mohli zaujať - hrkálky, lesklé veci, začne sa za nimi naťahovať. 

Keďže už dokáže zvukom reagovať na rôzne podnety (a zvuk vlastného hlasu sa mu páči) zamerajte sa na spoločnú komunikáciu. Na jeho hlas reagujte svojimi slovami. Rozprávajte sa s ním, spievajte mu.

Tretí mesiac života

Bábätko dvíha ruky a vykopáva nohy. Zabáva sa objavovaním vlastných schopností a práve ruky mu poskytujú veľké možnosti – otvára a zatvára dlane, cmúľa si pršteky, chytá jednu do druhej, hýbe prstami.

Podporte jeho záujem riekankou: 

Mám ručičku maličkú (pohladkáme jeho dlane)

na nej malú mištičku (prstom mu po prechádzame po dlaniach).

V mištičke sú jabĺčka (chytíme každý prštek),

hrušky, slivky, čerešničky a jedna malá mrkvička.

Skryjem si ich do ručičky (zatvoríme jeho dlane)

a nechám aj pre detičky (pohladkáme mu ručičky).

Jemne mu poklepkávajte po chodidlách:

Kujem kujem podkovičku koníčkovi na nožičku (poklepkávanie po pätičkách).

Kujem kujem vesele zo železa  z ocele (jemné šteklenie po chodidle a pod prstami bábätka).

Štvrtý mesiac života

Veľkým pomocníkom pri trávení času s bábätkom je ležadlo. Malo by mať sklon 45 stupňov, aby malo bábätko podsadený zadoček a chrbát doguľata. Môžete si ho premiestniť tam, kde práve potrebujete a dieťatko sa zabaví pozorovaním, hrou s plienkou či hrkálkou.

Pustite mu hudbu a dočkáte sa aj výskania, ak sa mu bude páčiť. Dieťa rado počúva, aký zvuk vychádza z jeho hrdla. Toto je obdobie, keď sa bábätka veľa smejú.

 • Zahrajte sa na schovávačku, napríklad s maňuškou: dieťatko sedí v ležadle, vy mu s maňuškou na ruke pozdravíte, dáte božtek a schováte maňušku z jeho zorného uhla. Tá potom vykukuje spoza vášho chrbta,  hlavy, objaví sa na jeho ramene.
 • Vo štvrtom mesiaci začínajú niektorým vychádzať aj prvé zúbky, takže zábave pomôžu hryzadlá, studené lyžičky, alebo schladená mrkva.

prerezávanie zúbkov

Piaty mesiac života 

V piatom mesiaci bábätká nacvičujú plazenie, pokúšajú sa obracať z bruška na chrbátik a keď mu podáte vaše prsty, ktoré silno uchopí, dokáže sa pritiahnuť do sedu. Typickým pre piaty mesiac života je strkanie si nožičky do úst.

Jeho pohyby sú zámerné, čo znamená, že aktívne stláča hračku, ktorá píska, udiera jednu kocku o druhú, lebo to búcha a podobne. Je vnímavé a zaujímavou hrou pre neho v tomto období môže byť „zrkadlo“. 

 • Napodobňujte jeho mimiku – keď sa zamračí, zamračte sa aj vy.  Zasmeje sa, úsmev mu vráťte, vydá smiešny zvuk, vy ho vydajte tiež. Keď otvoríte ústa, bude ich otvárať, keď zahúkate, dieťatko sa vás bude snažiť napodobniť. Rovnako dobre sa dokáže zabaviť aj pred skutočným zrkadlom.

Šiesty mesiac života

A je to tu. Mesiac, v ktorom sa dojčatá zoznamujú s prvými príkrmami. Teraz sa vám zíde, ak ste dobre nacvičili „zrkadlovú“ hru otváranie úst. 

 • Dieťatko rado objavuje a poteší sa, ak ho necháte pohrať sa s lyžičkou, varechou, hrnčekom a ak tieto predmety zakryjete plienkou a bude sa k nim musieť dostať cez prekážku, ocení to radostným krikom. Dieťa sa už vyhrá aj samé, ak mu poskytnete dostatočné množstvo podnetov.
 • Detské bubny a zvončeky robia dostatočný hluk na to, aby sa mu páčili.
 • Stavajte s ním komíny z kociek a zabávajte sa pomenúvaním vecí v izbe, v kuchyni, vonku na prechádzke. 

Keďže je šiesty mesiac väčšinou prechodom na golfový kočík, aj prechádzky budú interaktívnejšie. Zastavujte sa pri potoku, kvetinách, pri ľuďoch, ktorých stretávate.  

Siedmy mesiac života 

Najobľúbenejšou zábavnou činnosťou je v tomto období premiestňovanie a objavovanie.

 • Dieťatko je pohyblivejšie a jeho rozvoj môžete podporiť nácvikom lezenia: ľahnite si na zem, položte bábo vedľa seba a motivujte ho, aby prekonalo vaše telo ako prekážku za hračkou. Možno sa vám odmení poskladaním slabík v slovo, ktoré najviac túžite počuť: mama. Jeho životný priestor sa výrazne rozšíril – pohybuje sa štvornožením, lezením a aj sadnúť si chce samostatne.
 • Máte doma fit loptu? Pohupovanie majú deti rady a ak k tomu pridáte jednoduchú rytmickú básničku – napríklad skáče žaba po blate  -  bude sa mu to páčiť. Položte ho na bruško na fit loptu, pohojdávajte ho zo strany na stranu, dopredu a dozadu.
 • Pred loptu položte jeho obľúbenú hračku a pri posune dopredu sa za ňou bude naťahovať a uchopovať. Hračku posúvajte na obe strany pri lopte, aby si dieťa precvičilo chrbátik a priestorové videnie. 

Osmy mesiac života

Pritiahne a postaví sa na nohy. Malý človek začína vnímať čas, ktorý trávi s matkou a ten bez nej. Objavuje sa separačná úzkosť, takže dieťatko môže byť citlivejšie na cudzích ľudí. Ako ho zabaviť?

 • Zahrajte sa na popolušku. Nasypte do jednej misky fazuľky a ukážte mu, ako ich môže presypávať, alebo prekladať do druhej, prázdnej misy. To isté môžete skúsiť aj s vodou. Len rátajte s tým, že deti sa zabávajú na tom, ako predmety letia, takže je možné, že fazuľky budete zbierať po detskej izbe.
 • Naháňačka? Prečo nie. Ale milý rodič, po štyroch a pokojne aj s pesničkou „Ide vláčik šušušu“. Za taký výkon vám osemmesačné dieťa aj zatlieska. 

Deviaty mesiac života

No, no, mama: deväťmesačné dieťa vie používať a vztýčiť ukazovák na ruke, pričom ostatné prsty zostávajú zovreté. Je to dôležitý stupeň vývoja jemnej motoriky.

Túto novú zručnosť precvičujte pomenúvaním vecí, na ktoré ukáže a čítaním kníh. Ideálne je, ak sú z mäkkého materiálu, pískacie a farebné. Interaktívnych kníh je dnes na trhu dosť a vďaka nim sa dieťa zoznamuje s rôznym povrchom či zvukom. Deti majú rady riekanky a rytmické básničky, ktoré sú spojené s aktivitou:

Riekanky pre deti:  

Ťapulinky, ťapky,                                                      

daj Zuzička labky, 

daj Zuzička  prštek, 

výjdeme na vŕštek.

Každá rúčka má prstíčky, zovrieme ich do pästičky,

Bum, bum na vrátka, to je rozprávka krátka.
 

Ruky ruky ručičky 

máte malé prstíčky

máte malé dlane 

zatlieskame na ne.

 

Skákala blška okolo bruška

cupi – lupi do kopčeka

potom kopŕc do pupčeka.

Hračky, s ktorými sa hrá, veľmi rado hádže na zem. Keď už tak rado hádže, postavte pred neho nádobku, škatuľu alebo väčšiu misku a ukážte mu, ako do nej predmet trafiť. Táto aktivita ho zabaví.

Desiaty mesiac života

„Aha, ako Zuzka vyrástla, aká je veľká....“ Vaše malé bábätko skutočne rastie ako z vody a svoje centimetre už vie aj obrazne ukázať. Zdvihne obe ruky nad hlavu: „takáto“. Nad hlavu rado a často dáva aj také veci, ktoré by ste tam neradi videli – nočník, vedierko, tanier...

Jeho prsty dokážu držať pohárik za uško. Pinzetový úchop môžete precvičovať takto: naplnte látkové, papierové vrecúško malými predmetmi, pokojne môžete využiť aj zásoby domácej komory – fazuľky, hrášok, kukuricu – a nechajte ho, aby ich vyberalo (pri tejto činnosti buďte radšej pri ňom, aby neskončili v jeho nose, ústach alebo ušku).

Čudujete sa, že zrazu miznú niektoré veci? Vaše zlatíčko ich v obľube strká – hocikde – takže hľadajte aj v odpadkovom koši. Šikuľky začínajú pomaly skúšať prvé kroky a zabavia sa na odrážadle. 

Jedenásty mesiac života

Kreslite. Dajte dieťaťu do ruky ceruzku a učte ho držať ju. Robte odtlačky rúk, maľujte prstami. V tomto období deti rady skúmajú a tvoria. Dokážu dlho presedieť v pieskovisku a hrať sa na pečenie koláčikov, ukážte im, ako ich môžu ozdobiť kamienkom, kvietkom. Aj do piesku sa dá kresliť -  paličkou.

 • Zapojte ho do bežných činností, ktoré vykonávate. Nechajte ho vaľkať cesto, miešať plnku do koláča aj zametať koberček.
 • Búchanie varechou do hrnca síce narobí veľký hluk, ale aj tak sa dá muzicírovať. Pridajte k tomu pesničku: Hlava, ramená, kolená, palce, oči, uši, ústa nos – a spojíte príjemné s užitočným. Dieťa sa učí rytmike a zároveň pomenúvať časti svojho tela.  

Dvanásty mesiac života

A je to tu! Prvý rok máte za sebou.

Vaše malé je už väčšie a aj jeho nároky na hru sa zvyšujú. Nemusíte investovať do ďalších hračiek, siahnite po domácich zdrojoch.

Jemnú motoriku výborne precvičí vhadzovanie mincí do pokladničky. Vie váš miláčik, že pes robí „hav“ a mačka „mňau“?

Zoberte ho do zoologickej záhrady, zoznámte ho s ďalšími zvieratkami a ich zvukmi.  Keďže už trávite viac času aj v spoločnosti iných detí na ihrisku, je dobré nacvičiť si s ním hru: požičiaš mi hračku? Keď bude chcieť vašu lyžičku, požičajte mu ju a okomentujte, že je vaša, ale radi mu ju na chvíľu požičiate.

Skúšajte si aj vy od dieťaťa požičať hračku, s ktorou sa hrá: „požičiaš mi macíka? Áno? Ďakujem, pomojkám sa s ním a vrátim ti ho.“ Deti by si mali zažiť aké je to, keď ich hračku má na chvíľu niekto iný, potom sa mu vráti.

rozvoj dieťaťa 

K základnej výbave detí do jedného roka patria

Detské knihy plné farieb, zvukové nástroje (hrkálky, detské bubny, píšťalky, zvončeky), je dobré mať doma fit loptu (na uspávanie, pohojdávanie, masírovanie bruška, precvičovanie tela) a látkovú plienku (možno neuveríte, ale deti sa s ňou prehrajú, rady s ňou zaspávajú, žužlú ju a schovať sa pred mamičkou je tiež veľká zábava).

Skúste sa vyhnúť preplneniu detskej izby hračkami, bábätku stačia dve hrkálky a vaša pozornosť. Nekupujte ich zbytočne veľa, aby sa mohlo zoznámiť s každou z nich postupne všetkými zmyslami. Zrak, sluch, hmat, chuť – vidí malú farebnú loptičku, počuje ako jemne hrká, jej jednotlivé časti sú ušité z rôznych materiálov a rátajte s tým, že sa ju dieťa pokúsi aj olízať.  

7 tipov, ako sa hrať bábätkom
Prečítajte si tiež:

7 tipov, ako sa hrať bábätkom

Keď je mama unavená 

Prvý rok býva náročný, lebo deti si vyžadujú starostlivosť vo dne aj v noci. Ak sa vám to podarí, skúste si zdriemnuť vtedy, keď spí vaše dieťa. Neodmietajte pomocnú ruku rodiny alebo známych a v čase, ktorý máte pre seba, oddychujte.

Naplánujte si a dohodnite s partnerom alebo rodinou polhodinku denne pre mamu. Počas tých pár minút nežehlite, neperte, neupratujte. Nemusíte robiť nič, môžete spať alebo čítať knihu, prípadne robiť niečo, čo máte radi.  Únava a vyčerpanosť sa prejavia aj vo vzťahu k dieťaťu a to má dosť čo robiť so sebou. 

Výborným spôsobom na uvoľnenie a upokojenie  je prechádzka na čerstvom vzduchu. Vonku vám čas uplynie rýchlejšie, podnety sú rôznorodejšie tak pre bábätko ako aj pre mamu.  Zabaľte ráno tašku (myslite na všetko) a vyberte sa: do parku, do lesíka, do mesta. Pokojne strávte vonku celé dopoludnie.

Každá mama chce, aby bolo jej dieťatko šťastné a spokojné

V prvých mesiacoch svojho života potrebuje mať naplnené najmä základné fyziologické potreby, ale aj bábätko je sociálna bytosť. K tomu, aby bolo spokojné, potrebuje lásku, pocit bezpečia a dôvery. Mama je stredobod jeho vesmíru. Jej hlas, vôňa, dotyky. Buďte pri ňom, keď sa učí spoznávať svet. 

Potrebuje vašu lásku a vedenie. To, ako sa bude dívať na veci okolo seba, závisí aj od toho, ako mu ich vy predstavíte, čo mu o nich poviete.  Spievajte mu. Lebo si bude pamätať, že mu mama spievala.  Rozprávajte sa s ním, aby raz povedal: mama mi o tom hovorila. Ľúbte ho, lebo kvôli tomu prišlo dieťatko na svet.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: