Múdre bábätko: Príklady pre hry s dieťaťom

Múdre bábätko: Príklady pre hry s dieťaťom
25.10.2018 v kategórii Bábätko, autor Psychológia pre milujúcich rodičov, foto: istockphoto.com

Najlepšie funguje učenie vtedy, keď je úloha pre dieťa len o niečo ťažšia, než akú zvláda momentálne. Ak rodičia pripravia prostredie dieťatka tak, aby muselo prekonať prekážky, jeho schopnosti sa rozvíjajú rýchlejšie.

Staviame lešenie: Príklady pre bábätká do jedného roka

Tu je zopár tipov, ako prenechať časť aktivity dieťaťu. Zámerne nepíšeme vek, v ktorom sú vhodné – vy sami ho dokážete najlepšie odhadnúť.

Stavanie veže

Začínajte nízkou, z dvoch kociek. Umožnite mu zo začiatku umiestniť vrchnú kocku tak, že mu tú spodnú pevne podržíte, aby nespadla. Postupne, ako sa bábätko zlepšuje, ju držte menej a menej pevne až nakoniec nechajte celú vežu na neho.

Samoobslužné činnosti

Keď pije vodu, pridržte mu pri ústach hrnček tak, aby ho objímalo oboma rukami a vaše ruky pridŕžali tie jeho. Postupne pomáhajte len jednou rukou. Potom len ležérnym pridŕžaním, až prestaňte pomáhať úplne. Do hrnčeka dávajte len málo vody, aby nebol ťažký.

Lozenie na vysoké predmety

Pri zliezaní z gauča ho obráťte zadočkom dolu a pridŕžajte. Postupne držte čoraz slabšie, až nakoniec poskytnite podporu len nožičke. Nakoniec to drobec celé zvládne sám.

Puzzle

Veľké, no z malého počtu kúskov (2 alebo 4 celkom stačia) mu najprv naaranžujte tak, že dieliky budú blízko pri sebe a otočené správnym smerom. Bábätko spraví len minimálny pohyb a obrázok má hotový. Postupne ich dávajte čoraz ďalej od seba. Neskôr ich aj mierne otočte, aby sa muselo zamyslieť nad správnym natočením.

V prvom roku je stavanie lešenia určite ťažšie a dlhšie trvá, než keby ste všetko urobili za bábätko vy. Chce to trpezlivosť, odvahu a dôveru v jeho schopnosti. Ale vyplatí sa to. Počas stavania lešenia nie je žiaduci hnev, strach, ani stres. Zabudnime na to, čo všetko by už „malo“ vedieť (ročné deti naozaj nemusia vedieť vkladať tvary v skladačke). Bábätko chceme povzbudiť, nie vystrašiť natoľko, aby stratilo túžbu objavovať. Keď to nejde, tak to nejde, skúsime nabudúce a možno inak.

Knihu Psychológia -pre milujúcich rodičov si môžete objednať v našom e-shope TU