Nevykupujte hračkárstva: Pre bábätko je hračkou čokoľvek

Redakcia | 13. január 2021
Hračky pre bábätká

Stavte na rôzne tvary, povrchy a textúry.

Varecha, hodvábna šatka, košík s loptičkou, zásuvka s riadmi, malý zvonček, bublinky… To všetko ponúka množstvo zmyslových zážitkov a príležitostí pre tréning jemnej a hrubej motoriky. Pozorujte, čo dieťatko zvláda, čo ho baví.

Ak ste typ, ktorému vyhovujú presné návody, môžete skúsiť Montessori hračky, ktoré sú vymyslené tak, aby kopírovali štádia, ktorými prechádza záujem mnohých bábätiek: napríklad rôzne vkladačky, otváračky, hry s vodou, naberanie korálikov… Ale všetko s ľahkosťou.

Nemusíte sa báť, že by ste svojmu dieťaťu uškodili tým, že mu v „kritickom veku“ nedoprajete tú „správnu, vedecky overenú, múdru hračku“. Taká totiž neexistuje. A ak sa v hračkárstve dočítate o opaku, je možné, že má len niekto veľmi vážny záujem o obsah vašej peňaženky.

Prostredie pre bezpečnú HRU:

  • Vytvorte bezpečné prostredie, v rámci ktorého bábätku môžete dopriať slobodu, čo je zásada číslo jeden vždy a všade pri deťoch. Dieťatko by si po zlej skúsenosti mohlo spájať skúmanie sveta aj so zážitkom z pádu alebo zranenia.
  • Niektorí rodičia sú úzkostnejší a obávajú sa viac ako iní, aby si dieťatko pri skúmaní neublížilo. Je to prirodzené, ale zároveň je dôležité, aby sme bábätko svojím strachom príliš neobmedzovali. Tu opäť pomôže pripravené prostredie: umiestnite dieťa niekam, kde máte jeho okolie čo najviac pod kontrolou, kde sú čisté hračky a povrchy, zabezpečené rohy nábytku a zásuvky, aby ste mu nemuseli neustále niečo zakazovať.
  • Pripravte mu aj také hračky, ktoré môže žužlať (i keď časom asi aj tak zistíte, že podľa bábätka je možné žužlať všetko). Vkladanie si vecí do úst je prirodzené, dieťa má spočiatku citlivejšie pery a ústa než ruky. Nie je to niečo, čo mu treba zakazovať, pokiaľ nehrozí úraz alebo hračka nie je príliš špinavá.
    Imunologické štúdie dokonca varujú pred prílišnou hygienou v domácnosti v prvých rokoch života.
  • Príliš veľa hluku v pozadí (napríklad z televízie) prekáža dieťatku v sústredení sa na hru.
  • Snažte sa nezahŕňať malé deti príliš často pasívnou zábavou. Iste, občasné pozeranie televízie alebo hra s tabletom vám zaručí dôležitú chvíľku oddychu, ale na televíziu sa ľahko zvyká a pasívna zábava uberá z chvíľok strávených pohybom a skúmaním.

Ako sa postarať o bábätko do 1 roka?

Čo všetko by ste mali vedieť a čomu sa vyvarovať? Jedna z najlepších kníh pre rodičov!

psychológia pre milujúcich rodičov
CHCEM SI OBJEDNAŤ KNIHU PSYCHOLÓGIA PRE MILUJÚCICH RODIČOV

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: