Montessori princípy praktizujte už pri bábätku. AKO na to?

Montessori princípy praktizujte už pri bábätku. AKO na to?
16.5.2019 v kategórii Bábätko, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Mnohí rodičia sa obzerajú po Montessori výchove až keď je dieťa staršie, ale Montessori je oveľa viac ako metóda vzdelávania. Je o celkovom prístupe k dieťaťu už od jeho narodenia. V článku nájdete skvelé tipy!

Tu je päť jednoduchých spôsobov, ako môžete začať používať Montessori princípy už pri bábätku. A ak je vaše dieťa staršie, nebojte sa - všetky tieto zásady platia aj pre staršie deti.

19 pravidiel Marie Montessori
Prečítajte si tiež:

19 pravidiel Marie Montessori

1. Poskytovať slobodu pohybu

Od narodenia môžeme deťom poskytnúť možnosť voľne sa pohybovať vo svojom prostredí.

Pre novorodencov to jednoducho znamená poskytnúť dostatok času, keď nie sú obmedzovaní v nosiči, kočíku, ohrádke...

Môžete tráviť čas ležaním vedľa svojho bábätka, či už doma, alebo vonku na deke v parku. Takto budú môcť precvičovať pohyb svojich rúk a nôh a dvíhať hlavičku a trup bez toho, aby ich pohyby boli obmedzené.

Pre staršie dieťa, sloboda pohybu môže zahŕňať: nechať ich siahnuť objekty a spoznávať ostré hrany v prostredí, v ktorom práve sú, svojím vlastným tempom. Nechať ich dvíhať sa a urobiť prvé kroky bez držania za ruky. Nech je ich motiváciou vlastný pohyb a snaha premiestniť sa.

Sloboda pohybu je vynikajúca pre rozvoj hrubej motoriky a rozvoj sebadôvery.  Vysiela vášmu dieťaťu jasnú správu, že si myslíte, že sú schopní rozvíjať svoje schopnosti vlastným tempom. 

Ďalším aspektom slobody pohybu je pohodlné oblečenie, ktoré podporuje prirodzenú schopnosť dieťaťa pohybovať sa. Vyzujte bábätká a deti, vyzlečte ich a dovoľte im byť nahé a bosé. 

Nechajte DETI behať BOSÉ!
Prečítajte si tiež:

Nechajte DETI behať BOSÉ!

2. Komunikujte s rešpektom

Rešpektovaná komunikácia je charakteristickým znakom Montessori pre deti všetkých vekových kategórií. Na prvý pohľad sa to môže zdať zbytočné, ale skúste povedať svojmu dieťaťu zakaždým, keď ho chcete zdvihnúť, ponúknuť prsník, či prebaliť plienku, o tom, čo sa chystáte urobiť. 

Aj keď vám samozrejme nebudú môcť odpovedať slovami, pochopia váš tón a ak sa budete pravidelne pýtať, mohli by začať reagovať inými spôsobmi (úsmevom, alebo mrzutosťou).

Rešpektovaná komunikácia je aj používaní reálneho, presného jazyka. Napríklad, namiesto toho, aby ste povedali dieťaťu to je "psík", skúste mu povedať, že je to "pes", alebo možno aj typ alebo meno psa, ak viete.

Tento typ komunikácie predstavuje skvelý základ pre vzťah vzájomnej úcty a zároveň od začiatku vystavuje vaše dieťa bohatej slovnej zásobe.

3. Starostlivosť o dieťa je šanca na zblíženie a vytvorenie vzťahu

Úlohy súvisiace s opatrovaním, ako je kŕmenie a zmena plienok, sa môžu zdať nekonečné a sú  vyčerpávajúce, najmä v prvých mesiacoch. Montessori sa snaží tieto aktivity vnímať ako čas na vytváranie vzťahu a spájanie, čas na to, aby sme dali dieťaťu našu celkovú pozornosť.

Najmä, ak máte doma viac detí, môže to byť obzvlášť dôležitý čas na chvíľku spojenia sa s bábätkom. Je lákavé počas dojčenia sledovať mobil, alebo čítať si, ale skúste  to prijať ako možnosť spomaliť, mať očný kontakt so svojím dieťaťom, byť jednoducho s ním. 

Montessori tiež vníma tieto aktivity ako spoluprácu. Vždy sa snažíme robiť veci „s“ deťmi, a nie „im“.

4. Doprajte deťom pocit nezávislosti a samostatnosti

Ako môže byť dieťa nezávislé? Toľko sa na nás spoliehajú- jedlo, opatera, bezpečie, láska.

Dôverujte deťom, že dokážu byť samé. Využite príležitosť, keď je naše dieťa pokojné a nechajte ho  „hrať sa“, alebo ležať na prikrývke. 

Môžeme im dopriať pozerať sa po miestnosti a vizuálne preskúmať ich nový svet bez toho, aby sme pri tom boli s nimi, alebo usmerňovali ich záujem (aha, Miluška, akú mám bábiku).

Môžeme odpovedať na prejav nespokojnosti pokojným hlasom, dotykom, alebo držaním ich dlane bez toho, aby by sme ich okamžite zobrali na ruky. Niekedy všetko, čo potrebujú, je istota, že sme tam.

Každé dieťa je iné a nie každému vyhovuje takáto samostatnosť. Niektoré deti sú spokojné, iné potrebujú byť stále pri mame.  Sledujte svoje bábätko a vyhovejte mu, ale stále vyhľadávajte príležitosti, ktoré im pomôžu rozvíjať samostatnosť. 

5. Praktické pozorovanie

Pozorovanie je jedným z najdôležitejších princípov Montessori pre všetky vekové kategórie.

Každé dieťa je tak jedinečné, že neexistuje jeden návod, tabuľka, alebo graf, ktorý by ho mal usmerňovať. Jediný spôsob, ako môžeme naozaj vedieť, čo potrebuje, aké výzvy zvládne a ako ho rozvíjať, je  prostredníctvom pozorného pozorovania.

Montessori princípy nie sú o úspechoch dieťaťa, ale o vzájomných vzťahoch. Uplatňovanie týchto princípov vám pomôže zažiť s bábätkom a dieťaťom zaujímavé dni a obohatí vás nielen ako rodičov. 

Zdroj: mother.ly.com