MONTE mama radí: Čo potrebuje bábätko pre svoj rozvoj?

MONTE mama radí: Čo potrebuje bábätko pre svoj rozvoj?
2.1.2020 v kategórii Bábätko, autor Kristína Böhmer , foto: istockphoto.com

Ohrádka? Bezpečnostné zámky? Kočík? Spoločné spanie? Inšpirujte sa Marcelou Gregorovičovou z Montemama.sk.

Keď som bola tehotná, prelistovala som stovky reklamných magazínov rôznych značiek detského nábytku, doplnkov, stoličiek, autosedačiek a hračiek. Hľadala som odpovede na množstvo otázok. Podlaha alebo koberec? Kočík alebo nosič? Treba prebaľovací pult? Akú postieľku a aký matrac? Kam dáme hračky? A aké hračky?

Potom som čítala v jednej knihe, že jediné, čo skutočne potrebujem pre bezpečnosť bábätka, je autosedačka. Bábätko viac ako nábytok s vyrezávanými motívmi potrebuje priestor, kde sa môže realizovať. Priestor, ktorý ho inšpiruje k tomu, aby začalo dvíhať hlavičku, aby sa prevalilo z chrbátika na bruško, aby si sadlo, začalo loziť, postavilo sa a začalo chodiť. A to ani v kresielku, ani v ohrádke neurobí.

Izbička pre bábätko podľa Montessori princípov

O tom, ako by malo vyzerať pripravené prostredie pre bábätko, nám v rozhovore priblížila Marcela Gregorovičová z Montemama.sk. 

Rodičia pripravujú detskú izbičku ešte predtým, ako sa bábätko narodí. Pripravujú ju pre novorodenca, ktorý toho ešte veľa nenarobí. V podstate potrebuje jesť, spať, prebaľovať sa a chvíľu bdieť. Malo by bábätko mať pripravené prostredie na tieto štyri aktivity v jednej, teda v jeho izbe, alebo môžu byť voľne roztrúsené po byte?

V prvom rade by sme si mali povedať hlavnú zásadu pre život s novorodencom – šťastná mama = šťastné dieťa. Novorodenec je veľmi silno napojený na emócie svojej mamy, a tak, ako to bude cítiť ona, že je to správne, to aj bude správne. Dôležité je pripraviť prostredie tak, aby vyhovovalo všetkým. Z pohľadu novorodeniatka je podstatné, aby sa jednotlivé aktivity diali na tých istých miestach a prebiehali čo najviac rovnako. Vďaka opakovaniu rutinných činností sa mu prepájajú v mozgu nervové bunky, ktoré tvoria nervové dráhy. 

Každá rodina má iné bytové možnosti, no v každom byte je možné nájsť miestečko na spánok, jedlo, hygienu a aktívny čas. To, či budú v jednej izbičke alebo po celom byte, je vlastne jedno. Dôležité je, aby boli a aby ich rozmiestnenie všetkým vyhovovalo.

Rozdeľme si teda prostredie bábätka na štyri malé oázy. Najprv spánok – odporúča sa matrac na zemi. Je to preto, aby dieťa, keď sa už vie voľne pohybovať, malo slobodu a dokázalo z postieľky samo odísť? 

Nielen samo odísť, ale aj si mohlo ísť samo ľahnúť. Čo je pri rozhodovaní o mieste na spánok dôležité z pohľadu dieťatka, je bezpečnosť a pritom voľnosť. Bábätko by malo byť umiestnené v posteli, odkiaľ môže samo odísť. Preto sú klasické postieľky nevhodné. No nevyhnutne nemusí spať ani na matraci na zemi. Na trhu je celkom dobrý výber malých detských postelí, do ktorých sa dá ľahko dostať. Presne takúto verziu sme použili aj my doma.

Malo by tam spávať od narodenia? Alebo by prvých pár mesiacov malo byť v jednej izbe s rodičmi, aby malo pocit bezpečia?

Pre šestonedeliatko je floor bed veľmi otvorený. Takéto malé bábätko potrebuje trošku obmedzený priestor na spánok, inak sa cíti stratené. Preto je vhodné dávať ho spávať na matrac v košíku alebo mu obmedziť priestor veľkými vankúšmi.

Do konca šestonedelia sa odporúča, aby bolo bábätko čo najbližšie k mamine. Koncom druhého mesiaca už môže spať voľne. Pri spaní je obzvlášť dôležité nájsť si systém, ktorý bude vyhovovať všetkým členom v domácnosti. Dobre sa vyspať je základ fungovania v rodine. Sú deti, ktoré dlho nedokážu zaspať samy a je pre ne lepšie byť v izbe s rodičmi, a naopak, sú deti, ktoré potrebujú spať samy v miestnosti, pretože ich prítomnosť iných osôb budí. 

Čo by malo byť v priestore na prebaľovanie? Môže sa použiť klasický prebaľovací pult? Neprekáža, že je to v podstate vysoký nábytok, ktorý by sa v detskej izbe používať nemal?

Tak ako pri spaní, aj pri prebaľovaní je dôležité, aby sa dialo na rovnakom mieste a mamina mala všetko poruke. Ja osobne nemám prebaľovacie pulty veľmi rada, sú obrovské a reálne poslúžia tak do ôsmeho mesiaca, potom z nich začnú deti utekať a stávajú sa nebezpečné. A samozrejme, nie každá domácnosť má priestor na špeciálny pult na prebaľovanie. 

Odporúčam mať nízku klasickú stabilnú detskú skrinku alebo komodu, kde môže mať bábätko uložené oblečenie a na jej vrchu položenú prebaľovaciu podložku. Len čo nebude prebaľovanie na pultíku možné, ostane vám v izbe kus nábytku, kam si dieťatko bude môcť ukladať svoje oblečenie.

Čo by malo byť v priestore na kŕmenie? V súvislosti s prípravou prostredia, je jedno, či je dieťa dojčené alebo na umelom mlieku?

izbicka pre babatko montessoriPriestor na kŕmenie z nás vyskakuje z rôznych fotiek ako priestor, kde má mamička kreslo, stolík s vodou a v pozadí kontrastné obrázky na rozvoj zraku. Ide o krásne ideálne riešenie. No pri kŕmení nie je až taký dôležitý priestor, ale niečo iné.

V živote človeka prichádza k prepojeniu dvoch tiel len v dvoch situáciách. Vďaka tej prvej bábätko máme. A pri tomto spojení venujeme celú svoju pozornosť partnerovi. Pri dojčení to tak nebýva.

Keď je bábätko dojčené, ide pre neho o veľmi intímnu chvíľku, kedy potrebuje svoju mamu pre seba. Potrebuje len to, aby sa dojčiaca matka počas dojčenia venovala len jemu a neriešila okolie. Bábätku stačí, aby spolu nadviazali očný kontakt a boli spolu tu a teraz. Toto isté je možné aj s deťmi na umelom mlieku, jedinou zmenou bude, že namiesto prsníka má dieťatko v ústach fľašku, no kŕmenie by malo taktiež prebiehať z náruče milujúceho rodiča, ktorý venuje svojmu dieťatku plnú pozornosť.

Je dobré, ak je kŕmenie viazané na konkrétne miesto, no nemusí to byť špeciálny dojčiaci kútik. Môže to byť pokojne gauč v obývačke cez deň a posteľ v noci.

Ako by mal vyzerať priestor na hranie? Je dobré bábätku už od narodenia nachystať zrkadlo na stenu alebo hrazdičku s hračkami?

Prvé týždne stačia bábätku rodičia, ktorí sa mu prihovárajú a dotýkajú sa ho. Neskôr môžeme bábätku ponúknuť v čase, keď je vyspinkané, najedené a spokojné, závesné hračky. Tieto by nemali byť tam, kde bábätko spí, ale tam, kde je v čase bdelosti. Ako prvé ponúkame bábätku čierno-biele kontrastné hračky, ktoré sú zavesené približne 30 cm od jeho očiek. Vešiame ich nad jeho bruško, aby pri sledovaní nedávalo hlavičku do záklonu. A pozorujeme bábätko, či ho už zaujali. Ak nie, skúsime opäť o 2 – 3 dni neskôr. Zrkadlo je perfektný pomocník pre deti, ktoré sú nerady na brušku.

Zrkadlo je vhodné v čase, keď sa drobci začnú vedome smiať. Keď sa uvidia v zrkadle, tak sa na seba začnú smiať a zabudnú, že sú v polohe, ktorú nemajú veľmi rady.

Aký nábytok treba vybrať do detskej izby? Treba už od začiatku myslieť na to, že bábätko bude o pár mesiacov viac mobilné?

Nábytok by mal byť v prvom rade bezpečný a stabilný, aby sa o neho neskôr mohlo dieťatko stavať. Vhodnejšie sú prírodné materiály. Na odkladanie hračiek sú pre deti omnoho lepšie police ako veľké boxy na hračky. V polici má všetko svoje miesto, a tým pádom sa v nich deťom ľahšie hľadá to, čo práve potrebujú. Police aj obmedzujú počet hračiek, ktoré má dieťa k dispozícií.

Ak majú deti veľa hračiek, tak ich len rozhadzujú a hrajú sa s nimi len chvíľku. Ak ich majú menej, vedia z nich vyťažiť viac. Pri malých deťoch obzvlášť platí, že menej je viac. A hračky, o ktoré už vaše dieťatko neprejavuje záujem, môžete ľahko vymeniť.

Čo by (ne)malo byť v detskej izbe?

Detská izba by mala byť aj esteticky príjemná. Aké farby a aké materiály sú vhodné do detskej izby?

Detská izba by sa mala páčiť rodičom. Pre deti sú vhodné prírodné materiály, čiže ideálne drevený nábytok. Textilné doplnky by mali byť jednoduché na údržbu a ideálne tiež prírodné – 100-percentná bavlna, ovčie rúno. Z farieb sú vhodnejšie svetlejšie, pastelové farby, ktoré sú doplnené výraznými doplnkami alebo hračkami, aby nebola celá izbička až príliš svetlá. Ak je prostredie malého bábätka ladené len do jednej farby, tak získava málo farebných zrakových podnetov.

izbička pre bábätko montessori

Je lepšia podlaha alebo koberec?

Na údržbu podlaha, no z hľadiska dieťatka, hlavne v čase, keď má loziť, koberec. Podlaha je príliš klzká a deťom sa po nej ľahko plazí. Štvornožkovanie je z hľadiska vývoja mozgu veľmi dôležité obdobie a je veľká škoda, ak ho bábätko preskočí a začne hneď chodiť.

To, že sa dieťatko postavilo, ešte neznamená, že nebude loziť. Len mu netreba pomáhať učiť ho chodiť. Pomoc pri učení chodenia, ako napríklad vodenie za ruky, je skôr na škodu, pretože dieťatko nezapája to svalstvo, ktoré by malo zapájať a keď mu raz ukážeme, že vie chodiť za ruky, tak si to začne stále vyžadovať a stráca vlastnú motiváciu v pohybovom vývoji.

Čo je „viac Montessori” – kočík alebo nosič?

Pre dieťatko je dôležité mať čo najviac priestoru pre voľný pohyb, ideálne v polohe na brušku na zemi. Samozrejme, deti potrebujeme občas niekam preniesť. A je len na mamičke, ktorý spôsob si vyberie. Ja osobne som kombinovala oba. Prvý polrok syn dobre spával vonku v kočíku, doma bol občasne nosený, potom kočík odmietal, a do roka bol len nosený. Po roku sme to striedali podľa praktickosti a terénu. Výhodou nosiča je blízkosť rodiča.

Pri výbere nosiča odporúčam také, ktoré umožňujú nosenie len tvárou k nosiacemu. A tak isto kočíky, aj športové, sú lepšie také, z ktorých A tak isto kočíky, aj športové, sú lepšie také, z ktorých dieťatko vidí rodiča. Ak sú malé deti otočené tvárou vpred, presýtia sa množstvom podnetov a nevedia sa pred nimi skryť do bezpečia k rodičovi. 

Bezpečnostné prvky v byte: ÁNO alebo NIE?

Čo si myslíte o bezpečnostných pomôckach, ako sú detské poistky na zásuvky alebo na záchodovú dosku, mäkké rohy na stôl a nábytok, a podobne?

Ak je ich nevyhnutné použiť, nebránim sa im, no veľmi aktívne by som ich všade nedávala. Ja osobne mám len jednu poistku na skrini s pracími prostriedkami, je veľmi blízko detskej izby, a teda prací prášok by sa mi naozaj nechcelo upratovať. Ostatné sme syna naučili, že si má dať pozor alebo nemôže, a celkom dobre nám to fungovalo.

Existuje množstvo vecí, o ktorých výrobcovia tvrdia, že sú pre bezpečnosť dieťaťa, napríklad ohrádka na hranie, hojdacie kresielko pre bábätká s bezpečnostnými pásmi, kde ho posadíte a hodinu o ňom neviete, alebo pavúk na chodenie ap. V jednej knihe som čítala, že jediné, čo naozaj potrebujem pre bezpečnosť svojho bábätka, je autosedačka. Súhlasíte s tým?

Áno a úplne, čo sa týka autosedačky, tak tam naozaj nie je priestor na diskusiu pri tom množstve nehôd, čo sa dejú na cestách. Všetky ostatné „pomôcky“ ako napríklad to kresielko, bránia deťom v ich prirodzenom vývoji. Deti sú zvedavé a keď chcú vidieť, čo sa okolo nich deje, dávajú sa do polohy na brušku a dvíhajú hlavičku. Tým posilňujú svalstvo, ktoré im neskôr umožní loziť. Ak sú v kresielku, všetko vidia bez svojej aktivity. Čiže dosiahli cieľ bez prirodzeného vývoja.

To isté pavúky na chodenie, pred ktorými varujú aj fyzioterapeuti, že sú pre vývoj detského svalstva nevhodné. Ak chcete deťom pomôcť v správnom vývoji, tak mu nijakými pomôckami nepomáhajte. Stačí im dopriať dostatok voľného priestoru na neklzkom povrchu.