Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • plazenie

  , Autor: martinas

  Dobrý den, moja 9 mesacna dcera sa plazi jednostranne. Odraza sa len pravou nohou a lavu len taha. Myslela som si, ze sa to po čase upraví, ale lozí takto už vyše mesiaca. Je to v poriadku, alebo by som to mala začať riešiť? Dakujem krasne za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môže to byť len malá odchýlka od normy, tak jej to vychádza ale keďže to takto trvá viac ako mesiac, bolo by vhodné o tom informovať detského lekára, prípadne vyšetriť dieťa u neurológa a následne zahájiť rehabilitáciu. To je už rozhodne na vyšetrujúcich lekároch,.

Podobné otázky

 • Nožičky

  , Autor: Vikina0711

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa opýtať, či je v poriadku ak môj synček (7 mesiacov) začal síce plaziť, ale používa na plazenie iba ručičky, nožičky má zdvihnuté pri posúvaní prevažne hore. Na nožičkách sa neudrží a keď ho aj držím do stoja tak ich buď zdvihne alebo povolí/pokrčí. Vzpriamene do stoja ich da iba niekedy . Skúša sa aj dávať na kolienka alebo zdvíhať zadoček. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to normálny začiatok lezenie a trvá u každého dieťaťa rôzne dlho. Pravdepodobne má slabší dolný pletenec teda od pánve dolu. Niekedy na to pomôže cvičenie, rehabilitácia / ale len u odborníka/. Hlavne ho nestavajte, nedávajte do chodítka, všetko sa postupne vyvinie a dobehne samo. To, že nožičky, teda celé dolné končatiny povolí a pokrčí je známka toho, že všetko funguje normálne, má normálny svalový tonus. Všetko chce čas , postupne začne aj liezť.

 • plazenie s jednou nohou

  , Autor: akulina

  Dobry den Pani Doktorka,
  Moja dcera ma 11 mesiacov nesedi este sama, udrzi sa len chvilku v sede a potom ju lame na jednu alebo druhu stranu a pada. Najradsej je na bruchu a plazi sa za vecami strieda pri plazeni ruky ale vsak nohu ma aktivnu len jednu ktoru krci a vykonava pohyb. Druha noha je pasivna natiahnuta a nevyuziva ju pri plazeni. Je to prosim este stale v norme? Je potrebne nejake cvicenie na zapajanie aj druhej nohy pri plazeni? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vývin pohybu dieťatka, ktorú smeruje k postaveniu má síce svoje pevné vývinové body, dalo by sa povedať pravidlá, ale ako všetko okolo nás, nie vždy a u každého sa tento vývin tiadi týmito pravidlami. Opakovane vidíme takéto plazenie. Samozrejme závisí od toho, či bolo všetko v poriadku v tehotensve ako aj pri a po pôrode, či nebolo dieťatko nedonosené atd. Predpokladám, že chodíte pravidelne do poradne a lekár sleduje psychomotorický vývin, ak nič neprimerané nenaiel, nie je potrebné špeciálne cvičenie, len stimulácia, aby sa dieťa pohybovalo , napríklad za hračkou, k vám ...Ak by vývin nenapredoval, alebo už dlho sa neposunul dopredu, je vhodné vyšetrenie udetského neurológa.

 • Sed, plazenie, lozenie

  , Autor: kristinka-2

  Dobry den mam dcerku 9 a pol mesacnu, pred 2 tyzdnami sa naucila sama sa posadit. Do vtedy sa iba prevalovala do vsetkych stran ako sudok a robila lietadielko tym ze davala aj ruky aj nohy hore. Postupne sa zacala opierat na jednu stranu a tak sa posadila. Do teraz vsak nelozi, neplazi sa. Stavia sa na kolienka a naznak lozenia tu je, uz iba sa rozbehnut, ale zda sa mi ako keby bola slaba a zase sa bud posadi alebo da na brucho. Je to vsetko v norme? Lebo aj po tych 2 tyzdnoch sa mi zda stale ohnuta s ramienka pri hlave. Nie vsak vzdy. Snazim sa ju dat na brusko, aby stale nesedela, ale uz ju neviem nezastavit, ona sa hned posadi. Taktiez sa chcem spytat ci je normalne ze v jej veku odmieta akykolvek prikrm, ci ovocny, zelenina, jogurt.. No vsetko. Spapa iba par lyziciek a vobec nejavi zaujem, zacne sa rizculovat. Je stale kojena. Chrumku co moze drzat spapa, ale lyzickou nechce nic. A kustik vacsi kusok, hned ju napne a vyvrati vsetko. Viem ze je to rozsiahla otazka, preto budem velmi vdacna ked mi odpoviete. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čo sa týka lezenia, to že dvíha zadoček je predzvesť toho, že začne aj liezť. Nič netreba uponáhľať, hlavne žiadne chodítka a postavovanie a vodenie za ručičiku. Sedenie je správne a bežné v tomto veku, nechajte ju, nech robí, čo chce. Hlavne musí mať medzi kolienkom a podložkou odpor, aby sa zaprela a začala liezť.
  Trebajej stále trpezlivo ponúkať bezmliečne príkrmy, aj keď spapá len tých pá lyžičiek. Určite jej nedávajte žiadne chrumky!!!!!!!!!!!!!!!!! Sú to prázdne kalórie a vedú k tomu, že dieťa nepociťuje hlad a odmieta základnú stravu. Zatiaľ nemusí konzumovať väčšie kúsky, ak akceptuje kašovitú, mixovanú stravu, treba v nej pokračovať.

 • 11 a pol m. syn stojí ale nesedí

  , Autor: sommama

  Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť a poznať Váš názor.

  Mám 11 a pol mesačného syna, od 4 a pol mesiaca sme cvičili Vojtovku pre hypotóniu. Nedávno nám lekárky- detská neurologička aj rehabilitačná lekárka povedali že cvičenie môžeme ukončiť, že už je to v poriadku. Momentálny stav syna je taký, že sa plazí, priťahuje sa predlaktiami, odráža sa ľavou nohou a pravú nohu iba ohýna v kolene. Cvičili sme dlho to aby zapájal obe nohy avšak došlo to iba k tomu že tú druhú nohu ohýna v kolene, asi mu to už tak ostane...neviem. Syn sa občas dá na štyri, alebo do polohy akoby na psíka a z tejto polohy sa pri nábytku postaví, nábytok pekne obchádza.

  Problémy sú dva, keď obíde nábytok, nevie zísť dole. Motivujem ho hračkou, opakujem mu DOLE DOLE, vie čo od neho chcem ale bojí sa a plače, kričí pokým mu ja aspoň jednu ruku nedám a zíde tak dole. Keď mu chcem ohnúť kolienka, napína nohy že ich ani neohnem, neviem ako ho naučiť schádzať dole. A s tým súvisí aj druhý, väčší problém, a to že syn ešte nesedí. Lekárky o tom vedia, ale vraveli že to chce čas, že on si sadne. Pozná len stoj a obchádzanie nábytku a plazenie po zemi. Neviem, či sme ešte mali cvičiť, ono je to už aj ťažké, lebo syn je silný a bude už mať rok... prosím, poraďte mi ako syna naučiť schádzať dole keď vlastne nevie sedieť, čupieť... a aký je Váš názor na to že ešte nesedí...

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je ťažké to hodnotiť, keďže som dieťa nevyšetrila. Verím odborníkom, že vidia, ako dieťatko reaguje a zo skúseností vedia, že chce čas, aby sa vývoj upravil. V každom prípade nie je dobré dieťa do ničoho nútiť, takáto forma pohybu je pre neho vyhovujúca a to vie, Dieťa nie je potrebné niečo špeciálne učiť, postupne príde sám na to, ako sa z rôznej situácie dostať a ako zase začať niečo nové. Nechajte mu dostatok priestoru / bezpečného/ na to, aby rozvíjal sám svoju motoriku.Určite všetko dobehne. Predpokladám, že znova pôjdete na odborné neurologické alebo aj rehabilitačné kontrolné vyšetrenie a tam všetko zhodnotia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: