Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • plazenie s jednou nohou

    , Autor: akulina

    Dobry den Pani Doktorka,
    Moja dcera ma 11 mesiacov nesedi este sama, udrzi sa len chvilku v sede a potom ju lame na jednu alebo druhu stranu a pada. Najradsej je na bruchu a plazi sa za vecami strieda pri plazeni ruky ale vsak nohu ma aktivnu len jednu ktoru krci a vykonava pohyb. Druha noha je pasivna natiahnuta a nevyuziva ju pri plazeni. Je to prosim este stale v norme? Je potrebne nejake cvicenie na zapajanie aj druhej nohy pri plazeni? Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vývin pohybu dieťatka, ktorú smeruje k postaveniu má síce svoje pevné vývinové body, dalo by sa povedať pravidlá, ale ako všetko okolo nás, nie vždy a u každého sa tento vývin tiadi týmito pravidlami. Opakovane vidíme takéto plazenie. Samozrejme závisí od toho, či bolo všetko v poriadku v tehotensve ako aj pri a po pôrode, či nebolo dieťatko nedonosené atd. Predpokladám, že chodíte pravidelne do poradne a lekár sleduje psychomotorický vývin, ak nič neprimerané nenaiel, nie je potrebné špeciálne cvičenie, len stimulácia, aby sa dieťa pohybovalo , napríklad za hračkou, k vám ...Ak by vývin nenapredoval, alebo už dlho sa neposunul dopredu, je vhodné vyšetrenie udetského neurológa.