Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nadcha

    , Autor: katica

    Dobry deň, chcela by som sa spýtať, aký je rozdiel medzi virusovou a bakteriálnu nádchou,prípadne to kedy je nutné podávať lokálne atb Pamycon do nosa.
    Syn mal nádchu pár dní,bez teplôt,bez komplikácií,ale doktorka mu aj tak chcela predpísať Pamycon.Ja som
    však odmietla,a nádcha mu aj tak odišla asi do 10 dní.
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    podávanie pamyconu lokálne a jeho potrebu niektorí pediatri aj ORL špecialisti celkom spochybňujú.Nádcha je zväčša vírusové ochorenie ale na sliznici nosa sú zväčša aj baktérie, ktoré sú tzv. Potenciálne patogény: teda nespôsobujú svojmu nositeľovi žiadne ťažkosti ale keď sa lokálna obranyschopnosť zníži vplyvom vírusovej infekcie, môžu sa potencionálne patogény uplatnuť a spôsobia bakteriálnu nádchu. Len v takom prípade má lokálne podanie antibiotík nejaký význam. U vášho syna, si tak ako sa to často stáva, organizmus pomohol sám a lokálna obanschopnosť zvládla nádchu bez podania lokálnych antibiotík.