Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Častá nádcha

    Dobrý deň.Dcérka bude mať v lete 4 roky.V septembri začala chodiť do škôlky,ale bohužiaľ chodí tam málo,lebo v septembri vydržala 2 dni,v októbri 3 dni,v novembri týždeň,v decembri 2 týždne,v januári 2 týždne a vo februári iba týždeň.Dôvodom sú jej pravidelné nádchy.Za 7 mesiacov jej to prešlo 3 krát na ušká a dostala zápal stredného ucha.Za každým sme boli samozrejme na antibiotikách..Nádcha jej trvá 2-3 týždne.Neviem vykonávať svoju prácu,lebo sme veľmi často doma a dlho trvá doliečovanie.Vo februári sme odišli s deťmi do Tatier a po dvoch dňoch prestali kašľať a aj nádcha úplne ustúpila.Ale zas vydržala v marci iba 4 dni.A dnes sme dostali vlastne tretí krát na ušká kôli nádche Klacid.Viakrát jej robili ster z nosa ale vždy negat.Rozmýšľam nad tým,že sa s ňou vrátim na predĺženú materskú,platenú.Len ešte týmto nevyriešim naše nádchy,lebo chcem aby išla na to adaptačné obdobie,lebo má rada škôlku ale nebudem musieť rozmýšľať nad príjmom a nad tým,že kam ju dať zakaždým,keď ochorie .Ak mi to samozrejme uzná komisia ako dôvod...Ale čo odporúčate na tú nádchu?Dá sa s tým vôbec niečo robiť? Lebo si taktiež nemyslím,že časté používanie Pamykonu je práve najzdravšie.Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ani časté podávanie antibiotík. Veľmi oceňujem vaše rohodnutie ostať doma Imunitný systém vášho dieťaťa ešte nie je zrelý na takú antigénnu záťaž, aká bola v kolektíve. Odporúčam hlavne správne čistiť nos, veľa vitamínov a podporné lieky na imunitu, mám dobré skúsenosti s imunoglukanom alebo rybím tukom. postupné zaťažovanie kolektivom s možnosťou dlhšej rekonvalescencie a bez stresu kam s chorým dieťaťom, keď musíte ísť do práce určite prospeje adaptácii dieťatka.