Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Spanok

    Dobry den pani doktorka. Potrebovala by som poradit ohladne nasho 4,5r synceka. Tyka sa to jeho spanku. Chodi spat tak okolo 21h.Niekedy sa stane ze ide aj neskor, nie preto ze by mi to vyhovovalo, ale preto ze ho nedokazem skor uspat. Rano vstava okolo 9 niekedy az 10 hodiny. Stane sa aj ze sa zobudi aj neskor. A to je moj problem. Mne sa zda ze je to velmi neskoro. Aj som ho uz par krat zobudila skoro rano aby isiel vecer skor spat, ale zdalo sa mi ze to je este horsie, vecer zaspava dlhsie a neskor. Manzel hovori nech ho rano nebudim, vraj keby ten spanok nepotreboval tak nebude tak dlho spinkat. Poobede nam spat nechodi uz asi rok. Myslim si ze mu ten poobednajsi spanok chyba a preto spi v noci tak dlho. Ale preco nedokaze zaspat skor? Skusali sme uz vsetko mozne. Pred spanim sa napapame, pohrame, okupeme, citame rozpravku az kym nezaspi. Niekedy to citanie trva aj hodinu a viac. Prosim Vas, je normalne tak dlho spat? Moze mat nejaku poruchu spanku, alebo je to normalne a dohana to co nenaspi poobede? Dakujem za akukolvek odpoved, radu. Prajem Vam pekny den.
    Arian

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Myslím, že odpove´d ste povedali sama. potrbuje dostatok spánku a ke´dže nespí odpoludnia, je večer taký unavený, že nedokáže zaspať. Skúste ho odpoludnia uložiť okolo trinástej ľahnite si s ním, možno zaspí. Pred spaním si doprajte prechádzku na čerstvom vzduchu, potom už žiadne vzručenie, len kúpeľ, ľahké jedlo a spinkať. Môžete podávať sirup Junior relax. Je dôležité, aby rámo vstával skôr ako príprava na vstup do školy, kedy spánok do desiatej už ani nebude možný.