Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nezvladanie skolky

    , Autor:

    Dobry vecer mame synceka ktory bude mat o4 mesiace 4 roky. Od septembra teda 4-tyzden chodi do skolky zatial len na doobeda v ramci adaptacneho procesu ale ani tento nezvlada. Najskor chodil dve hodiny, potom tri a teraz uz aj.obeduje a po obede ide domov a aj tak skolku velmi zle znasa, teda hlavne to odlucenie odomna teda od maminy. Rano v pohode vstaneme, pustime si rozpravku, vypijeme mliecko, v klude sa obleceme, po ceste sa rozpravame a srandujeme ale akonahle sa otvoria dvere do skolky z usmiateho chlapceka je zufale a smutne dieta, ktore place skoro cele doobeda, do.cinnosti sa nezapaja a len place. Ten plac sa kazdym dnom zvacsuje a vobec sa mi nezda ze by to uz bolo lepsie, co potvrdili aj ucitelky ze vraj on je strasne na mna naviazany a ze len place. Doma je smutny na obed sa zacal.znovu pocikavat co uz nemal plienky na poobedny spanok pol roka. Ked spi na obed alebo v.noci je nepokojny, budi sa upoteny a place, ze kde je moja maminka, kedy pride moja maminka prosim. Neda sa vobec utisit ani ked ho vezmem na ruky ako keby spal a bluznil a v noci to iste aj 5x sa pyta kedy pride maminka zo sna. Do skolky sme uz raz nastupili ako trojrocny a tiez mal vtedy nocne desy a zle sny, tak sme odlozili dochadzku do skolky skoro o rok ale nejako sa to nezlepsilo.a ked uz prideme domov nikam nechce ist len je stale pri mne a pyta sa ci ho lubim, ci nikdy neodidem. Ked ide do skolky tak vie ze pre neho vzdy pridem stale mu to opakujem, ze sa pohra, napapa, pojde von a da si obed a pridem. Len uz sa mi zda ze ten plac trva dost dlho a yz som zufala ci aj nebola chyba ho nechat tak dlho doma so mnou. Nakolko aj pani ucitelky sa stazuju ze stale place a vyzaduje si pozornost a ze su z neho celmi unavene. Dakujem za odpovef

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Spravili ste veľmi dobre, že ste ho zo školky pred rokom zobrali a boli s ním ďalej doma. Niektoré deti ani po roku na separáciu od matky nedozrejú, ale to by ste nevyriešili tým, že by ste ho dali do kolektívu skôr, veď ste na to sama pred rokom prišli. Nerobte si žiadne výčitky, že ste niekde spravili chybu, jednoducho váš synček je taký. Jednou z možností je znova s ním ostávať doma, nedávať ho do kolektívu ale medi deti veľa chodiť, aby mal kamarátov, hral sa s deťmi. Druhou možnosťou je navštíviť detského psychológa a poradiť sa o ďalšom postupe s ním. Ak môžem byť osobná, je som u môjho dieťaťa zvolila taký modifikovaný prvý prístup: mali sme tetu, ktorá s ním bola doma , u nás, kým som bola v práci, posledný rok pred školou chodil do škôlky na pár dní a pár hodín v týždni a školu zvládol bez problémov. Mala som pacientov, kde musela mamička čakať pred triedou aj prvý rok školy. Deti sú rôzne, treba vedieť, ako na nich! A v tom vám práve pomôže dobrý detský psychológ.