Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Antikoncepcia

    , Autor: Adndreaa

    Dobrý den je neaka antikoncepcia pri ktorej sa môže fajčiť?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pri každej sa môže fajčiť ale zvyšuje to riziko náhlej príhody mozgovej pri každej antikoncepcii. K tomuto ochoreniu je riziková každá antikoncepcia aj fajčenie, či už s alebo bez antikoncepcie. Zvýšenú náchylnosť k tzv. trombofilnému stavu majú určití ľudia, ženy s genetickými predpokladmi, napríklad mutáciou Leiden, čo sa dá zistiť genetickým testom. Prípadne aj ženy, ktoré majú v rodine predčasné úmrtia na infarkt, mozgovú príhodu, ochorenie súvisiace s kŕčovými žilami a tromboflebitiídou, zápalom žíl.