Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Probiotiká

    , Autor: Andy94

    Dobrý deň pani doktorka . Chcem sa spýtať či môžem synčekovi - má 5 týždňov dávať dve kmene probiotík - reuteri a bifidus bb12 (probiofix a biogaia). Keďže my dospeli môžeme viac kmeňov neviem či to platí aj pri bábätkách .
    Synček sa narodil sekciou , od dvoch týždňov mi dávam Probifox-Bb12, ale začala nás trápiť kolika používali sme espumisan ale prišla som na to že mu robia zle . Od dnes som začala dávať babycalm ale výsledky ešte nevidím tak uvidím . Bruško mu od dnes masírujem s pupikom. Chcela by som radšej ak to pôjde riešiť tento problém čo najviac prírodne a nie chémiou .
    Dákej by som sa chcela spýtať či je v poriadku ak sa nevie vykakat a má veľmi nafúknuté bruško - použijem rektalnu rúrku tak vyjdú vetry a aj stolica ale je veľmi riedka (horcicovozltohnedej farby s bielymi kúskami ), keďže mame posledné dva týždne dosť často problém že sa nevie vykakat sám tak mu pomáham , po masáži a cvičení nožičiek ho otocim opriem chrbátom o moje brucho a dvihnem mu nožičky - väčšinou to pomáha a vykaka sa riedku stolicu ako som písala vyššie . Avšak napr dnes aj potom mal veľmi nafúknuté a tvrdé bruško tak som ešte použila rúrku aby som mu uvoľnila vetry , aj sa stalo ale potom vytiekla zase taká riedka stolics a asi 3x viac ako vykakal sám . Takze naozaj má problém vykakat sa. Verím a dúfam že tými probiotikami by som mu mohla pomôcť .
    Ak ich môže užívať obe kmene tak naraz alebo osobitne mu ich mam dávať ? A môže popri tom aj kvapky babycalm a na bruško masť pupik?
    Ďakujem vopred veľmi pekne za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Detičky v tomto veku prestanú kakať každý deň, nikedy aj neskôr. Všetko čo spapjú spotrebujú. Nie je potrebné za každú cenu dosioahnuť, aby každý deň kakal. Nenapísali ste základnú informáciu, či je kojený alebo umelo živený. Menej časté kakanie je ale v oboch prípadoch.
    Probiotika dávajte určite len jeden reparát. Babycalm alebo espumisan alebo sab simplex môžete dávať aj probiotikami rovnako ako masírovať bruško pupíkom. Nikedy pomôže aj dať dieťatko na bruško a ošehlenú trocha teplú plienku. rektálnu rúrku neopdoúrča, používať, len úplne výnimočne, ak po niekoľkých dňoch nemal stolicu / aj 10 dní niekedy nemajú stolicu/ alebo je veľmi nafúknutý. Nepodávajte žiadne čaje!
    Stolica má rôznu farbu a ani zelená farba nie je príznakom ochorenia.