Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,864 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tekutiny

  , Autor:

  Dobrý deň prajem.
  Moje dievčatko je od narodenia kojené. Pred 3 mesiacmi sme začali s príkrmami. Môj problém je, že Sofia 8 mesačná nechce piť tekutiny. Vypije ale nasilu... Za deň pol šálky... Vyskúšali sme feniklový čaj, ovocný čaj, čistú vodu aj jablkový džús zriedený vodou.Cez deň dojčím len raz. Viete mi nejak prosím pomôcť?
  S pozdravom nešťastná mamina

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Prosím žiaden ovocný čaj!!!!!Dieťa vie, že to nemá piť, dráždi sliznicu!!!
  Ani feniklový čaj by som nedávala, môže spôsobiť nafukovanie.
  Odporúčam čistú vodu, do roka prevarenú, ochladenú, ak ju vôbec nechce môžete riediť s čistou100% ovocnou šťavu, ideálne určenou pre deti do jedného roka, riediť v pomere 6:1, samozrejme viac vody. Dieťa v tomto veku má vypiť cca 200 ml tekutiny za celý deň, netreba ho prelievať a keď nechce piť nenútiť ho. Len ponúkať!

Podobné otázky

 • Babetko

  , Autor:

  Zdravim vas chcela by som sa opitat narodil sa mi syn 20.12.2019 kojila som ho 3 tyzdne nakolko prisla taka situacia ze som mlieko stratila a doktorka nam napisala beba ha optipro 1,nakolko tvrdila mi ze musi pit aj tekutiny,ale moj maly akonahle zisti ze vo flasi nieje mliecko zasekne sa,alebo mu zabehne a nechce caj ani vodu iba mliecko poradte mi prosim vas ci je to zle ze nechce pit caj alebo vodu,cika do plienky cize dehydrovany nieje ako dostat donho tekutiny,skusala som vsetko mozne aj lyzicku a nic iba mliecko pije dufam ze sa mu nemoze nic stat dakujem za skoru odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Možno odo mňa kruté ale pravdivé: decko je múdrejšie ako osoba, ktorá vám povedal, že mu okrem mlieka máte dávať aj niečo iné v tomto veku.
  Teda mlieko mu úplne stačí ako zdroj výživy aj zdroj tekutín. Žiadnu vodu ani čaj mu nie je potrebné dávať!!!!!!!!!!!!!!!!!!Samozrejme, keď je zdravý a nemá horúčku alebo hnačku.

 • Antibiotiká

  , Autor: Zdenka

  Dobrý deň.Mame problém s podávaním antibiotickych sirupov.Moj syn má 18 mesiacov a pri podávaní sirupa ho za každým vyvracia,dokonca som mu skúšala dať aj do čaju a bez úspechov,teraz mi odmieta piť tekutiny nakoľko má aj horúčky.Upozornila som na to aj našu pediatricku lenze ona si tvrdila svoje,že musím byť trpezlivá atď.Viete mi poradiť ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to veľmi ťažké, ak dieťa potrebuje antibiotiká, musí ich užívať.
  Niektoré sirupy sú naozaj so zvláštnou chuťou,niekedy sa v rovnakom zložení, respktíve s rovnakým spektrom účinnosti dá predpísať iný preparát a ten dieťa akceptuje. Môžete sa poradiť s lekárom. Zatiaľ sa vždy nakoniec podarilo dieťa presvedčiť, aby liek konzumovalo. Aj za cenu toho, že sa mu sľúbi odmena, alebo sa trocha postraší nemocnicou. Ak však má antibiotiká užívať, teplotuje a stále antibiotika vracia, neostáva iné ako hositalizácia a podávanie antibiotika do žily.

 • Streptokok B a novorodenec

  , Autor: Zuzana2502

  Dobrý večer. Prosím vás potrebovala by som objasniť zopár vecí ohľadne mojej dcérky. Počas tehotenstva som mala pozitívny test na streptokoka skupiny B. Počas pôrodu mi boli podané antibiotiká. Na prepúšťacej správe boli uvedené vykonané vyšetrenia ktoré by som potrebovala vysvetliť. Klinický materiál(špecifikácia)žal.obsahu aeróbna kultivácia nález pôdy ostali sterilné. Mykologia nález negatívny. Kultivácia po pomnožení žal.obsah nález eschericia coli. Výter ucho kultivácia po pomnožení aj aerobna kultivácia nálezy pôdy ostali sterilné a mykologia negatívny nález. Z pôrodnice bolo doporučené očkovanie proti rotavírusom. Prosím vás môžete mi objasniť či je dcérka podla týchto výsledkov v poriadku a prečo má byť zaočkovaná proti rotavírusom? A ešte by ma zaujímalo čo znamená usg coxy: Coxy II.a? Ma klbiky v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tie nálezy boli pravdepodobne aj z vašich vyšetrení, nález z uška bol od bábätka. Všetky nálezy sú v poriadku a dieťatko nie je nijako ohrozené podľa uvedených výsledkov.
  USG coxy II a znamená, že tam nie je porušený vývin bedrových zhybov ale je potrebné ešte kontrolné vyšetrenie, ktorého termín určí ortopéd, ktorý dieťa vyšetroval.
  Očkovanie proti rotavírusom nesúvisí nijako s uvedenými nálezmi. V jednej našej pôrodnici veľmi správne poučia mamičky a aj to napíšu do správy, že je vhodné očkovaie proti rotavírusom, pretože toto očkovanie chráni deti proti závažnej infekcii, ktorý je spôsobená rotavírusom a prejaví sa ako vysoká. eplota, hnačka, vracanie, zväčša aj kašeľ a nádcha a čím je dieťatko menšie, tým je pravdepodobnejšie, že liečba bude musiť prebiehať v nemcnici na infekčonom oddelení. V krajnách tretieho sveta je toto ochorenie zodpovedné za tisícky úmrtí detí do roka. Vaša lekárka by vás mala poučiť o spôsobe a čae očkvania. Podávajú sa dve alebo tri látky, podľa výberu očkovacej látky, očkovacia látka sa aplikuje tak, že dieťatko vypije malé množstvo tekutiny, odstup medzi podaním očkovacej látky je namenej štyri týždne , očkovanie začína v druhom mesiaci ale musí byť ukončené vo veku šesť mesiacov. Jedna očk látka stojí cca 40 euro, ale poisťovňa všetko nad 10 euro po vyučtovaní rodičom vráti.

 • hnacka

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,dcere ma 4dni hnacky,niekedy su do zelena,ma bolesti bruska.Prvy den mala teplotu 39,8.na druhy den klesala.Teraz ma do 37,5.Crp sa jej ale zvysilo na 48.Robili jej vyter z konecnika.Kazdy lekar mi odporuca ine lieky na hnacku,uz som z toho zufala.Dnes sa jej 2krat objavila krv pri vytierani zadocka,no hnackuje uz menej.Zacala castejsie aj cikat.Moc ma ako tak v poriadku len vykazuje miernu dehydrataciu.Tekutiny neustale doplname.dakujem za radu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, ako hodnotíte dehydratáciu a ani ste nenapísali ako staré je dieťatko. Dehydratácia u dieťaťa do jedného roka je dôvodom ihneď na návštevu lekára. Hnačka sa lieči zásadne diétou, podávaním tekutín a rehydratačného roztoku / kulíšek, humana/, taktiež u menších detí ORS roztokom od firmy HIPP, u kojencov ryžovým odvarom. Odporúčam podávať enterinu, kým hnačka neustúpi a potom najmenej tri týždne niektoré probiotika. Dôležitá je dostatočná rekonvalescenica a postupná realimentácia - teda postupný návrat k bežnej strave.
  POdľa informácií o ochorení sa pravdepodobne jedná o salmonel=ozu alebo campylobakteriózu. Je potrebné pátrať po diétnej chybe - teda konzumácii nevhodného jedla.

 • Rozbitá pusinka

  , Autor: ivka.kristof

  Dobrý deň pani doktorka. Môj 11 mes. syn spadol a pri páde si zahryzol do pusinky. Rana mu začala krvácať, ale po chvíli to prestalo, vypláchla som mu pusinku, pretože mal krv aj v nej. Moja otázka teda je, čím mu to ošetriť a či je nutná návšteva doktora. Teraz sa mu tam vytvoril akýsi biely ,,povlak´´. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pokiaě nemá teplotu, normálne prijíma tekutiny / a ako tak aj jedlo/ nie je potrebné navštíviř lekára. pusinka sa vcelku rýchlo hojí. Neviem presne kde je rana, niekedy pomůže lokálne podávař cebion multi kvapky, sú olejové a obsahujú vitamin A a E, čo napomáha hojeniu. Treba to dávař cca týždeň, vtedy nemusíte dávař vigantol, Virttamin D je v nich obsiahnutý

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: