Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nedostatok B12

    , Autor: Jane_elis

    Dobrý deň,

    Mám 4mesačné dievčatko, plné dojčené. Pred mesiacom začala mať krčovité stavy (ruky v päsť a nad hlavu, jedna vyššie ako druhá a oči prižmúrené a dohora), trvalo to vždy asi 2sekundy. Okamžite sme išli na pohotovosť, hospitalizovali nás na neurológií. Výsledná diagnóza: nedostatok B12 a reflux. 4týždne jej mám dávať kvapky B12, kyselinu listovú a Bkomplex. Pred týždňom mi vypľula asi 5dni po sebe B12 a opäť nastali kŕče. V nemocnici odomňa chcú, aby som jej 2týždne pred kontrolou(2.december) už vitamíny nedávala. Ja nechcem, aby sa trápila. Nikto mi nevysvetlil čo tie stavy sú, či jej škodia a ani nikto neskusil vyšetriť mňa prečo som zlý distribútor B12 (pravidelne jem mäso aj vajcia). A nikto neberie v úvahu, že celý stav začína tým, že drží hlavu naklonenú k ľavému ramenu, akoby ju seklo v krku. Na reflux jej dali gastrotuss, ktorý jej mám dávať 15min po každom jedle. Lenže ona na prsníku zaspáva a je spokojná, priberá, nevidím dôvod pchať do nej sirup.
    Naša pediatrička sa o ňu nezaujíma, prosím, ako by ste v tejto situácií postupovali?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nemôžem uveriť tomu, že vaša pediatrička sa o ňu nezaujíma.
    Mám málo informácií ale faktom je, že hladina viataminu B12 sa dá vyšetriť, a ak bude nízka netreba kvapky ale podávať B12 v injekciách do svalu. Keď je spokojná, netreba nič riešiť len sledovať opakovane u neurológa a znova opakujem vyšetriť hladinu vitamínu B12