Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Kedy

  , Autor: Zdenka

  Kedy je ten spravny cas odlozit cumel, flasu s cumlom na mlieko a flasu so slamkou na ostatne, zohnat nocnik a ucit pit z pohara a krmit sa prosim vas?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to prísne individuálne.
  Je samozrejmé, že cumeľ, fľašu s cumľom fľašu so slamkou je naozaj vhodné zrušiť najneskôr v batoľacom veku!!!!! Niekedy deti už cez deň cumeľ nemajú ale nevedia bez neho zaspinkať, aj toto by som dieťatku okolo druhého roka veku vysvetlila a cumeľ odstránila. Dieťa je v tomto veku schopné vysvetlenie pochopiť.
  Piť z pohárika sa môže učiť od deviateho mesiaca veku. Keď začíname bez mliečne príkrmy, tak už kŕmime lyžičkou, teda od piateho mesiaca. Niekedy je dobré už vtedy dať dieťatku do ručičiky druhú lyžičku, aby videlo čo to je a na čo to slúži. Samozrejme samostatné papanie je tiež individuálne, niekedy začína ručičkami, nie lyžičkou a príborom. Dieťa treba viesť ale nechať mu aj dostatočný priestor na jeho vlastné rozhodnutie a kreativitu.
  S návykom na nočník je to ťažšie, dieťa musí v určitom zmysle dozrieť, aby ovládalo vonkajší zvierač a tým vedelo stolicu a močenie regulovať a hlásiť. Je to dlhodobý proces často, nič netreba urýchľovať a postupovať veľmi opatrne, niekedy aj dlhšie obdobie.

Podobné otázky

 • Protilátky proti laktóze

  , Autor: jarka83

  Dobrý deň. Prosím o radu. Môj synček má 4 a pol roka, výška 94 cm a len 14 kg. Poprosila som našu pediatričku o odber krvi, či je všetko v poriadku, keďže skoro vôbec nepriberá- za rok tak cca 1 kilo. Dosť málo papá, ale má aj dni, kedy papá pekne. Nebýva unavený a vládze neskutočne veľa behať.
  Pri rozbore krvi mu vyšiel krvný obraz úplne v poriadku, taktiež glukóza a železo v poriadku. Robili mu rozbor aj na celiakiu, štítnu žľazu a toto bolo ok. Avšak vyšli mu pozitívne protilátky proti laktóze igA okolo 2- prvýkrát 1,9 a pri kontrolnom odbere o 3 mesiace 2,02. Norma je okolo 1,5. Zatiaľ som nezaregistrovala, aby mu mlieko či mliečne výrobky robili nejaké potiaže, ale hneď sme začali kupovať bezlaktózové mliečne výrobky. Naša pediatrička povedala, že len máme dodržiavať dietu.
  Myslíte, že to stačí? Nemusíme s tým ísť na gastro vyšetrenie? A tiež by ma zaujímal Váš názor na jeho váhu. Len doplním, že sa narodil o mesiac predčasne s vádou 2500 g. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Protlátky proti laktóze je nezmyselné vyšetrovať. Laktóza je cukor nie bielkovina, takže protilátky proti nej sa netvoria, je to len laboratórne vyšetrenie, ktoré nič nevsvetľuje. Ak dieťa priberie za rok 1 kg v uvedenom veku považovala by som to za normálne. Ak nemá prejavy neznášanlivosti mlieka, hlavne bolesti bruška a hnačku určite by som neuvažovala o neznášanlivosti mlieka a potrebe bezmliečnej alebo bezlatózovej diéty. Neznášanlivosť laktózy sa vyšetruje úplne inak: laktózotoelrančným testom alebo pri ťažkostiach stačí vyradiť mlieko a ak to pomôže je diagnóza jasná.
  Chlapček je na svoj vek drobný a aj primerane tomu menej váži. Záleží aj na tom, akí ste vy,rodičia. Je potrebné ho pravidelne každé tri mesiace vážiť a merať v ambulancii na správnom meradle a váhe, robiť graf hmotnosti a ak je pod tretím percentilom, čo sa ukáže na grafe, je potrebné ho odslať na endokrinológiu na vyššie pracovisko.

 • Tri otázky

  , Autor:

  Dobrý deň.

  Chcela by som sa Vás spýtať 3 veci:
  1.) Odkedy môžem urobiť malému krupicu z kravského mlieka, lebo tá z Beby mu nechutí.
  2.) Môžem zobrať ročného synčeka na plávanie normále na kúpalisko? Do detského bazéna, samozrejme. Lebo už pol roka čakáme na baby plávanie a stále sme v poradí. Už ani neverím, že sa tam dostaneme.
  3.) Už asi mesiac má suché a červené líčka. Myslela som, že je to zo sliniek, lebo strašne slintal, ale začalo sa mu to vyhadzovať aj na ramienku. Dávam mu na to kalciovú mať a je to lepšie, ale nemizne to. A neškrabe sa, tak ho to asi nesvrbí. Mám ísť s ním na kožné alebo skúsiť inú mastičku?

  Veľmi pekne Vám ďakujem za všetky odpovede a želám krásny večer.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  1. od druhého roka veku
  2. ani nie je potrebné sa tam dostať!!!!! Ideálne mu napustiť doma vaňu a hrať sa s ním vo veľkej vani. Do roka na kúpalisko iste nie! Po roku je to stále riziko, že tam niečo chytí ale už sa dá....len nie do termálneho.
  3.Kúpte ho čistou vodou a po kúpeli natrite ideálne 1% kyselinou miečnou,/ to by vám mala vedieť napísať vaša lekárka / ostatne tej by ste ho mali aj ukázať s tou suchou kožou, so všetkým na koži netreba hne´d utekať ku kožnému lekárovi, každý lekár má skúšku z kožnej medicíny!!!!/ alebo ho po kúpeli prípadne aj ráno natrite modrou indulonou alebo excipial lipolotion z lekárne.

 • Jednostranný jedálniček

  , Autor: Evelynne

  Dobrý deň,
  syn ma 3 a pol roka a vždy to bol nejedák. Absolútne odmieta hocaké ovocie v akejkoľvek podobe a posledné 3 mesiace aj zeleninu. Predtým mi papával zeleninu aspoň vo varenom/dusenom stave na obed a večeru, ale odvtedy ako keby uťalo a chce jesť len cestoviny s mäsom/červenou šošovicou, suchý chleba a na večeru krupicovú kašu. Takýto jedálniček má už asi 3 mesiace a som už zúfala z neho. Keď mu zamaskujem nejakú zeleninu do taniera, hneď mi na to príde a piští. Z ovocia mi zje len citrónovú šťavu na lyžičke (dám mu asi 4-6 denne)a ešte mu dávam dve lyžičky tekvicového oleja (ten mu chutí). Má rád aj piškóty alebo špaldové jablkové keksy, všetky ostatné sladkosti odmieta, čo je čudné ale na druhej strane som rada a neponúkam mu to. V škôlke zje 2-3 lyžičky obeda aj to len keď je ryža s mäsom alebo nejaké cestoviny, iné nezje. Hodnoty železa ma mierne pod stanoveným limitom, dr. nám povedala, že to je OK a nemusí brať železo ako doplnok. Chcem sa spýtať, či by nebolo vhodné mu podávať nejaké doplnky výživy, lebo takýto jedálniček mu určite nepokryje dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Mohli by ste mi poradiť aké? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti niekedy naozaj jedia stále to isté, pokiaľ to obsahuje všetky živiny, nie je potrebné to riešiť. Na druhej strane vieme, že deti cca do troch rokov odmietajú nové druhy jedál, hovoríme tomu neofóbia.
  Citrónovú šťavu by som obmedzila na maximálne dve lyžičky denne. Skúste mu ponúknuť čistú ovocnú šťavu aj z iného ovocia.
  Teraz v zime mu nezabudnite podávať vitamín D dve kvapky denne, zapiť mliekom. Môžete podávať aj komplex vitamínov v kvalitnom preparáte z lekárne, ideálne cebion 2x multi len neviem, či ho momentálne majú.

 • Kravské mlieko ?

  , Autor:

  Dobrý deň mám 8 mesačnú dcérku ktorá vôbec nechce piť umelé mlieko už som Humenská asi 10 teraz sme na Nutrilon ár ...vipije možno 60 tri krát za deň dakedy ani nie ..v noci sa budí pije trošku lepšie ale dneska som jej dala kravské v krabičke a vipila skoro 120 .čo si o Tom mislite ...a keď bola malá dr.hovoeila že má reflux takmpeeyo sa bojím ale už nemá žiadne priznaki skbor by som povedala že jej ten reflux odstúpil už ..a koľko by mala vipit keď má osem mesiacov viem že určite viac než 60 ale neviem čo mám robiť nedá sa ..ona nechce

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite by som jej nedávala krabicové mlieko z bežnej siete obchodov ani trvanlivé ani čerstvé!!!!!! 60 ml niekoľkokrát denne je úplne v poriadku. Ak má dieťa kvalitnú stravu, týždenne denne mäso cca 30 gramov, ovocie, zeleninu, mliečnu obilninovú kašu, po deviatom mesiaci môže aj jogurt, od ôsmeho mesiaca dvakrát týždenne žĺtok, tak mlieka viac nepotrebuje a už vôbec nie krabicové!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Nechuť do jedla

  , Autor:

  Prosím poraďte amoja osem mesačná dcéra nechce Kit mlieko je na umelom mlieku už som vyskúšal viac druhov no ona vždy vipije len 30 najvac 60 alebo 90 ml podľa mňa je to málo a to veď deň možno dav krát dakedy len raz a cez noc si dá dva tri razí po 60 a to je všetko dakedy má takí deň že zje dačo polievku či jogurt a dakedy ani to .prosím o radu alebo finticku dajaku že ako môžem dosiahnuť aby píla to mliečko ..a ešte sa chcem opýtať koľko krát by mala byť kŕmenia keď má osem mesiacov a koľko napr mlieka ..a koľko jedla...a ešte mám otázku keď Len napr.jogurt ktorý má 100gramov koľko by to bolo mlieka je to na rovnako že keď zle 40gramovy jogurt tak to má akokeby vipila 50ml mlieka ?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Jogurt a mlieko je v množstve približne rovnaké.
  Papať by mala 5x denne, prípadne ešte pred spaním ako druhú večeru mlieko, alebo ak papá v noci je to v poriadku. Treba sa riadiť podľa hmotnosti, ak priberá, nepotrebuje viac ako apá, v každom prípade mlieko môžete nahradiť mliečnou kašou, ráno aj večer a musí papť dostatok bez mliečnych príkrmov, teda mäsovozelninový príkrm / každý deň cca 30 až 50 gramov mäska/ a ovocie. V tomto veku už môže žĺtok, dvakrát týždenne polovicu uvareného žĺtka do mäsovozelninového príkrmu, nevynechávame mäso. Nemá okrem vody piť žiadne čaje!!!!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: