Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Kedy

    , Autor:

    Kedy je ten spravny cas odlozit cumel, flasu s cumlom na mlieko a flasu so slamkou na ostatne, zohnat nocnik a ucit pit z pohara a krmit sa prosim vas?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to prísne individuálne.
    Je samozrejmé, že cumeľ, fľašu s cumľom fľašu so slamkou je naozaj vhodné zrušiť najneskôr v batoľacom veku!!!!! Niekedy deti už cez deň cumeľ nemajú ale nevedia bez neho zaspinkať, aj toto by som dieťatku okolo druhého roka veku vysvetlila a cumeľ odstránila. Dieťa je v tomto veku schopné vysvetlenie pochopiť.
    Piť z pohárika sa môže učiť od deviateho mesiaca veku. Keď začíname bez mliečne príkrmy, tak už kŕmime lyžičkou, teda od piateho mesiaca. Niekedy je dobré už vtedy dať dieťatku do ručičiky druhú lyžičku, aby videlo čo to je a na čo to slúži. Samozrejme samostatné papanie je tiež individuálne, niekedy začína ručičkami, nie lyžičkou a príborom. Dieťa treba viesť ale nechať mu aj dostatočný priestor na jeho vlastné rozhodnutie a kreativitu.
    S návykom na nočník je to ťažšie, dieťa musí v určitom zmysle dozrieť, aby ovládalo vonkajší zvierač a tým vedelo stolicu a močenie regulovať a hlásiť. Je to dlhodobý proces často, nič netreba urýchľovať a postupovať veľmi opatrne, niekedy aj dlhšie obdobie.