Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,683 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • zapachajuci pot

  , Autor: odbornik2

  dobry den pani doktorka,
  dcerka ma 5r, posledne 2m trpi nechutenstvom, schudla cca 2kg za 2m. ma dlhodobo zvacsene krcne mandle a stale akokeby bola zachripnuta. je unavenejsia a viac sa pri namahe zadycha. dnes som si vsimla, ze pod pazuchou zapacha silnym potom ako dospely. zijeme v zahranici, bola u orl lekara povedal, ze aj ked su mandle velke nie je potrebne vyberat, aj ked sem-tam zakasle, alebo zachripne. pokial nie su horucky alebo silne anginy. na sk je robili krvny obraz a ten mala okrem mierne zvysenych trombocitov v poriadku. neviem, ci to spolu suvisi, mava traviace tazkosti v podobe palenia zahy, alebo casteho ckania. narodila sa v case, ked sa uz robil screaning na cysticku fibrozu, napriek tomu sa bojim, aby to nebolo nieco vazne. doteraz prospievala celkom dobre. bojim sa, aby to nebolo nieco vazne. moze sa cyst fibroza pri screaningu u novorodenca prehliadnut? teda mam namysli, ci sa moze stat, ze ukaze negativne a opak je pravdou. dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V medicíne je všetko môžné a môže sa stať, že sa cystická fibróza v skríningu neodhalí. Neviem prečo pomýšľate práve na toto ochorenie, máte ho v rodine? Je naozaj nezvyčajné, aby dieťa v tomto veku schudlo tak ako to popisujete. V každom prípade by som dieťa podrobne vyšetreila, nie len krvný obraz ale aj iné parametre. Závisí aj na tom, aké má iné príznaky: kašeľ, zvracanie, hnačka, zápcha a podoabne. Iste by som vyšetrila aj možnú celiakiu.

Podobné otázky

 • zapáchajúci pot

  , Autor: Janka77

  Dobrý večer pani doktorka, chcela by som vás poprosiť o radu, dcéra má 7 rokov a pri fyzickej aktivite (stačí jej trošku pobehať) sa potí pod pazuškami takým kyslím zapáchajúcim potom ako u dospelého človeka, dosť som z toho zúfalá stačí, že pri mne stojí a dosť je to cítiť. Samozrejme, že sa každý deň sprchuje, ale keď príde zo školy vždy je zapotená. Kúpila som jej v drogérii antipersirat (guličku) na prírodnej báze (značka alverde) je to pre dospelých lebo pre deti som nič nenašla, ešte sa opýtam v lekárni. Nie som však s tým veľmi stotožnená lebo všeličo sa popísalo o používaní antiperspirantov ako škodia a nie to ešte, aby to používali deti. Zatiaľ som jej ho dala len raz a radšej sa chcem najskôr poradiť, aby som dcérke nejak neuškodila. Vopred ďakujem sa každú cennú radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Každý má iné mikrbiálne osídlenie, inak reaguje jeho organizmus pri potení a podobne. Odporúčam okrem úzkostlivej hygieny, ktorú určite dodržiavate aj podávanie probiotík, dlhodobé, môže zmeniť mikrobiálne osídlenie organizmu. Okrem toho odporúčam excipial deo forte, po sprchovaní každý deň prvý týždeň, potom niekoľkokrát týždenne, zabraňuje nadmernému poteniu. Môže sa stať, že situácia bude naozaj nevyriešená aj týmito jednoduchými radami, potom je namieste konzultácia s lekárom, eventuálne odborné vyšetrenie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: