Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • problém so zaspávaním

    Prosím o radu, či postupujem správne- moja dcérka má 5 mesiacov a za posledné 2 mesiace som sa asi nechala zmanipulovať a uspávala som ju v kočári a teraz nevie absolútne zaspať inak. Keďže aj v kočari je to čoraz ťažšie, odhodlala som sa ju "naučiť" zaspať v postieľke. Absolvovala som to úspešne aj s mojím synom, ktorý zasa dovtedy zaspával len pri kojení, ten sa prvý deň vyplakal a bolo ok. Lenže Ninka už tretí deň narieka, slzičky jej zväčša nejdú a stalo sa už aj to, že prevriaskala 2 hodiny, úplne sa prebrala, riadne sa naobedovala/mrkva,zemiak/ a potom zaspala pri pití mlieka . Do postieľky ju ukladám pri náznakoch ospalosti, vrieskať začne až po chvíli po mojom odchode/chvíľku sa hrá, obzerá/, ja ju kontrolujem cez vysielačku s obrazovkou a chodím ju cca á 5-10 minút pohladkať, podať dudel , ale mám pocit, že niekedy ju môj príchod akoby ešte viac rozčúlil a niekedy zase už je tak unavená, že sa mi ju podarí hladkaním uspať. Dosť mi to drása nervy, snáď sa to už prelomí....len či jej s tým nespôsobím nejakú traumu? Inak je to veľmi zlaté usmievevé dieťatko...

    Vďaka za odpoveď, možno potrebujem len povzbudiť a ukľudniť, ubezpečiť sa, že jej tým neublížim....

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ste citlivá mamička, ktorá chce pre svoje dieťa len to najlepšie. to je dobre. len keď tie detičky sú každé iné a čo platio na jedno, neplatí na druhé. To uspávaní v kočiarku naozaj nebol dobrý nápad. Teraz je už taká veľká, že vie dať jasne najavo, čo sa jej páči a čo nie. Ke´dže ju však stále uistíte o svoje blízkosti, iste nie je traumatizovaná, skôr len nahnevaná a skúša ako by presadila svoje. uspávanie detí je často ťažký oriešok. Veď prečo máme uspávanky, aj staré, krásne, pretože deti sa vždy nejako uspávali, spevom hojdaním, nejakým rituálom /podaním cumlíka, plienočky do ručičiky, oblúbenou hačkou/. Tak sa pokúste zistiť aký rituál by vyhovolal Ninke a potom to budete mať vyriešené, Možno keď pri nej chvíľu ostanete, pohladíte ju, alebo dáte uspávanku.