Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Grckanie cez nostek

    Dobry den, syncek ma 7 tyzdnov, dnes v noci zacal plakat a zistila som, ze mu tecie mliecko (dokrmujeme susenym) cez nostek, neviem ci sa kvoli tomu aj nedusil. Z pusinky mu nic netieklo, spinka hlavickou na plienke a ta bola sucha. V minulosti sa mi uz 2x stalo po papani ze jedlo prudko vygrckal a islo mu to aj cez nostek. V tomto pripade to bolo vsak 2 hodiny po jedle a po odgrgnuti. Vystrasilo ma to, ze sa moze niekedy zadusit, ak v noci rozospata v tme nezistim, ze mu tecie mlieko z nosa, lebo vacsinou mrnka, placka a ked ho pohladkam spi dalej.Ako sa to mohlo stat, mohol sa zadusit a hlavne co robit preto, aby sa to neopakovalo, prip. mam ho davat vyvysenou hlavickou spat, aby mu to stieklo, ak sa to este stane? Maly spinka na boku, ale tento raz to nepomohlo a dusilo ho to. Dakujem. Zuzana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To, že grcká aj cez noštek je logické, v určitom mieste sa cesty z nošteka a pusinky spájajú. Hlavne nesmie spinkať na brušku. je vhodné ho uložiť do zvýšenej polohy, so zvýšenou hlavičkou tak, že podložíte predné nohy postieľky, v žiadnom prípade nie na vankúš.
    Ak grcká je potrebné sledovať prírastky hmotnosti. Pri nejasnostiach sa pora´dte s vašim lelkárom.