Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • HERPES ZOSTER a ovčie kiahne

    dobrý deň pani doktorka,mám otázku-pred mesiacom som prekonala herpes zoster na tvári /vraj mám veľmi zníženú imunitu/,bola som preliečená Zovudexom + mastičkou altargo..Kožná lekárka sa ma opýtala,či sú deti /20 mes./očkované proti ovčím kiahňam,ak nie,vraj mám do 3 týždňov očakávať u nich ovčie kiahne.teraz neviem- je to vyše mesiaca od prvých príznakov môjho herpesu a ovčie kiahne nikde.tak buď majú moje deti dobrú imunitu,alebo to nebol herpes,alebo herpes u dospelých nemá nič spoločné s detskými ovč,kiahňami ? neviem,vysvetlíte mi to prosím ???
    ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vyvolávateľom je ten istý vírus ale nebýva to tak, že by sa po herpes pri kontakte s deťmi kiahne objavili. Problematika týchto infekií je veľmi zložitá a nedá sa to celkom presne určiť ani vysvetliť. neobávajte sa. Skôr naopak je možné, ak majú deti kiahne, dospelý s oslabenou imunitou dostane od nich herpes zoster.