Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nakazlivost ovcich kiahni

    dobry den :)

    mam 2 a pol rocnu dcerku a momentalne som v 24. tyzdni tehotenstva. nasi bratranci dostali ovcie kiahne. starsi uz pravdepodobne nie je infekcny, u mladsieho sa prepuknutie choroby ocakava kazdym dnom. v kontakte s nimi sme uz dlhsie neboli, takze dcerka nakazena nie je. chcem sa ale spytat ci mozu byt stari rodicia, ktori bratrancov navstevuju, nejakym sposobom prenasaci choroby. tiez by ma zaujimalo ci moze byt pre nas nebezpecne ak ideme na navstevu k starym rodicom a trebarz den predtym tam boli nasi chori bratranci. neviem ako dlho tie bacily prezivaju...

    viem, ze su to take hypoteticke a mozno az trosku paranoidne otazky, ale kedze by som naozaj v mojom stave nerada riskovala akukolvek dcerkinu chorobu, dost ma to zaujima

    velmi dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Prenos je možný len z chorého človeka alebo človeka dva dni pred vypuknutím ochorenia na iného človeka. Ak ste kiahne v detstve prekonali, nemáte sa ani kao tehotná čoho obávať. Starí rodičia by nemali byť prenášačmi ochorenia. Je to stále nie celkom preskúmané ochorenie, pretože úzko súvisí s pásovým oparom, ktorý je zase častý u starších ľudí, samozrejme až po šesťdesiatke, neviem ako starí sú prarodičia.