Pleť
, Autor: Registrovaný používateľdobrý deň.Moja jedenásť ročná dcéra ma na čele pupáčiky a občas na nose.Chcem sa opýtať či v takomto veku už môže používať nejaké prípravky ako pleťovú vodu alebo ako jej mám pleť čistiť proti tímto pupáčikom?
Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
dobrý deň.Moja jedenásť ročná dcéra ma na čele pupáčiky a občas na nose.Chcem sa opýtať či v takomto veku už môže používať nejaké prípravky ako pleťovú vodu alebo ako jej mám pleť čistiť proti tímto pupáčikom?
Ak nie sú zapálené, je vhodná bežná kvalitná kozmetika na ošetrovanie akné. Ja som svoje deti už v tomto veku / aj syna/ brávala na odborné čistenie ku kozmetičke. Mám s tým dobré skúsenosti.
Dobry den p. Mudr.,
neviem ci je to vhodna otazka pre vas,ale opytam sa.
Moja dcerka kt.ma2,4mesiaca uprednostnuje otca pred mnou mamou?
Neviem ci je to normalne,alebo ci niekde robim chybu?
Stale spomina otca,aj v noci ked sa prebudi hlada otca. Ked manzel odchadza do prace tak ani odist nemoze co chce ist s nim.
Co mam robit??? dakujem za cenne rady
Predpokladám, že má dva roky a štyri mesiace. Také výrazné uprednostňovanie jednho z rodičov, teda hlavne otca som zatiaľ neriešila. Ale pravdepodobne nie je ani čo riešiť Ste iste pekná, kompletná rodina, súdržná. Vy znamenáte pre dieťa tú každodennú istotu, s vami prežíva "bežné" veci ako je papanie, ukladanie, prebaľovanie, prechádzky, občas musí počkať, ak máte nejakú prácu a ocko príde a venuje sa len jej, je s ním zábava, žiadne povinnosti, tak sa jej to viac páči. Je to prirodzené, nie je to žiadny chorobný príznak alebo niečo, čo treba riešiť.
Dobrý deň, mám dilema okolo výživy môjho 10-mes. dieťaťa. Všade sa uvádzajú rôzne rady, recepty pre dojčatá, niekde aj isté zoznamy vhodných potravín alebo úpravy. Avšak nikde to nieje kompletné, preto mám v otázke výživy niekoľko „dier“, otázok, ktorými si niesom istá. Isteže väčšinu vecí dáva matka dieťaťu ako uzná za vhodné, ale sú aj potraviny, pri ktorých nechcem riskovať.
Chcela by som vás teda poprosiť, či by ste mi k jednotlivým potravinám/zložkám (nižšie uvedené)mohli uviesť, od akého veku je to vhodné konzumovať. Prípadne pri niektorých nejednoznačných aspoň do akej miery organizmu škodia a čo môžu dieťatku spôsobiť.
A ešte jedna otázka ohľadom výživy – keď je niekde uvedené, že potravina je „nevhodná“ pre určitú vekovú kategóriu znamená to, že dieťa vôbec potravinu nesmie zjesť pretože by ho to mohlo vážne ohroziť, alebo je to len kvôli tomu aby sme sa vyhli možným alergiám a menším ťažkostiam?
-Ryby (morské, sladkovodné)
-kravské mlieko + výrobky (syry, smotana, bryndza...)
-mäso (ktoré druhy)
-zelenina ako: rajčiny, paprika, kapusta, cvikla
-červené ovocie (jahody, maliny, černice...)
-citrusy
-tropické ovocie (ananás, mango, kiwi..)
-soľ a cukor! (odkedy už nezaťažujú pečeň?)
-koreniny (pepř, paprika, kari, škorica...)
-cesnak, zázvor
-prídavky ako ocot,kypriaci prášok, konzervanty..
-čisté kakao (kakaový bôb je predsa zdravý)
-pečivo (je tam veľa prid. látok, kvasnice atď)
-celé vajcia (žltko+bielko)
-orechy, gaštany, zrniečka,luskoviny, sója...
-hrozno a iné bobule
-hríby
Ak je nevhodná určitá potravina, je to dané jej zložením / napríklad údeniny spôsobom spracovania a použitej tzv. mäsiarskej soli/ a nie je vhodné podávať ju deťom do určitého veku
ryby oba druhy v našom teritoriu od jedného roka
kravské mlieko ako mliečna porcia až po treťom roku, dovtedy len formula, do varenia bežná smotana, mlieko po roku, tvaroh a čerstvé syry po roku, tavené syry po druhom roku, bryndza po treťom roku, zrejúce syry typu camembert po šiestom roku
mäso všetky druhy, čerstvé, bravčové nie mastné, zverina z dobrého zdroja, veterinárne skontrolovaná, riadne varená
zelenina po roku bežná, vždy podľa churi a záujmu o konzumáciu u dieťaťa
červené ovocie po roku, sledovať reakciu, podobne ako citrusy a tropické plody. U detí s alergiou alebo pozitívnou rodinnou anmnézou na alergie / hlavne potravinové/ až po treťom roku
soľ nezaťažuje pečeň ale obličky, solíme od roka, cukor tiež nezaťažuje obličky, nie je vhodné ho podávať veľa, ale bežne sa môže od roka, do roka by sa mohol tiež, ale nie je čo sladiť.
koreniny bylinkové a nepálivé od roka, pálivé v dospelosti
cesnak po treťom roku / ak je vo váre, nekonzumuje sa od roka/ fašírka, strukoviny/, zázvor najskôr po treťom ideálne až šiestom roku,aj neskôr, je pálivý
prídavky v malej miere po roku pri prechode na roidnnú stravu, ale veľmi opatrne!
kakao po roku v koláčiku, ale nedávať čokoládu, najlepšie do troch rokov
jednoduché pečivo po roku / niekedy aj do roka, pozor na zabehnutie/, celozrnné, tmavé až po piatom roku
celé vajce po roku
orechy a podobne po roku u nealergických detí, ale pozor na vdýchnutie, musia byť primerane upravené, aby ic dieťa nevdýchlo
hrozno od roka/ niekedy aj pred rokom/ ale ošúpané bez jadierok, podobne aj iné bobule
hríby najskôr po šiestom roku života
Dobry den pani doktorka, moj syn sa narodil so znamienkom na rucke. Podla slov rodinneho lekara ale aj osetrujuceho pediatra by sa takyto druh znamienka mal casom vstrebat. Ako vsak syn rastie (uz ma 16 mesiacov), rastie s nim aj znamienko s tym ze uz nie je zarovno s pokozkou ale je vypukle a rastie mu z neho jeden cierny chlp. Je to pre syna nebezpecne a mam to riesit s koznym lekarom alebo nemam robit nic? Poradite mi prosim aky postup mam zvolit? Synovi znamienko zatial nijako neprekaza. Dakujem, Niky
Ak má priemer vaic ako 1 cm je potrebné ho konzultovať s kožným lekárom, pokial sa jedná o pigmentový névus, čo podľa vášho popisu predpokladám. Ak je to spleť ciev /červené znamienko, oheň/ je potrebné konzultovať detského chirurga.
Dobrý deň, naposledy cca 4.1.2012 bol priateľkin syn na kompletnej prehliadke kde pri meraní jeho výška 140cm a váha 29 kg. V októbri bol na vyšetrení u alergologičky, ktorej sa jeho fyzický vývoj nepozdával, tieto merania znovu realizovala .Pri meraní a vážení zistila, že chlapec meria 143cm a váži 30,50kg.
Vzhľadom k týmto skutočnostiam a celkovému fyzickému rastu od doby predchádzajúceho a posledného merania cca 11 mesiacov chlapec narástol o 3 cm a pribral o 1,5kg (je nadmieru vychudnutý s vpadnutým hrudníkom, pri sede žiadny primeraný svalový tonus mľandravé ruky a trčali mu rebrá, ... )
Z hľadiska informácii podložených vývojovou tabuľkou, v ktorej sa uvádzajú priemerné parametre vývoja chlapcov podla veku (11ročný chlapec má v priemere vážiť do 37kg jeho váha 30,50kg nespadá ani do priemeru vekovej kategórie 9 ročných chlapcov), dosť málo konzumuje, má veľký problém prijímať viac jedla, čo sa podpisuje aj na jeho častej únave a bolestiach hlavy a brucha. Mám dojem, že dieťa vzhľadom na jeho výšku by malo v priemere vážiť aspoň cca do 35kg. Dieťa žije predbežne u otca a starej matky. Mám dojem z rozhovoru s priateľkou a podľa jeho vývinu, že dieťa nemá dostatočný príjem potravy, keďže zje napr. na obed len polievku a trochu druhého jedla, na desiatu polovicu z polovice rožka, trpí nechutenstvom, ktoré môže byť vyvolané aj tým, že jeho otec ako jeho hlavný vzor, nevečeria a nedostatočne dohliada na pravidelný príjem potravy u syna, ktorý sa s ním stotožňuje. Dieťa si neuvedomuje, že sa v období puberty intenzívne vyvíja na rozdiel od otca.
Môžete mi prosím podať informácie, či je jeho fyzický vývoj v norme alebo by už mal viac vážiť. Signalizuje to už podvýživu príp. poruchu prijímania potravy a keď tak akého druhu? Čo navrhujete v takomto prípade? Matka nemá vplyv na množstvo a kvalitu prijímanej potravy u syna.
Celý problém v tejto rodine bude asi inde než v hmotnosti a výške dieťaťa. Ide totiž o to, že výška a váha dieťaťa sú samozrejme dôležité parametre, ale sú aj drobnejšie deti a pritom sú úplne zdravé. Dôležité je aj to, ako sa postupne rast a výška dieťaťa vyvíjali. Ak bol stále drobnejší, nižší a chudší, aj rodičia sú takí, tak by to nemusel byť problém. V tomto prípade však ide o to, že príjem dieťaťa môže byť limitovaný rôznymi vplyvmi, možno aj spormi rodičov, či prehnaným obdivom otca, ktorý je možno štíhly. Neviem to posúdiť. Matka sa iste s dieťaťom aj napriek tomu, že žije s otcom stretáva, mala by sa s ním o jeho výžive rozprávať. Musela by som skontrolovať BMI a jeho úroveň ale na to nemám doma tabuľku, ale podľa inej tabuľky hodnoty výšky a hmotnosti nie sú nijako extrémne v zmysle mínus. Pokúsim sa zajtra ešte odpoveď doplniť. Skontrolovala som si údaje aj podľa tabuliek body mass index. Nie je podvyživený, ale patrí určite medzi chudšie a drobnejšie deti na svoj vek.
Dobrý deň,
mám 4 týždňovú dcérku, ktorej dnes diagnostikovali patauov syndrom. Po tom čo hneď po narodení prežila sepsu(s tým spojené aj apnoické pauzy), sme si mysleli, že najhoršie obdobie už máme za sebou, ale mýlili sme sa.
Mala by som dve otázky:
1. Pri vyšetreniach zistili, že malá má srdiečko OK, zdvojenú obličku, sono hlavy bolo tiež OK. Štatistiky pre tento syndróm nie sú priaznivé, ale chcela by som vedieť, čo všetko máme čakať (priebeh ochorenia).
2. Ako oznámiť 6-ročnému synovi, že jeho sestrička môže kedykoľvek zomrieť? Je to strašné už pre nás s manželom (a to sme dospelí ľudia).
Ďakujem za odpoveď.
Pri tomto syndróme sa jedná o poruchu chromozomov, konkrétne je nadpočetný chromozóm 13. Existujú možnosti pravej trizómie, teda nadpočetného chromozomu v každej bunke, vyskytujú sa však aj nekompletné formy, hovoríme vtedy o mozaike. Podobne ako pri inom, Downovom syndréme, býva výskyt tohto syndrómu častejší pri vyššom veku matky. Už pri predpoklade tohto ochorenia / vyskytujú sa okrem typického vzhľadu aj rôzne poruchy orgánov, kože, podnebia a iných častí tela/ sa diagnóza potvrdí genetickým vyšetrením chromozómov. Z prítomnosti rôznych malformácií orgánov sa odvíja aj celkový priebeh ochorenia a možnosti prežitia, ale zdroje udávajú, že 85% detí s týmto syndrómom zomiera do jedného roka. Neviem presne povedať priebeh, časté sú práve horúčnaté stavy s infekciou močových ciest. Je dôležité, aby rodina podľa ďalej sledovaná na genetickom pracovisku, hlavne v prípade ďalšieho tehotenstva.
Každé takéto ochorenie v rodine poznačí život celej rodiny, rovnako Vás s manželom, ako aj vášho synčeka. už teraz iste veľa času venujete riešeniu problémov dievčatka a on to určite sleduje a cíti. Pri riešení tejto situácie by ste mali vychádzať z temperamentu a vývoja synčeka. Každé dieťa je schopné prijať rôzne veci inak. Niekedy je vhodné celú situáciu dieťaťu priblížiť cez nejakú rozprávku, príbeh alebo cez príklad z prírody. je to naozaj závažná situácia, ktorá vašu rodinu postihla a ak by ste nevedeli ako problém so synčekom správne uchopiť a vyriešiť, je veľmi vhodné vyhľadať detského psychológa. Prajem vám veľa síl pri zvládnutí tejto situácie.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: