Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Pitný režim

    Dobrý den pani doktorka,

    rada by som sa opytala aky pitny rezim by malo mat 18 mesacne dietatko.
    Dcerka od babatka odmieta tekutiny, kojena bola 13 mesiacov tak som to vtedy velmi neriesila, aj ste mi poradili, ze pokial je dietatko kojene netreba mu ziadne ine tekutiny.
    Teraz ma 18 mesiacov ale je to stale rovnake. Ak sa aj napije tak je to jeden hlt a zvysok je viac menej nasilu a s placom. Vypije 430 - 460 ml UM rozdelene na dve davky rano a vecer. Ak by som jej neponukla cez den pit nic ine vobec si nevypyta.
    Vcera napr. vypila okrem mliecka cca 200 ml nesladeneho ovocneho caju a takmer vobec necikala, mala 2 mokre plienky. Casto sa nam stava aj v noci, ze necika a vycika sa az potom rano, ked si vypije mliecko.
    Dcerka sa dost poti, ci sme vonku alebo vo vnutri, byvame totiz v rodinnom dome a v tomto teple mame v byte takmer tak teplo ako vonku.
    Inak nema, ziadny iny problem, hoci aj menej papa ale podla pediatricky je to v norme.Pri prehliadke v 18 mes. mala 10,1 kg a 85 cm.

    Kolko tekutiny okrem mliecka by mala prijat v takycho vyse 30 stupnovych horucavach? Vascinu dna, okrem obeda a poobednajsieho spanku sme vonku na dvore, snazime sa zdrziavat v chladku.
    Bojim sa, ze ak ju budem naozaj nutit pit tak k tomu ziska odpor.
    Dakujem za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak by nemala len dve ocikané plienky, povedal by som neriešiť. Jej potreba vody v tomto veku je 120 ml na kilo. Takže cca liter a dvesto ml. očítajú sa aj tekutiny v potravinách. Ovocný čaj, i keď nesladený nie je vhodný na celú dávku tekutiny, môže tak 50ml, rovnako ako 50ml ovocnej šťavy, Ostatné by mala byť voda. Fakt je, že ak nemá nejak poruchu, mala by si pýtať sama, ke´d je smädná, ak si nepýta, pravdepodobne smädná nie je. Sledujte jej pitný režim ďalej, ale svoj záujem nedávajte pred ńou veľmi najavo, má vás prečítanú a ak si povie, tak nebude piť schválne.