Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • koža

    Dobrý večer, mám 2,5 ročnú dcérku. naše problémi začali keď mala 7 mesiacov. Na koži sa jej objavili vyrážky. presnejšie na nožičke malí pupenček, ktorý pripomínal pluzgierik potom sa jej objavili ďalšie ale všetko mala len na nožičke. Boli sme u kožnej lekárky a povedala, že dcérka má svraba. Dala nám na to sírnu pastu 3 dni sme ju nemali kúpať len každý deň natierať. Potom sme mali śť na kontrolu. Dostala krém na premastenie kože (kyselinu mliečnu), pretože ju mala mierne vysušenú. Problémy s kožou prešli na chvílku potom sa znova objavili (asi po 2-3mesiacoch). Tie isté pupenčeky pľuzgierového tvaru. Vždy sme na tie miesta použili sírnu pastu tá jediná zabrala a pupenčeky prešli. V októbry 2007(mala vtedy 2 roky) sa na malej objavili červené fliačiky najprv za ušami, potom pod pazuchov a neskôr v takých väčších ložiskách na celom tele. Išli sme na pohotovosť kde nám povedali, že dcérka má ružienku a museli sme zostať v nemocnici. Po 4 dňoch nás pustili domov. Príčinu prečo sa ružienka objavila sme sa nedozvedeli. V nemocnici povedali toľko,že to mohlo byť od neakého jedla ale najskôr od čokolády. Žiadne testy jej nerobili. Po pár dňoch sa ale znovu začali ojavovať pupenčeky pľuzgierového tvaru ale teraz na zápästiach a prstoch. Nieje ich veľa max. 3 vedľa seba. Kožná lekárka predpísala krémy ale nezaberali až na koniec zase tá sírna pasta. Potom nám povedala, že dcérka má znovu svraba takže sa zopakovala tá istá liečba. Všetko sme tiež dodržali podľa pokynov. U nikoho sa v rodine ochorenie nepotvrdilo. Zmenili sme prášok pre malú a nepoužívam už ani aviváž. veci jej žehlim ale nič akoby nepomáhalo. Vyrážky na istí čas zmiznú potom sa znovu objavia ale teraz už len 1-2. pomáha jedine tá sírna pasta. Keď sa jej tá vyrážka objavý svŕby ju to ale nie je to také, že by si to vyškriabala do krvy. nechce sa mi veriť,že by sa jej vracal stále ten svrab. Pozerala som si aj materiáli o svrabovy ale vôbec to na malej také neni. Hlavne, že to nemá na celom tele ako na tých fotkách. Teraz to má len na tých zápästiach. A posledný mesiac sa jej to už teraz neobjavilo. Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja absolutne neviem odpovedať na vaše informácie, vlastne otázka ani nepadla. Neviem, či ste pátrali po tom, kde by ten svrab chytila, je to infekčné ochorenie. Zase keď zabrala sírna pasta, diagnóza bola pravdepodobne správna. Ak ju opakovane vyšetruje kožná lekárka, ja nemôžem k tomu nič dodať. Ale s tou ružienkou sa mi to nezdá, pretože proti ružienke bola pravdepodobne očkovaná v 15-tich mesiacoch. Choďte za kožnou lekárkou unovu v tej chvíli, keď sa objaví vyrážka.