Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • hlavicka

    Dobry den. Moja dcerka sa narodila v 37. tyzdni - porod spontanny, avsak s odtokom plodovej vody s vacsim mnozstvom krvi. Dcerka sa jej pravdepodobne nahltala, pretoze mala neustale v stolici krv. Preto bola prevezena do Martina na pozorovanie. Momentalne ma 4 mesiace, krv viditelna v stolici uz nie je ale neustale ma sledovany krvny obraz. Ked sme boli naposledy na kontrole v Martine /predvolanie/, pani doktorka zhodnotila, ze je vsetko v poriadku len hlavicku ma vzadu prelezanu /dorovna skosenu/. Odporucila nam ju polohovat castejsie na bokoch a brusku. Tu nastal problem. Dcerku sa snazim polozit na bok, ale ona sa dovtedy vrti a place, kym sa nevyrovna naspat na chrbatik a potom uz spokojne zaspinka. Ked spi, znova sa ju pokusam dat na bok - to ju vacsinou preberie a mame po spanku. Ako sa da tomu este pomoct? Nejakym cvicenim? Vraj uz vela casu nemame - je pravda, ze sa to da upravit len do 6 mesiacov? nechcela by som, aby jej tak hlavicka ostala - rovna! Druhy problem je, ze nechce byt na brusku! Akonahle ju tak polozim spusti srdcervuci plac. Nepomahaju ani ziadne hracky, ani pesnicky - nicim ju neviem zaujat. Nepoznate z praxe nejake overene triky? V jej veku by sa mala uz sama otacat z chrbatika na brusko - co asi nepojde, ked na nom nerada lezi! Neotacanie môze suviest s jej predcasnym narodenim ? - trosku neskorsi vyvin?
    Viem je toho vela, ale za kazdu akukolvek odpoved Vam vopred dakuje!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem ako je tá hlavička veľmi zležaná, ak mala dostatok vitaminu D a nemala hlavičku mäkkú, takáto forma hlavičky je niekedy rodová a vekom a vlasmi sa to stratí.
    Niektoré deti nechcú byť na brušku a spánok na brušku ani na boku nedoporučujem vôbec. Na bruško ju dávajte keď sa s ňou hráte, ukazujte jej niečo a nenechajte ju tam dlhšie ako pár minút, pretočte ju ešte predtým, kým sa jej to začne nepáčiť. Ak je teplo, nechávajte ju občas na chvíšu holú, začne sa sam a natáčať na bok a potom sa je podarí sa aj prevaliť. Možno by bolo vhodné vyšetrenie u rehabilitačného lekára a potom aj nejaké cvičenie s rehabilitačnou detskou sestrou.